مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی عنوان کرد:

ایران‌پلاست؛ فرصتی برای ظهور فناوری‌های جدید پلیمری

ایران‌پلاست؛ فرصتی برای ظهور فناوری‌های جدید پلیمری
(سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۰) ۰۹:۲۲

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پیامی اعلام کرد: نمایشگاه ایران‌پلاست افزون‌ بر اینکه در ارتقای سطح کمی و کیفی تولید و صادرات محصولات صنایع تکمیلی پلیمرها نقش دارد، بستر و فرصتی مناسب را برای ظهور فناوری‌های جدید، دستاوردها، محصولات و نیز تسهیل در تبادل دانش فنی بوجود می‌آورد.

به گزارش نیپنا، در پیام مرتضی شاهمیرزایی به مناسبت برگزاری پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست آمده است:

«در آستانه سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی «یوم‌الله ۲۲ بهمن» و در سالی که با پیام نوروزی رهبر عظیم‌الشأن انقلاب با عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نامگذاری و مزین شده است، خدای متعال را شاکریم که این توفیق را به ما عطا نمود تا با برگزاری پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست، آخرین توانمندی‌ها و دستاوردهای باارزش و قابل ستایش صنعت عظیم پتروشیمی را با سیاست‌های توسعه‌ای دولت مردمی و رویکرد مدیریت جهادی در معرض دید جهانیان بگذاریم.

دشمنان این سرزمین همواره کوشیده‌اند تا با ایجاد موانع متعدد، از وضع تحریم‌های ظالمانه گرفته تا راه‌اندازی جنگ‌های روانی و فرسایشی، مردم و ملت پرتلاش و جهادگر ما را از صحنه‌های موفقیت صنعتی و فناوری مهجور و سرخورده کنند. زهی خیال باطلی که در سر پرورانده‌اند. چراکه همت و غیرت وصف‌ناشدنی صنعتگران، متخصصین و مهندسین تلاشگر و ولایت‌مدار با تأسی به غیورمردان میدان عمل همچون سردار سلیمانی‌ها، خواب پریشان دشمنان قسم‌خورده انقلاب را آشفته کرده و با عزمی راسخ و همتی والا با توانی مضاعف، پرچم خودکفایی صنعت ارزشمند پتروشیمی را بر قله استقلال و سربلندی ایران اسلامی به اهتزاز درآورده‌اند.

خوشبختانه صنعت پتروشیمی کشور، با بومی‌سازی فناوری تولید مواد پلیمری و تسهیل شرایط انتقال و توسعه این فناوری با راهبرد تأمین نیاز صنایع پایین‌دستی و فروش و صادرات محصولات با ارزش افزوده بالا، به‌سوی تکمیل زنجیره ارزش و تولید پلیمرهای مهندسی و نسل جدید و جذب و هدایت سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی گام برمی‌دارد که علی‌رغم وجود محدودیت‌های بین‌المللی سال‌های اخیر، ضمن تأمین نیازهای داخلی کشور، حضور موثری در بازارهای صادراتی و تأمین ارز مورد نیاز داشته امیدواریم شاهد رونق روزافزون در تحقق اهداف متعالی این صنعت باشیم.

در حال حاضر ظرفیت تولید محصولات پلیمری در کشور ۹ میلیون تن می‌باشد که باعث رونق صنایع پایین‌دستی متعددی در کشور شده است. با بهره‌برداری از طرح‌های پلیمری در دست اجرای صنعت، در پایان برنامه هفتم توسعه، این ظرفیت به ۱۹ میلیون تن و در یک افق ده‌ساله به بیش از ۳۰ میلیون تن خواهد رسید.

یکی از امتیازات مهم صنعت پتروشیمی ایران، وجود مواد اولیه آن در داخل کشور است. در این زمینه، شرکت ملی صنایع پتروشیمی به عنوان متولی این صنعت، متعهد به تعامل همه‌جانبه با بخش خصوصی داخلی و خارجی در جهت توسعه زنجیره ارزش پتروشیمی است و ما اعتقاد راسخ داریم که بخش خصوصی باید حضوری همه جانبه در صنایع پتروشیمی ایران داشته باشد و می‌دانیم که فضای مناسب کسب و کار و سرمایه‌گذاری به همراه وجود خوراک و زیرساخت‌های لازم از شروط حتمی حضور بخش خصوصی اعم از داخلی و خارجی در این صنعت است.

در کنار شرکت ملی صنایع پتروشیمی، شرکت‌ها و هلدینگ‌های بزرگ پتروشیمی بخشی از توسعه و تکمیل زنجیره ارزش این صنعت را جهت خودکفایی در محصولات معدودی که از خارج از کشور وارد می‌شوند، را اجرا خواهند نمود.

در همین راستا نمایشگاه ایران پلاست زمینه به‌هم‌رسانی کسب و کارهای مرتبط در حوزه صنایع تکمیلی پلیمرها را فراهم می‌سازد و می‌تواند با عرضه فناوری‌های نوین، زمینه‌ای را جهت معرفی کالاها و خدمات دانش بنیان فراهم آورد. این نمایشگاه هم در ارتقای سطح کمی و کیفی تولید و صادرات نقش داشته و هم با گردهم آوردن جمعی از تولیدکنندگان و واردکنندگان، بستر و فرصتی مناسب جهت ظهور فناوری‌های جدید، دستاوردها، محصولات و نیز تسهیل در تبادل دانش فنی را بوجود می‌آورد.

امید است که با برگزاری پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست، شرکت‌ها و نهادهای ذیربط کشورمان با آمادگی کامل و تدارک قبلی در نمایشگاه حضور یافته و این تلاش‌ها و کوشش‌های پرثمر، نتایج مورد انتظار را به بار آورد و بر اعتبار و شهرت بین‌المللی صنعت پتروشیمی کشورمان و ارتقای جایگاه آن در اقتصاد جهانی بیفزاید.»

تعداد بازدید : ۶۳۱