راه اندازی نخستین سامانه آزمون راکتوری کاتالیست سنتز آمونیاک فشار بالا در کشور

راه اندازی نخستین سامانه آزمون راکتوری کاتالیست سنتز آمونیاک فشار بالا در کشور
(چهارشنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۱) ۱۴:۴۲

شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با همکاری یک شرکت دانش‌بنیان، نخستین سامانه «آزمون راکتوری کاتالیست سنتز آمونیاک فشار بالا» در کشور را طراحی و راه اندازی کرد.

به گزارش نیپنا، طراحی و ساخت سامانه «آزمون راکتوری کاتالیست سنتز آمونیاک فشار بالا» با هدف تأیید عملکرد کاتالیست تولید داخل در شرایط عملیاتی صنعتی از سوی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با همکاری شرکت دانش‌بنیان «الکترونیک پیشرفته هرمان» برای نخستین بار در کشور اجرا شد.

سامانه تست راکتوری کاتالیست سنتز آمونیاک با مجهز بودن به پیشرفته ترین سیستم های کنترلر جریان های خوراک، دما، فشار و دستگاه GC آنلاین برای شناسایی ترکیب درصد خوراک ورودی و محصول تولیدی، قابلیت آزمون کاتالیست سنتز آمونیاک را در دما (oC 600-350)، فشار (bar 180-اتمسفریک) و سرعت‌های فضایی (GHSV) مختلف دارد.

این سامانه می¬تواند فعالیت و عملکرد کاتالیست های سنتز آمونیاک تولید داخل را در شرایط عملیاتی مورد نظر واحدهای فرآیندی با سرعت و دقت بسیار بالایی انجام دهد و پاسخگوی تمامی شرایط فرآیندی واحدهای صنعتی تولید آمونیاک کشور است.

آمونیاک یکی از تولیدات اصلی در صنعت پتروشیمی ایران است که کاربرد اصلی آن در تولید اوره و کودهای شیمیایی مورد مصرف در حوزه های کشاورزی است. کاتالیست سنتز آمونیاک قلب واحدهای آمونیاک محسوب شده و اقتصاد فرآیند تولید آمونیاک به این کاتالیست بستگی دارد.

شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی افزون‌بر اینکه صاحب دانش فنی و لیسانس فرآیند واحد آمونیاک است، در سال گذشته نیز موفق به کسب دانش فنی کاتالیست سنتز آمونیاک شد و به منظور تولید صنعتی، دانش فنی آن را به شرکت اسمارت کاتالیست (آریا افق فیدار) واگذار کرده است.

تعداد بازدید : ۸۵۵