در چهاردهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران بررسی شد

متانول؛ از تولید جهانی تا زنجیره ارزش

متانول؛ از تولید جهانی تا زنجیره ارزش
(سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲) ۱۲:۳۰

آخرین وضعیت تولید، بازار و روند تکمیل زنجیره ارزش متانول در جهان در نشست تخصصی «صنعت پتروشیمی و زنجیره‌های ارزش مرتبط» در چهاردهمین همایش IPF تشریح شد.

به گزارش نیپنا، حمیدرضا چایچی، رئیس فروش و توسعه بازار پتروشیمی زاگرس امروز (سه‌شنبه، دوازدهم اردیبهشت‌ماه) در نشست تخصصی «صنعت پتروشیمی و زنجیره‌های ارزش مرتبط» که در دومین روز از چهاردهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران برگزار شد با تشریح چشم‌انداز کلی تحولات جهان متانول اظهار کرد: هم‌اکنون سالانه 117 میلیون تن متانول در دنیا تولید می‌شود که 66 درصد آن به مصرف داخلی کشورهای تولیدکننده می‌رسد و 34 درصد به تجارت جهانی اختصاص می‌یابد.

وی افزود: حجم تولید متانول در سال 2027 رشد 18 درصدی و تجارت جهانی 28 درصد افزایش خواهد داشت بنابراین رقابت ایران در بازار جهانی سخت‌تر می‌شود و عمده پروژه‌های افزایش ظرفیت تولید متانول در چین خواهد بود.

رئیس فروش و توسعه بازار پتروشیمی زاگرس با اشاره به اینکه خاورمیانه بزرگترین صادرکننده متانول دنیاست و 18.1 میلیون تن در سال تولید دارد که 17.8 میلیون تن آن صادر می‌شود، ادامه داد: آسیای شمال شرقی شامل چین، کره و ژاپن و تایوان سالانه 67 میلیون تن تولید دارند و 17.6 میلیون تن واردات دارد؛ کره و تایوان واردکننده هستند.

چایچی با بیان اینکه روسیه نیز هم‌اکنون 4.9 میلیون تن تولید متانول دارد که 2.2 آن را صادر می‌کند، گفت: اروپای غربی نیز 0.1 میلیون تن در سال تولید و 1.9 میلیون تن واردات این محصول را دارد.

به گفت وی، آفریقا نیز از 2 میلیون تن تولید متانول خود 1.8 میلیون تن آن را صادر می‌کند. آسیای جنوب شرقی هم با تولید 4.1 میلیون تن در سال بازار رو به رشدی دارد. آمریکای شمالی هم از سالانه 9.3 میلیون تن تولید 3.4 میلیون تن را صادر و آمریکای جنوبی از سالانه 9 میلیون تن تولید 8.3  میلیون تن را صادر می‌کند.

رئیس فروش و توسعه بازار پتروشیمی زاگرس در خصوص تجارت جهانی متانول افزود: تولید متانول از 43 میلیون تن در سال 2023 به 50 میلیون تن در سال 2027 می‌رسد که قسمت عمده این افزایش در ایران ایجاد می‌شود. در سال 2027 افزایش 28 درصدی تجارت جهانی متانول نیز پیش‌بینی می‌شود که نیمی از تجارت جهانی به سوی آسیای شمال شرقی می‌رود و اروپا دومین واردکننده متانول جهان است.

چایچی با بیان اینکه ظرفیت اسمی چین از سالانه 105 میلیون تن در سال 2022 به 122.2 میلیون تن در سال 2027 می‌رسد، اظهار کرد: تولید این کشور نیز در این بازه زمانی از 67.2 میلیون تن به 72.4 میلیون تن و مصرف داخلی آن نیز از 79 میلیون تن به 97 میلیون تن در سال افزایش می‌یابد که 16 درصد متانول  در صنایع MTO مصرف می‌شود.

وی ادامه داد: هم‌اکنون خاورمیانه بزرگترین صادرکننده و آمریکای جنوبی دومین صادرکننده  متانول جهان است که در سال 2027 همچنان این روند ادامه دارد.

رئیس فروش و توسعه بازار پتروشیمی زاگرس با بیان اینکه ایران در سال 1401، 8.6 میلیون تن تولید متانول داشته است که براساس برآوردها این رقم در پایان امسال به 12.2 میلیون تن می‌رسد، اظهار کرد: این 12.2 میلیون تن به اندازه کل واردات چین است.

تولید سوخت از متانول

سیدجعفر باغ‌خانی، مدیر مرکز توسعه زنجیره ارزش نیز در این نشست درباره پیشرفت زنجیره ارزش متانول اظهار کرد: شمال شرق آسیا تقریبا در تمام زنجیره پایین دست متانول کار کرده و 100 درصد ظرفیت MTO و MTP در اختیار این منطقه است.

وی افزود: آمریکای شمالی، شمال شرق آسیا و اروپای غربی بیشتر از سایر مناطق به مسئله زنجیره ارزش متانول پرداخته است.

مدیر مرکز توسعه زنجیره ارزش با اشاره به اینکه عمدتا طرح‌های MTO و MTP در چین دنبال می‌شود و این رویکرد ادامه دار و یک راهبرد برای مصرف متانول محسوب می‌شود.

باغ‌خانی تأکید کرد: محصولاتی مانند متیل آمین، حلال‌ها، متیل کلراید از محصولاتی هستند که ایران باید بیشتر به آنها توجه کند؛ البته طرح‌هایی تعریف شده اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

وی گفت: رویکرد جهانی به سمت استفاده از متانول در حوزه سوخت در حال حرکت است و به عنوان یک اصل سیاست‌گذاری تعریف می‌شود.

مدیر مرکز توسعه زنجیره ارزش افزود: استفاده از متانول برای تولید هیدروژن و استفاده از آن در جایگاه‌های ارائه هیدروژن به تازگی در چین دنبال می‌شود که 20 درصد هزینه سرمایه‌گذاری برای تولید هیدروژن را کاهش می‌دهد  و در حال توسعه است.

باغ‌خانی همچنین به روش تبدیل متانول به پارازایلین که به تازگی در چین دنبال می‌شود اشاره و تصریح کرد: با این روش بیش از 80 درصد متانول به پارازایلین تبدیل می‌شود و مجموعه‌های علاقمند به حوزه آروماتیک می‌توانند از این روش استفاده کنند.

تعداد بازدید : ۱,۷۵۹