وزیر نفت خبر داد:

افزایش صادرات محصولات پتروشیمی در ۶ ماه نخست امسال

افزایش صادرات محصولات پتروشیمی در ۶ ماه نخست امسال
(چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱) ۱۳:۱۵

وزیر نفت گفت: صادرات محصولات پتروشیمی از نظر وزنی و دلاری در ۶ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش داشته است.

به گزارش خبرنگار نیپنا، جواد اوجی امروز (چهارشنبه ۳۰ شهریور ماه) در بازدید از شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست در جمع خبرنگاران گفت: ‌در بازدید خود از این نمایشگاه با دیدن توانمندی شرکت‌های ایرانی در صنعت پتروشیمی به خصوص در تکمیل زنجیره ارزش افزوده، احساس غرور می‌کنم.

وی با اشاره به حضور چشمگیر شرکت‌های داخلی و خارجی در شانزدهمین نمایشگاه ایران پلاست، افزود: در بازدید از غرفه‌های شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست شاهد حضور شرکت‌های دانش بنیان در زمینه زنجیره ارزش و تجهیزات کاربردی بودم، البته غرفه‌داران چالش‌های خود را نیز مطرح کردن که تلاش می‌کنیم در اسرع وقت برای رفع آنها اقدام کنیم.

وزیر نفت ادامه داد: صنعت پتروشیمی در سال گذشته ۱۲.۵ میلیارد دلار در سامانه نیما تزریق داشته است و بر اساس آمارهای موجود در ۶ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر وزنی و دلاری شاهد افزایش صادرات محصولات پتروشیمی هستیم.

اوجی با تأکید بر اینکه تلاش می‌کنیم صنایع تکمیلی پتروشیمی را در مناطق کم‌برخوردار ایجاد کنیم، تصریح کرد: متاسفانه در دهه اخیر در زمینه توسعه زنجیره ارزش کار زیادی نشده و باید در این بخش تلاش و سرمایه‌گذاری بیشتری کنیم.

وی با تأکید بر اینکه عمده تلاش دولت سیزدهم در صنعت پتروشیمی بر توسعه صنایع پایین دستی متمرکز است، گفت: این بخش از صنایع پتروشیمی کشور تحریم‌ناپذیر بوده و بازگشت سرمایه سریعی دارد.

وزیر نفت افزود: با تلاش دست‌اندرکاران صنعت پتروشیمی برای نخستین بار صادرات کاتالیست صنایع پتروشیمی به کشور روسیه (شرکت سیبور روسیه) امسال انجام شده است و بر اساس قولی که مسئولان این صنعت داده‌اند تا پایان دولت در صنعت کاتالیست به خودکفایی کامل خواهیم رسید.

اوجی درباره صادرات فرآورده‌های نفتی به لبنان نیز تصریح کرد: ما از سال گذشته تاکنون صادرات به این کشور داشته‌ایم و از آن زمان تاکنون پول حاصل از این صادرات به طور کامل دریافت شده است.


تعداد بازدید : ۵۵۸