رئیس دفتر توسعه صنایع پایین‌دستی شرکت ملی صنایع پتروشیمی:

صنعت پتروشیمی جایگاه ویژه‌ای در ارزآوری برای کشور داشته است

صنعت پتروشیمی جایگاه ویژه‌ای در ارزآوری برای کشور داشته است
(شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰) ۰۹:۲۷

رئیس دفتر توسعه صنایع پایین‌دستی شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: در سال ۹۹ صادرات محصولات پتروشیمی به ۹ میلیارد دلار رسید که این مقدار صادرات به جایگاه ویژه‌ این صنعت در ارزآوری برای کشور اشاره می‌کند.

به گزارش نیپنا، محمد متقی، روز گذشته (جمعه، ۲۴ دی ماه) در آیین همایش بومی‌سازی کاتالیست در صنعت پتروشیمی و پالایش نفت که در جزیره کیش برگزاری شد، به نقش‌آفرینی صنعت پتروشیمی در اقتصاد کشور اشاره کرد و افزود: در سال ۹۹ صادرات محصولات پتروشیمی به ۹ میلیارد دلار رسید و یک سوم ارز کشور از طریق این صنعت تامین می‌شود.

وی اظهار کرد: در سال ۱۴۰۰ نیز ارزآوری صنعت پتروشیمی  بر اساس برآوردها ۱۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار است که بیانگر این مطلب است که تا چه اندازه این صنعت برای کشور نقش‌آفرین بوده است.

رئیس دفتر توسعه صنایع پایین‌دستی شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصریح کرد: هم‌اکنون ۸۰ طرح برنامه‌ریزی شده در صنعت پتروشیمی داریم که ۶۲ طرح فعال و ۱۸ طرح نیز قابل فعال سازی هستند.

متقی تاکید کرد: ۴۰ گروه کاتالیست در صنایع اصلی پتروشیمی داریم که ۲۰ گروه کاتالیست در این صنعت بومی‌سازی شده، هشت گروه امسال بومی‌سازی می‌شود و ۱۲ گروه کاتالیست نیز در مرحله تحقیق و  توسعه قرار دارد.

شانا
تعداد بازدید : ۶۰۱