در حاشیه شانزدهمین نمایشگاه ایران پلاست

شرکت ملی صنایع پتروشیمی 2 تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد

شرکت ملی صنایع پتروشیمی 2 تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد
(پنج شنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۱) ۱۴:۰۰

شرکت ملی صنایع پتروشیمی در حاشیه شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست یک تفاهم‌نامه همکاری با سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی و یک تفاهم‌نامه سه‌جانبه با بانک تجارت و انجمن ملی صنایع پلمیرایران امضا کرد.

به گزارش خبرنگار نیپنا، این تفاهم‌نامه‌ها امروز (پنجشنبه، 31 شهریورماه) میان مرتضی شاهمیرزایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و علی رسولیان، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی، هادی اخلاقی مدیرعامل بانک تجارت و سعید ترکمان، رئیس انجمن ملی صنایع پلیمر ایران به امضا رسید.

مرتضی شاهمیرزایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در حاشیه امضای این تفاهمنامه‌ها گفت: انتظار ما از همان ابتدا این بود که ارتباط تنگاتنگی میان وزارت نفت و وزارت صمت و به ویژه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی برقرار شود که اینک این مهم تحقق یافته است.

وی با بیان اینکه با این همکاری‌های تنگاتنگ می‌توانیم توسعه متوازن را به معنای واقعی کلمه محقق کنیم، افزود: امیدواریم با کمک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌سازی و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته شاهد ایجاد صنایع پایین دستی و تکمیلی در نیمه شرقی کشور باشیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه واحدهای ارزش آفرین پتروشمیی بیشتر در نیمه غربی کشور متمرکز هستند، تصریح کرد: این در حالی است که در نیمه شرقی کشور چنین واحدهایی وجود ندارند، البته شرایط اقلیمی نیمه غربی با نیمه شرقی کشورمان متفاوت است؛ با این حال می‌توان با برنامه‌ریزی و متناسب با اقلیم مناطق شرقی کشور، صنایع تکمیلی پتروشیمی را در آنجا احداث کرد.

شاهمیرزایی تاکید کرد: با احداث صنایع تکمیلی درنیمه شرقی کشور شاهد اشتغالزایی فراوان و همچنین راه‌اندازی صنایع مختلف در این مناطق خواهیم بود.

وی امضای این تفاهم‌نامه را نقطه عطفی برای جهش بزرگ صنعت پتروشیمی و صنایع تکمیلی در کشور دانست.

آمادگی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌سازی برای توسعه صنعت پتروشیمی

علی رسولیان، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی نیز در این آیین با بیان اینکه در حال حاضر صنعت پتروشیمی ایران از قدرت رقابت‌پذیری خوبی در منطقه و دنیا برخوردار است، افزود: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی این آمادگی را دارد در مسیر توسعه صنعت پتروشیمی گام بردارد.

به گفته وی، تفاهمنامه‌ای که هم‌اکنون امضا شد منجر به توسعه صادارت و تقویت صنایع پایین دستی همسو با تکمیل زنجیره پتروشیمی خواهد شد.

فراهم شدن بستر زنجیره تامین منابع مالی صنعت پتروشیمی

هادی اخلاقی، مدیرعامل بانک تجارت نیز در حاشیه امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه با شرکت ملی صنایع پتروشیمی، بانک تجارت و انجمن ملی صنایع پلیمر ایران گفت: تفاهم‌نامه‌ای که امروز منعقد شد ماحصل بیش از یکسال تلاش و زحمت میان همکاران مجموعه‌های متقابل است.

وی افزود: با امضای این تفاهم‌نامه بستر زنجیره تامین منابع مالی و تسهیلگر برای زنجیره کامل تولید خدمات از بالادست، پایین دست و میان دست فراهم می‌شود.

مدیرعامل بانک تجارت افزود: علاوه بر این تفاهم‌نامه، طی هفته آینده تفاهم‌نامه دیگری میان بانک تجارت و سازمان صنایع کوچک وشهرک‌های صنعتی برای حمایت از شهرک‌های صنعتی که نقطه تمرکز آنها در بخش پایین دستی صنعت پلیمر و پتروشیمی کشور است، امضا می‌شود.

اخلاقی تصریح کرد: با امضای این تفاهم‌نامه‌ها امیدواریم در سال پیش رو، آن بخش از انتظاراتی که برای ورود همه دست‌اندرکاران این صنعت برای تولید صنایع نهایی نیاز است، فراهم شود.

وی ادامه داد: بانک تجارت در سال گذشته بالغ بر 3 میلیارد دلار در حوزه‌های مختلف موفق به سرمایه‌گذاری در صنعت نفت و پتروشیمی شده است، ضمن این که بالغ بر 14 میلیارد دلار حجم تعاملات ارزی و بین‌المللی در این حوزه ساماندهی شده است و در حدود 70 هزار میلیارد تومان هم تعهدات و ضمانت‌نامه‌های ارزی را در این صنعت مورد حمایت قرار داده است.

مدیرعامل بانک تجارت اظهار کرد: امیدوارم با فراهم کردن بستر ارتباط موثر صنایع پایین دستی صنعت پتروشیمی، جهش مورد نیاز این صنعت را برای خودکفایی هرچه بیشتر و اجتناب از خام فروشی و نیمه خام فروشی فراهم کنیم.

تعداد بازدید : ۴۸۵