رشد ۲۳ درصدی صادرات محصولات پلیمری در سال گذشته/ سهم ۷ درصدی محصولات پلیمری از صادرات غیرنفتی

رشد ۲۳ درصدی صادرات محصولات پلیمری در سال گذشته/ سهم ۷ درصدی محصولات پلیمری از صادرات غیرنفتی
(چهارشنبه ۲۲ تیر ۱۴۰۱) ۱۳:۱۴

عضو هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر گفت: مجموع صادرات مستقیم وغیرمستقیم صنایع پلیمری در سال گذشته ۳ میلیارد و سیصد و بیست میلیون دلار بوده که در مقایسه با سال ۱۳۹۹ رشدی ۲۳ درصدی را به ثبت رسانده است.

به گزارش خبرنگار نیپنا، نشست خبری دومین همایش بین المللی توسعه صادرات صنایع پلیمری امروز چهارشنبه (22 تیرماه) با حضور اعضای هیئت مدیره انجمن ملی پلیمر ایران برگزارشد.

رضا توفیقی، دبیر علمی همایش بین‌المللی صادرات صنایع پلیمری درباره این رویداد مهم که با هدف توسعه صادرات محصولات نهایی صنعت پلیمرایران برگزار خواهد شد اظهارکرد: هدف نهایی این همایش این است که رویکرد و فضای جدید در مسیر فرهنگ‌سازی برای توجه بیشتر به امر صادرات ایجاد شود.

دبیر علمی دومین همایش بین‌المللی توسعه صادرات صنایع پلیمری با تاکید بر اینکه صادرات رمز موفقیت واحدهای تولیدی است، افزود: با مزیتی که از منظر شناخت بازارهای صادراتی ایجاد می‌شود، در بازارهای داخلی نیز فعالی می‌شویم و بهای تمام شده کالا را کاهش می‌دهد و مزیت اقتصادی بزرگی است.

وی با بیان این که با توجه به پتانسیل صنعت پلیمر، تا حدود زیادی از خوراک موردنیاز صنایع پلیمر در داخل کشور و توسط مجتمع‌های پتروشیمی تامین می‌شود گفت: تلاش داریم تا سرمایه‌گذاری صادرات محور را توسعه دهیم و در صورت تحقق این امر می توانیم بخش قابل‌توجهی از ارزش افزوده را درون اقتصاد کشور حفظ کنیم که تولید ناخالص کشور را افزایش می‌دهد .

توفیقی با تاکید بر اهمیت بازارهای اوراسیا گفت: ورود به بازارهای کشورهای آفریقایی نیز در راستای توسعه صادرات غیر نفتی یکی از اولویت‌های انجمن پلیمر برای صادرات است.

رشد ۲۳ درصدی صادرات محصولات پلیمری در سال گذشته

برمک قنبر پور عضو هیات مدیره انجمن ملی پلیمر نیز دراین نشست اظهارکرد: صادرات محصولات پلیمری در مقایسه با مواد اولیه قابل قبول است و صادراتی که از مسیر محصولات پلیمری اتفاق افتاده کمتر از محصولات پتروشیمی نبوده است.

وی به صادرات مستقیم صنایع پلیمر اشاره کرد و گفت: این صنعت در سال گذشته با یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار سهم صادرات صنایع تکمیلی پلیمری و ۲ میلیارد و ۷۰ میلیون دلار صادرات غیرمستقیم یکی از پیشتازان در حوزه صادرات صنایع غیرنفتی بوده و همچنین فعالیت حدود ۸ هزار واحد صنعتی چرخ این صنعت ارزآور را به گردش درآورده است.

عضو هیات مدیره انجمن ملی پلیمر تصریح کرد: مجموع صادرات مستقیم و غیرمستقیم صنایع پلیمری در سال گذشته ۳ میلیارد و ۳۲۰ میلیون دلار بوده است که در مقایسه با سال ۹۹ رشدی ۲۳ درصدی را به ثبت رسانده است.

قنبرپور با بیان اینکه سهم ارزآوری صنایع پلیمر از صادرات غیرنفتی بخش صنعت ۷۳ درصد بوده است، گفت: کل صادرات غیرنفتی ایران در سال گذشته ۴۸ میلیارد دلار بوده که سهم صنایع پلیمری از کل صادرات غیرنفتی ۷ درصد برآورد می‌شود.

قنبرپور ادامه داد: هرچقدر در مسیر تکمیل زنجیره ارزش محصولات پلیمری حرکت کنیم، تولید ارزش افزوده بیشتر، افزایش تولید ناخالص داخلی، رشد اشتغال و بهبود وضعیت اقتصادی کشور است.
قنبرپور با بیان اینکه باید این زنجیره تکمیل شود و هر چقدر از صادرات مواد اولیه کم کنیم و محصولات پلیمری را افزایش دهیم، به نفع کشور خواهد بود گفت: پروانه‌های فعال صنایع پلیمری در کشور ۱۳ میلیون تن است، در حالی که مجموع مواد اولیه وارداتی و خوراک عرضه شده در بورس حدود ۵ میلیون تن است که نشان می‌دهد ۸ میلیون تن ظرفیت خالی در این صنعت وجود دارد.

لزوم تکمیل زنجیره ارزش

مسعود جمالی، رییس کمیسیون انجمن ملی پلیمر با اشاره به این که در سال گذشته رشد صادرات محصولات پلیمری اتفاق افتاده است، گفت: این رشد از ۹ درصد تا ۷۵ درصد بوده است.
وی افزود: یکی از بازارهای هدف کشورهای اوراسیا، کشورهای عربی و پاکستان است.

جمالی ادامه داد: مجموع مجوزهای صادرشده برای محصولات پلیمری حدود ۲۰ میلیون تن است که اگر تنها ۵۰ درصد از این ظرفیت فعال شود، خام فروشی مواد اولیه کاهش چشمگیری خواهد داشت.
به گزارش نیپنا، دومین همایش بین‌المللی توسعه صادرات صنایع پلیمری چهارم مردادماه امسال با همکاری اتاق بازرگانی اصفهان، در این شهر برگزار خواهد شد.

این همایش در کنار همفکری و هم‌افزایی برای تغییر در راهبُردهای صادرات، شناخت بازارهای هدف صادرات را نیز به دنبال خواهد داشت.

تعداد بازدید : ۶۶۸