لزوم استفاده طرح های پتروشیمی از روش های متنوع برای تامین مالی

(دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷) ۰۹:۴۹

طرح های پتروشیمی افزون بر جذب سرمایه گذاری خارجی باید از روش های مختلف تامین مالی از طریق منابع داخلی نیز استفاده کنند.

علی محمد بساق زاده مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفتگو با خبرنگار نیپنا درباره راه های تامین سرمایه برای طرح های نیمه تمام و در حال ساخت پتروشیمی گفت: آینده صنعت پتروشیمی و پروژه‌های در دست اجرا نیازمند سرمایه ای  حدود 100 میلیارد دلار است که منابع تأمین کننده آن شامل جهت دهی به سود و مجتمع های تولیدی برای اجرای پروژه های جدید، تضمین وام یا فاینانس داخلی و خارجی از فروش مجتمع های تولیدی ، تامین نقدینگی از طریق فروش سهام در بورس، بهره‌مندی از اعتبار مجتمع های تولیدی برای تامین منابع در بازار بورس، ایجاد جذابیت برای صندوق های سرمایه گذاری و در نهایت استفاده از توان سرمایه‌گذاری خارجی بصورت مستقیم با ایجاد مالکیت پروژه و یا فاینانس است.

 مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصریح کرد: باید از تمامی ظرفیت های موجود در بازار سرمایه برای تامین مالی طرح ها استفاده کرد.

وی در رابطه با پیشرفت طرح های صنعت پتروشیمی گفت: طرح های سلمان فارسی، ارگ و پترو کیمیا ابن سینا از جمله طرح هایی در منطقه ماهشهر هستند که پیشرفت بالایی دارند. در منطقه ویژه پارس عسلویه پروژه های مانند کیمیا پارس خاورمیانه، سبلان، فاز یک پتروشیمی دماوند، دنا، ونیران و صدف نسبت به قبل فعال تر شده و پروژه پادجم نیز انتظار می رود فاز اول آن در اینده نزدیک تولید برسد .

عضو هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: قسمت بازیابی اتان پتروپالایش کنگان رشد خوبی داشته و با توجه به موجود بودن خوراک پروپان پنج پروژه PDH نیز در آنجا تعریف شده است که در حال گرفتن زمین و تجهیز کارگاه برای پروژه هستند.

بساق زاده در مورد فاز دوم طرح های منطقه ماهشهر گفت: فاز دوم مجوزهای صنعت پتروشیمی را دریافت کرده و در حال دریافت مجوز منطقه ویژه و محیط زیست است بیش از ۱۲ پروژه برای این فاز تعریف شده است که با توجه به خوراک گازی از لاین ۳۶ اینچ امیدیه، شبکه گاز بید بلند ۲ تامین کننده خوراک اتان، پروپان، بوتان و C۵ پلاست و لاین خوراک NGL3200 که فاز اول آن اواخر سال آینده به تولید می رسد منجر به تغییر شرایط پتروشیمی های منطقه ماهشهر خواهد بود و برای اجرای پروژه های جدید شرایط را بهینه خواهد کرد.

بساق زاده در مورد زمینه های فراهم شده در نمایشگاه گفت: نمایشگاه موقعیت خوبی برای مذاکره و تعاملات تخصصی بین شرکت ها و تسهیل تصمیم گیری و تامین نیازهای فنی و کارشناسی شرکت های داخلی است. همچنین شرکت های خارجی ارایه دهنده لایسنس یا سرمایه گذار می توانند با نیاز شرکت های داخلی آشنا شوند و مذاکرات ابتدایی د این زمینه انجام شود.

 

تعداد بازدید : ۵۰۸

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید