معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی خبر داد:

درآمد 180 میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی در 10 سال آینده

درآمد 180 میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی در 10 سال آینده
(پنج شنبه ۸ دی ۱۴۰۱) ۱۶:۱۲

معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: در افق 10سال آینده به ظرفیت تولید 200 میلیون تن خواهیم رسید که سالیانه 180 میلیارد دلار آورده ارزش برای کشور خواهد داشت.

به گزارش نیپنا؛ مرتضی شاهمیرزایی امروز (پنجشنبه، هشتم دی‌ماه) همزمان با هشتم دی‌ماه؛ روز صنعت پتروشیمی در برنامه «صبح پارسی» شبکه جام‌جم حاضر شد و اظهار کرد: برای بالندگی یک صنعت، افزون‌بر سرمایه انسانی متخصص، خوراک یکی از مهمترین مؤلفه‌های آن است و ایران از ذخایر عظیم نفت و گاز بهره‌مند است.

وی افزود: بنابراین سالیان متمادی صنعت پتروشیمی می‌تواند از این ذخایر نفت و گاز به عنوان خوراک و سوخت استفاده کند که به این منظور برنامه‌ریزی‌های بسیار خوبی صورت گرفته است و از همه متخصصان، پژوهشگران و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت و گاز ایران دعوت می‌کنم.

معاون وزیر نفت به شکوفایی عظیم صنعت پتروشیمی در 43 سال گذشته اشاره کرد و ادامه داد: از سال 1342 با بهره‌برداری از نخستین مجتمع پتروشیمی تا پیروزی انقلاب اسلامی، تولید واقعی این صنعت تنها 1.5 میلیون تن با تنوع محصولات بسیار اندک بود اما امروز ظرفیت تولید این صنعت از مرز سالانه 90 میلیون تن گذشته است.

شاهمیرزایی با اشاره به اینکه هم‌اکنون حدود 80 میلیارد دلار بسته‌های سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی در حال اجراست، گفت: بخشی از این مقدار در حد موافقت اصولی و مجوز است. مدیریت سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی پذیرای ایرانیان یا سرمایه‌گذارانی که بخواهند در صنعت پتروشیمی ایران سرمایه‌گذاری کنند، خواهد بود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به 70 مجتمع پتروشیمی فعال در کشور اشاره و اظهار کرد: 103 طرح کوچک و بزرگ آماده است که بخشی از آنها در برنامه هفتم توسعه و بخشی در برنامه هشتم توسعه قرار دارد که میانگین پیشرفت طرح‌های برنامه هفتم توسعه 31 درصد است و طرح‌های مطلوبی برای سرمایه‌گذاران علاقمند است.

وی، رویکرد دولت سیزدهم را تکیه بر ظرفیت داخلی دانست، افزود: 21 طرح هم تعریف شده است که اجرای این طرح‌ها ما را از واردات محصولات پتروشیمی بی‌نیاز می‌کند و شعار محوری صنعت پتروشیمی تکمیل زنجیره ارزش است.

معاون وزیر نفت به انواع محصولات پتروشیمی که در کشور تولید می‌شود اشاره کرد و ادامه داد: باقیمانده محصولات پتروشیمی نیز در بسته‌های سرمایه‌گذاری تعریف و به سرمایه‌گذاران معرفی شده است که اجرای این طرح‌ها می‌تواند درآمد بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاران داشته باشد.

شاهمیرزایی با بیان اینکه در حوزه کاتالیست تا پایان این دولت به خودکفایی می‌رسیم، تأکید کرد: از همه متخصصان، پژوهشگران، سرمایه‌گذاران هم دعوت می‌کنم برای بومی‌سازی دانش فنی، کالا و تجهیزات به کمک این صنعت بیایند.

معاون وزیر نفت در پایان گفت: من دست همه همکاران، صنعتگران، تلاشگران و بازنشستگان صنعت پتروشیمی را می‌بوسم که تلاش آنها سبب شده که صنعت پتروشیمی به جایگاه کنونی با ظرفیت 90 میلیون تن برسد و با برنامه‌ریزی انجام شده، در افق 10 تا 12 سال آینده به ظرفیت تولید 200 میلیون تن خواهیم رسید که سالیانه 180 میلیارد دلار درآمد ارزی برای کشور خواهد داشت.


تعداد بازدید : ۳,۳۱۱