بهره‌برداری از ۲ طرح هلدینگ خلیج فارس در 1401

بهره‌برداری از ۲ طرح هلدینگ خلیج فارس در 1401
(جمعه ۴ شهریور ۱۴۰۱) ۱۵:۳۲

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس از بهره‌برداری ۲ طرح پتروشیمی گچساران و پالایشگاه یادآوران تا پایان امسال خبر داد.

به گزارش نیپنا، عبدالعلی علی‌عسکری امروز (جمعه، چهارم شهریورماه) در آیین رسمی آغاز عملیات اجرایی طرح‌های توسعه‌ای وزارت نفت و افتتاح پروژه‌های مسئولیت اجتماعی همزمان با هفته دولت با گرامیداشت این هفته و پیش از آغاز عملیات اجرایی طرح تولید پروپیلن از پروپان (PDH) شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس از محل این پروژه بر ضرورت خاموشی مشعل‌ها برای جلوگیری از سوزاندن ثروت و همچنین آلودگی محیط زیستی تأکید کرد.

وی با اشاره به اجرای پروژه راهبردی پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس در شرق کارون و طرح پالایشگاه یادآوران در غرب کارون همسو با هداف یاشده افزود: طرح پالایشگاه یادآوران به‌طور جهادی فعال است و امیدواریم تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد.

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس به افتتاح پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس در دوسال گذشته با ظرفیت ۱۴ میلیون تن در سال اشاره کرد و گفت: برای تکمیل خوراک این پالایشگاه حدود یک میلیارد دلار پروژه تعریف شده است تا افزون بر جلوگیری از آلودگی محیط زیست، گازهای مشعل به محصولات ارزشمند تبدیل شوند.

وی به طراحی ۲ طرح بزرگ پروپان به پروپیلن هلدینگ خلیج فارس در پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس و پتروشیمی پارس اشاره و اظهار کرد: سرمایه‌گذاریطرح تولید پروپیلن از پروپان پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس که عملیات اجرایی آن امروز آغاز می‌شود حدود ۹۰۰  میلیون دلار و نرخ بازگشت سرمایه آن ۲۳.۲ درصد خواهد بود که با تکمیل این آن ثروت قابل‌توجهی تولید خواهد شد.

علی‎‌عسکری افزود: امروز قیمت پروپیلن حدود ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ دلار است که اگر ما ۶۰۰ هزار تن فروش داشته باشیم هر ساله بیش از ۷۰۰ میلیون دلار به قیت امروز ارزش فروش پروپیلن خواهد بود که بسیار ارزشمند است که ثروت بالایی را برای کشور خلق می‌کند و می‌توان پایین دستی آن را نیز توسعه داد.

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس همچنین اظهار امیدواری کرد که طرح پتروشیمی گچساران نیز تا پایان امسال راه‌اندازی شود.

تعداد بازدید : ۴۹۸