معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی:

خودکفایی در صنعت پتروشیمی سیاست قطعی و حتمی ماست

خودکفایی در صنعت پتروشیمی سیاست قطعی و حتمی ماست
(شنبه ۱۷ دی ۱۴۰۱) ۱۱:۴۹

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، خودکفایی در صنعت پتروشیمی را سیاست قطعی و حتمی این شرکت عنوان کرد و گفت: برنامه منسجمی صورت گرفته است تا با همکاری بخش‌های مختلف حلقه‌های مفقوده محصولات زنجیره ارزش پتروشیمی که امروز واردکننده آنها هستیم را در داخل داشته باشیم.

به گزارش نیپنا؛ مرتضی شاهمیرزایی گفت: امروزه زندگی بشر به طور 100 درصد وابسته به محصولات صنعت پتروشیمی است برای نمونه این صنعت در حوزه پزشکی، دارویی، صنایع حمل و نقل، نساجی و صوتی و تصویری نقش تعیین‌کننده دارد.

وی صنعت پتروشیمی را صنعتی پیشران، تعیین‌کننده، ارزش‌آفرین و اقتصادساز عنوان و اظهار کرد: این صنعت فرصت بسیار مهمی را برای کشور فراهم کرده است. متخصصان داخلی پس از دوران انقلاب با نبوغ و استعداد ایرانی این صنعت را تحت کنترل قرار دادند و اجازه ندادند که چرخ این صنعت از حرکت بایستد.

معاون وزیر نفت بر ضرورت تنوع‌بخشی و تکمیل زنجیره ارزش تأکید کرد و گفت: بالغ بر 550 گرید انواع محصولات پتروشیمی با ارزش هم‌اکنون در کشور تولید می‌شود. صادرات محصولات مازاد بر مصرف کشور در سال گذشته حدود 15 میلیارد دلار برای کشور ارزآوری داشته است که 12.5 میلیارد دلار آن در سامانه نیما عرضه شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: امسال نیز تا به امروز ارزآوری مطلوبی داشته‌ایم به‌طوری‌که صنعت پتروشیمی از ابتدای امسال تاکنون افزون بر 10.5 میلیارد دلار ارز به سامانه نیما تزریق کرده و بخشی از آن نیز با محصولات دیگر مورد نیاز کشور تهاتر شده است.

تأمین 60 درصد ارز نیما از سوی پتروشیمی‌ها

شاهمیرزایی با اشاره به اینکه بالغ بر 60 درصد ارز سامانه نیما از سوی پتروشیمی‌ها تأمین می‌شود، تصریح کرد: صنعت پتروشیمی با تولید محصولات متنوع می‌تواند پیشران توسعه صنایع دیگر در کشور شود.

وی با تأکید بر اینکه سیاست قطعی و حتمی ما خودکفایی در صنعت پتروشیمی است تا با صنعتی پویا، نقش تعیین‌کننده در صنعت پتروشیمی جهان داشته باشیم، گفت: برنامه منسجمی صورت گرفته است تا با همکاری بخش‌های مختلف حلقه‌های مفقوده محصولات زنجیره ارزش پتروشیمی که امروز واردکننده آنها هستیم را در داخل داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اظهار کرد: طرح‌های 21 محصول زنجیره ارزش آماده شده که با اجرای هر طرح به خودکفایی خواهیم رسید. این طرح‌ها به هلدینگ‌ها و سرمایه‌گذاران ابلاغ شده و در حال حرکت برای تصویب در هیئت مدیره‌ها هستند که ما را به تکمیل زنجیره ارزش برساند تا کشور به طور کامل به محصولات پتروشیمی که می‌تواند پیشران صنایع دیگر باشد، دست یابد و مازاد آن را صادر کنیم که ارزآوری برای کشور داشته باشد.

تعداد بازدید : ۲,۱۰۸