نهمین دوره جایزه تعالی برگزار می شود

توسعه متوازن صنعت پتروشیمی با شعار دانش محوری ، سرآمدی، توسعه پایدار

توسعه متوازن صنعت پتروشیمی با شعار دانش محوری ، سرآمدی، توسعه پایدار
(یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱) ۱۱:۰۸

نخستین هم‌ اندیشی نهمین دوره جایزه تعالی با حضور اعضای شورای سیاستگذاری و نمایندگان مدیران شرکت های پتروشیمی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار نیپنا، نشست هم اندیشی نهمین دوره جایزه تعالی صنعت پتروشیمی در سال 1401با حضور حسن عباس زاده، مدیر توسعه وبرنامه ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ، علی محمد بساق زاده رئیس شورای سیاست گذاری جایزه تعالی، اعضای دبیرخانه جایزه و نیز نمایندگان جایزه تعالی سازمانی، هلدینگ ها و شرکت های پتروشیمی برگزار شد.

عبور از مسیر توسعه متوازن صنعت پتروشیمی براساس یک مدل جامع

حسن عباس زاده مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی در این جلسه اظهارکرد: صنعت پتروشیمی به عنوان صنعتی پیشرو با شتاب در حال توسعه و پیشرفت است و در این مسیر استفاده از تجربه ها و دستاوردهای کسب شده می تواند مسیر توسعه متوازن صنعت پتروشیمی ایران را هموار کند.

عضو هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود:حضور مجتمع ها و طرح های پتروشیمی در این دوره می تواند در ابعاد مختلف جایزه تعالی اثر بخش باشد و دبیرخانه نیز با بهره گیری از تمامی ظرفیت های موجود آماده هرگونه همکاری و تعامل با هلدینگ ها و شرکت های پتروشیمی با هدف ارتقای سطح کمی و کیفی برگزاری این جایزه است.

وی با اشاره به این که تاکنون هشت دوره جایزه تعالی در صنعت پتروشیمی براساس مصوبه هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی برگزار شده است، افزود: هدف از برگزاری جایزه تعالی، ساماندهی پروژه‌های بهبود شرکت‌های پتروشیمی براساس یک مدل جامع است.

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان این که مدل EFQM رشد و توسعه را در 9 معیار به رهبری، استراتژی، کارکنان، شرکای تجاری و منافع، فرآیندها، نتایج مشتریان، نتایج کارکنان، نتایج جامعه و نتایج کلیدی عملکرد به صورت همزمان پیش می‌برد، گفت: شرکت‌های پتروشیمی ایران هرساله براساس این مدل که در بسیاری از کشورها و شرکت‌های صنعتی و غیرصنعتی نیز استفاده می‌شود، ارزیابی می‌شوند.

وی ادامه داد: در سال‌های اخیر به دلیل شرایط مختلف از جمله کرونا موضوع ارزیابی شرکت‌های پتروشیمی انجام نشد اما امسال با توجه به تلاش های صورت گرفته از سوی دبیرخانه، نهمین دوره این جایزه با حضور گسترده شرکت های علاقه مند برگزار خواهد شد.

ایجاد فضای رقابتی برای استقرار سیستم های نوین مدیریتی در سازمان ها

علی محمد بساق زاده رییس شورای سیاستگذاری جایزه تعالی پتروشیمی نیز اظهار کرد: بعد از وقفه ایجاد شده در فرایند برگزاری جایزه تعالی، امیدواریم فرآیند نهمین دوره جایزه تعالی را در سال 1401 با حمایت و اعتقاد راسخ معاون محترم وزیر و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی جناب آقای مهندس شاهمیرزایی برگزار شود.

وی افزود: امروزه استفاده از شیوه‌های نوین مدیریت برای صنعت پتروشیمی و دیگر صنایع به یک ضرورت تبدیل شده است. در این صنعت از سال های قبل سیستم‌های مدیریتی مانند ‏سیستم مدیریت کیفیت ، ایزو‏ و سایر سیستم های مدیریتی مورد استفاده بوده و مدیران سعی می کردند بر اساس این سیستم ها بقا ، پایداری و توسعه شرکت های خود را تضمین کنند.

بساق زاده تصریح کرد: برگزاری جایزه تعالی صنعت پتروشیمی و استفاده از مدل های علمی روز دنیا، خطوط راهنمایی برای صنعت پتروشیمی و گروه های ذینفع این صنعت ایجاد می کنند تا پیشرفت ها و عملکرد خود را در زمینه کیفیت و تعالی سازمانی تعالی اندازه گیری کرده و با تکیه بر نقاط قوت خود ضمن شناسایی و رفع فرصت قابل  بهبود، در مسیر تعالی گام بردارند.

به گفته وی، شرکت ملی صنایع پتروشیمی به عنوان یک ارگان دولتی پیشرو و برتر در کشور، پیاده سازی مدل جایزه تعالی را در سال 1389 با مصوبه هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی آغاز کرد  که پس از طی موفقیت های کسب شده صنعت در این مسیر امروز شاهد برگزاری جشنواره نهمین دوره آن هستیم.

رئیس شورای سیاست گذاری جایزه تعالی با بیان اینکه از مهمترین اهداف جایزه تعالی صنعت پتروشیمی توسعه فرهنگ تعالی و ارج نهادن به کارکنان و سازمان های متعالی است، افزود: در تلاشیم تا با ایجاد فضای رقابتی برای استقرار سیستم های نوین مدیریتی و فراهم کردن بستری مناسب جهت معرفی و به اشتراک گذاری تجربه های موفق سازمان ها، شاه کلید موفقیت و سرآمدی این صنعت را در دست بگیریم و به مقصد نهایی خود سرافرازی ایران عزیزمان برسیم.

وی در خصوص نحوه ارزبابی مشارکت کنندگان، گفت: ارزیابی ها براساس ویرایش 2020 مدل EFQM برای شرکت های تولیدی و مدل CPM3 برای طرح های صنعت پتروشیمی است.

بساق زاده با بیان این که یکی از اقدامات ارزنده دبیرخانه جایزه تعالی صنعت پتروشیمی که با کمک مشاوران محترم این حوزه در حال برنامه ریزی است توانمند سازی ارزیابان داخل صنعت پتروشیمی است، خاطر نشان کرد:  در سال های گذشته تقریبا نیمی از تیم ارزیابان خارج از صنعت بودند که به صورت حرفه ای عملکرد و نتایج سازمان را بررسی کرده و در نهایت برداشت خود را بر اساس معیارهای مدل در قالب گزارش بازخورد به شرکت ارائه می دادند. امسال همزمان با برگزاری فرایند نهمین دورهدر نظرداریم با توانمند سازی ارزیابان داخل صنعت برای دو مدل EFQM و CPM3 بتوانیم در جهت بهبود مستمر و پایدار قدم بزرگی برداریم.

وی افزود: در سال گذشته شاهد برگزاری فرایند صحه گذاری پروژه های بهبود شرکت های متقاضی بودیم. در واقع دبیرخانه با اجرای این فرایند از یک سو میزان موفقیت خود را دراجرای 8 سال برنامه های تعالی در صنعت پتروشیمی و گروه ذینفعان سنجیده و از سوی دیگر عملکرد سازمان های متعالی با سایر شرکت ها را مقایسه کرده است.

 

تعداد بازدید : ۶۱۹