مدیر سرمایه گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت:

داخلی سازی 22 نوع کاتالیست در صنعت پتروشیمی به ارزش 123 میلیون دلار

داخلی سازی 22 نوع کاتالیست در صنعت پتروشیمی به ارزش 123 میلیون دلار
(سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰) ۱۱:۴۸

مدیر سرمایه گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی، با تاکید بر حمایت و توسعه بستر های فناورانه داخلی در توسعه زنجیره تولید صنعت پتروشیمی گفت: تاکنون از 85 نوع کاتالیست موجود در صنعت پتروشیمی ایران، 22 نوع کاتالیست با ارزشی بالغ بر 123 میلیون دلار داخلی سازی شده است.

به گزارش خبرنگار نیپنا ، شهرام رضائی مدیر سرمایه گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی در نخستین همایش صنایع فناورانه و پیشرفته ایران که روز دوشنبه ( 15 شهریور ماه ) برگزار شد ضمن تشریح جایگاه فعلی صنعت پتروشیمی کشورمان گفت: سالانه 35 میلیون تن محصول نهایی صنعت پتروشیمی برای مصرف صنایع پایین دستی و نیز صادرت تولید می شود.

وی با تاکید بر نقش مهم شرکت ملی صنایع پتروشیمی به عنوان یک شرکت توسعه ای بیان کرد: NPC ،ایدرو و ایمیدرو 3 شرکت بزرگ توسعه ای به شمار می روند که نقشی مهم در توسعه صنعتی کشور ایفا می کنند.

رضایی افزود:کاهش واردات از طریق افزایش تولید محصولات مورد نیاز صنایع پایین دستی در کشور به عنوان یک راهبرد مهم مورد توجه ویژه ای قرار دارد و واردات 670 هزار تن محصول به ارزش بیش از یک میلیارد دلار در سال گذشته با تولیدی شدن طرح های توسعه ای جدید کاهش خواهد یافت و به دنبال متنوع کردن سبد تولید محصولات پتروشیمی هستیم.

مدیر سرمایه گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: شرکت های دانش بنیان می توانند نقش مهمی را درآینده صنعت پتروشیمی ایران ایفا کنند و دفتر امور توسعه کسب و کارهای دانش بنیان آماده هرگونه تعامل و همکاری با علاقه مندان به حضور در صنعت پتروشیمی است.

وی با اشاره به لزوم حمایت و توسعه بستر های فناورانه داخلی و نقش این شرکت ها در توسعه زنجیره تولید صنعت پتروشیمی ایران، افزود: از 85 نوع کاتالیست موجود در صنعت پتروشیمی ایران، اکنون 22 نوع کاتالیست با ارزشی بالغ بر 123 میلیون دلار داخلی سازی شده و 14 نوع دیگر با ارزشی بالغ بر 70 میلیون دلار در دست اقدام است. همچنین با درنظر گرفتن 65 دانش فنی استفاده شده در صنعت پتروشیمی ایران، 10 دانش فنی داخلی سازی شده که از مهمترین آنها می توان به دانش فنی تولید پروپیلن از متانول اشاره کرد.

رضایی با بیان این که تا پایان سال گذشته 15 هزار بنگاه کوچک و متوسط در کشور فعال بوده اند اظهارکرد: تامین خوراک مورد نیاز این صنایع با تعریف طرح های جدید از جمله طرح های پیشران در آینده افزایش خواهد یافت.

تعداد بازدید : ۲,۵۳۸