همکاری ژاپن و نروژ برای تولید محصولات پتروشیمی با آمونیاک پاک

همکاری ژاپن و نروژ برای تولید محصولات پتروشیمی با آمونیاک پاک
(سه شنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۰) ۱۲:۵۶

ژاپن و نروژ با هدف کمک به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در فرآیندهای صنایع پتروشیمیایی در زمینه تولید آمونیاک پاک به عنوان خوراک تولید محصولات پتروشیمی همکاری می‌کنند.

به گزارش نیپنا به نقل از خبرگزاری آرگوس مدیا، شرذکت ژاپنی سومیتمو کمیکال و شرکت نروژی تولیدکننده کود یارا به‌عنوان بخشی از تلاش‌هایشان برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای (GHG) استفاده از آمونیاک پاک برای تولید پتروشیمی را بررسی می‌کنند.

دو طرف در پایان نوامبر سال 2021 میلادی توافق کردند به‌طور مشترک با استفاده از آمونیاک پاک تولید شده توسط شرکت نروژی یارا به‌عنوان خوراک برای تولید محصول پتروشیمی مطالعه و تحقیق کنند.

این فعالیت تحقیقاتی شامل هر دو نوع آمونیاک سبز تولیدی از هیدروژن سبز و آمونیاک آبی تولیدی از سوخت‌های فسیلی اما با استفاده از فرآیند جذب کربن می‌شود، هیدروژن سبز با الکترولیز آب و با استفاده از انرژی تجدیدپذیر تولید می‌شود.

سومیتمو کمیکال اکنون الیاف شیمیایی را در مجتمع ایهایم (Ehime) در غرب ژاپن و با استفاده از آمونیاک وارداتی و تولید داخل تولید می‌کند.

این شرکت ژاپنی امروز هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه ای خود را نسبت به سال مالی آوریل 2013 تا مارس 2014 به 50 درصد تا سال 2030 رسانده که در مقایسه با رقم 30 درصد پیشین افزایش قابل‌توجهی است.

سومیتمو کمیکال همچنین هدفی را برای دستیابی به صفر رساندن انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال 2050 تعریف کرده است، این شرکت ژاپنی انتشار گازهای گلخانه ای خود را با 22.2 درصد کاهش از بازه زمانی سال‌های 14-2013 به 7.4 میلیون تن در طول سال های 2020- تا 2021 رسانده است.

سومیتمو کمیکال به‌طور جداگانه در حال بررسی تبدیل مجتمع ایهایم که آمونیاک پاک را به بخش‌های صنعت توزیع می‌کند به یک مرکز آمونیاک است، این شرکت ژاپنی اکنون از تأسیسات ذخیره آمونیاک موجود با ظرفیت 300 هزار تن بهره می‌برد.

این شرکت ژاپنی همچنین قصد دارد در آینده سوخت‌ مورد نیاز برای تولید برق داخلی را به آمونیاک پاک تبدیل کند، در حالی که پیش‌تر خوراک این بخش از زغال سنگ به نفت و گاز طبیعی فشرده (ال‌ان‌جی) تغییر یافت.

سومیتمو کمیکال نیز در حال ساخت یک تأسیسات تولید برق با خوراک ال‌ان‌جی در مجتمع ایهایم و یک توربین گازی با بازده بالا در مجتمع چیبا (Chiba) است.

تعداد بازدید : ۱,۲۸۵