کویت اجرای طرح پتروشیمی در کانادا را لغو کرد

کویت اجرای طرح پتروشیمی در کانادا را لغو کرد
(دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱) ۰۹:۰۰

شرکت نفت کویت پس از اجرای عملیات امکان‌سنجی و رسیدن به نتیجه غیرقابل اجرا بودن یک طرح پتروشیمی در آلبرتا کانادا، آن را لغو کرد.

به گزارش پایگاه خبری زاویه، روزنامه عرب زبان کویتی الرأی گزارش داد که کویت تصمیم گرفته است که سرمایه‌گذاری مشترک چند میلیارد دلاری اجرای یک طرح پتروشیمی در کانادا را پس از محرز شدن غیرقابل اجرا بودن این طرح لغو کند.

شرکت دولتی صنایع پتروشیمی (PIC) کویت در پی تحمل زیان 71.4 میلیون دیناری (235 میلیون و 600 هزار دلاری) به‌دلیل توقف کار و لغو دو وام پروژه 1.7 میلیارد دلاری و 150 میلیون به‌دلیل بحران شیوع ویروس کرونا دلاری در اوایل سال 2022 میلادی تصمیم به تعلیق اجرای این طرح گرفت شد.

شرکت دولتی صنایع پتروشیمی، بازوی سرمایه‌گذاری پایین‌دستی خارج از کویت، توصیه‌ای را برای لغو کامل اجرای این طرح پتروشیمی در کانادا به شرکت نفت کویت (KPC)، بالاترین نهاد نفتی در این کشور ارسال کرد.

روزنامه الرأی گزارش داد که هیئت مدیره شرکت نفت کویت تصمیم گرفته است پروژه را که هزینه پیش‌بینی شده آن 2 میلیارد و 500 میلیون دلار تا 3 میلیارد دلار است، به درخواست شرکت دولتی صنایع پتروشیمی لغو کند.

این شرکت نفت کویت اعلام کرد که شرکت دولتی صنایع پتروشیمی اکنون در حال مطالعه روی چند طرح دیگر است.

براساس اعلام این شرکت کویتی، تجهیزات خریداری شده برای طرح پتروشیمی در آلبرتا به قیمت حدود 246 میلیون دلار برای به حداقل رساندن زیان این طرح فروخته خواهد شد.

درخواست شرکت دولتی صنایع پتروشیمی کویت در سال 2019 میلادی موافقت کرد که سرمایه‌گذاری مشترک را در آلبرتا با مجری طرح خط لوله پمبینا (Pembina) راه اندازی کند و این دو شرکت نامزدهای نهایی را برای این پروژه انتخاب کرده بودند.

پمبینا اعلام کرد: در سال 2020 میلادی دو شریک توافق کردند که حدود 3 میلیارد و 400 میلیون دلار برای ساخت یک کارخانه هیدروژن‌زدایی از پروپان (PDH) و یک مرکز ارتقای پلی‌پروپیلن (PP) سرمایه گذاری کنند.

این پروژه قرار بود با سهمی برابر متعلق به سرمایه‌گذاری مشترک طرح پتروشیمی کانادایی-کویتی (CKPC) باشد.

تعداد بازدید : ۶۵۲