رویکرد توسعه‌ای در صنعت پتروشیمی بر صنایع پائین دستی متمرکز شود

(دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷) ۱۰:۲۶

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: صنایع بالادستی پتروشیمی به سرمایه بالایی نیاز دارد اما صنایع پائین دست سرمایه گذاری پائین تراما اشتغال زایی بالاتری دارند و رویکرد توسعه ای در این صنعت باید بر صنایع پائین دستی متمرکز شود.

 جلال میرزایی عضو کمیسیون انرژی مجلس درگفتگو با خبرنگار نیپنا اظهار کرد: موضوع ایجاد شغل در صنعت پتروشیمی تنها با توجه بالادستی پتروشیمی حل نمی‌شود و باید به صنایع پائین دستی این صنعت برای تکمیل اشتغال مولد و موثر در این صنعت با هدف تکمیل زنجیره ارزش توجه شود.

وی ادامه داد:‌ در صنایع پائین دستی پتروشیمی بخش خصوصی به دلیل امکانی که برای نیاز به سرمایه‌گذاری پائین تر وجود دارد می‌تواند حضور موثرتری داشته باشد و به واسطه این حضور اشتغال مناسب نیز فراهم شود.

میرزایی با بیان اینکه امسال دولت در نظر دارد 5 واحد پتروشیمی را به بهره برداری برساند، خاطرنشان کرد: نیاز مجتمع‌ها و واحدهای پتروشیمی به نیروی انسانی چندان بالا نیست و به طور معمول هر واحد به 2 هزار نیروی انسانی احتیاج دارد. بنابراین باید تمرکز ویژه‌تری بر بهبود و توسعه صنایع پائین دستی صورت گیرد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس خاطرنشان کرد:‌ راه اندازی 100واحد پتروشیمی به 105 میلیارد دلار بودجه نیاز دارد که حدود 100 هزار شغل ایجاد می کند و البته پتروشیمی از صنایعی است که حجم سرمایه‌گذاری مورد نیاز در آن بالاست.

وی تصریح کرد: توسعه صنعت پتروشیمی در میان‌مدت و بلندمدت می‌تواند سهم عمده ای از تولید ناخالص داخلی کشور را به خود اختصاص دهد و همچنین سبب افزایش سهم بازار صنعت پتروشیمی کشور در بازارهای جهانی شود.

میرزایی عنوان کرد: منابع عظیم نفت و گاز به عنوان خوراک در دسترس و ارزان زمینه توسعه صنعت پتروشیمی را در ایران فراهم کرده است و با توجه به مزیت خوراک به سوی کاهش خام فروشی و تولید محصولات نهایی حرکت کنیم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس خاطرنشان کرد:‌ سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی و انتقال تکنولوژی از فناوری‌های نوین با رویکرد تکمیل زنجیره ارزش می‌تواند اشتغالزایی متناسب با این صنعت را به دنبال داشته باشد.

تعداد بازدید : ۳۶۴

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید