برنامه ریزی احداث پتروپالایشگاه ها در فاز دوم منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی

برنامه ریزی احداث پتروپالایشگاه ها در فاز دوم منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی
(شنبه ۱۲ شهریور ۱۴۰۱) ۱۲:۲۳

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با اشاره به ضرورت احداث فاز دوم منطقه ویژه اقتصادی گفت: منطقه جدید می‌تواند با محوریت توجه به ساخت پتروپالایشگاه ها توسعه یابد.

به گزارش نیپنا به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، پیام‌برزگر در حاشیه آیین بهره برداری از پروژه هایی پایین دست پتروشیمی که در راستای اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان در منطقه احداث شده اند گفت: به عنوان یک مطالبه ملی، استانی و منطقه ای از معاون اول رئیس جمهور،‌ پیگیری جدی برای تسریع در صدور مجوزهای مربوط به فاز دوم منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی مورد درخواست قرار گرفت.

وی ادامه داد: این‌ پروژه از جمله طرح های بسیار استراتژیک در اقتصاد کشور محسوب می شود که باید در چارچوب مطالعات کارشناسی و علمی، توسط مراجع مربوطه مورد بررسی قرار گیرند.

برزگر‌ با بیان اینکه در حال حاضر زمینی به مساحت ۳ هزار و ۳۰۰ هکتار برای احداث فاز جدید منطقه پیشنهاد شده است افزود: در صورت احداث منطقه جدید، هر هکتار از آن برای ۲۰ نفر، فرصت شغلی مستقیم ایجاد می‌کند که در مجموع برای حدود ۶۵ هزار نفر فرصت شغلی پایدار فراهم می شود.

وی افزود: علاوه بر این، با ایجاد صنایع بالادستی، میان دستی و پایین دستی این‌منطقه، برای ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار نفر دیگر (در زمان انجام پروژه های مختلف) و حدود دو برابر این تعداد نیز بصورت غیر مستقیم فرصت شغلی ایجاد می گردد.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در رابطه با کاربردی بودن پتروپالایش‌ها اشاره کرد و گفت: فاز جدید منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، ظرفیت عملی کردن فرمایش مقام معظم رهبری را دارد بطوری که برای احداث ۱ یا ۲ مجموعه پتروپالایش در حال برنامه ریزی هستیم.

برزگر خاطرنشان کرد: همچنین به تناسب باید تلاش کرد تا ساخت چرخه پایین دست و حتی صنایع تکمیلی و تبدیلی این پتروپالایش ها در فاز جدید مورد توجه قرار گیرند.

تعداد بازدید : ۴۹۶