افزایش تقاضا برای محصولات پتروشیمی خاورمیانه در تابستان

افزایش تقاضا برای محصولات پتروشیمی خاورمیانه در تابستان
(دوشنبه ۱۸ اَمرداد ۱۴۰۰) ۱۸:۱۶

تقاضا برای محصولات پتروشیمی در منطقه خاورمیانه در تابستان امسال افزایش یافت در حالی که بازارها نیز با افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل و محدودیت کانتینر روبه‌رو شده است.

به گزارش نیپنا به نقل از آی‌سی‌آی‌اس، تقاضا برای محصولات پتروشیمی در منطقه خاورمیانه طی تابستان امسال روندی افزایشی به خود گرفته است، در حالی که فعالان بازار همچنان با هزینه‌های بالای حمل‌و‌نقل و کمبود شدید کانتینر مقابله می‌کنند.

عرضه‌کنندگان پلی‌اتیلن (PE) و پلی‌پروپیلن (PP) در شورای همکاری خلیج (GCC) اکنون منتظر احیای تقاضای از سمت بازارهای رو به رشد آسیا هستند.

بازارهای واردات پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن چین در سه ماه دوم امسال در پی روند کند جذب کالاهای نهایی کساد بوده است، اما گفته می‌شود، تقاضای برای محصولات پلاستیک از ماه سپتامبر به‌دلیل تامین دوباره فصلی برای تعطیلات سه ماه چهارم امسال افزایش می‌یابد و فعالان مشتاقانه منتظر این شرایط هستند.

لورنزو مازا، تحلیلگر بازار مؤسسه آی‌سی‌آی‌اس گفت: انتظار می‌رود تقاضا در چین تا پایان سال 2021 میلادی همچنان مطلوب باقی بماند و انتظار می‌رود صادرات از خاورمیانه افزایش یابد.
وی افزود: مسائل و مشکلات مربوط به تدارکات همچنان ادامه دارد و این به احتمال زیاد انعطاف‌پذیری کمتری برای پاسخ به تحولات تقاضا وجود دارد.

مشکلات کمبود شدید کانتینر و هزینه‌های بالای حمل‌ونقل هنوز وجود دارد و ممکن است تا سال 2021 نیز ادامه یابد و شرایط تولیدکنندگان شورای همکاری خلیج فارس که برای صادرات همچنان با هزینه‌های بالای حمل‌ونقل روبه‌رو هستند را به چالش می‌کشد.

عربستان و امارات متحده عربی دو مورد از بزرگترین بازارهای شورای همکاری خلیج فارس، قطب‌های اصلی تولید پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن هستند که مجتمع‌های تولیدی افزون بر فروش محلی، محصولات نهایی پلی‌اتیلن را نیز به اروپا و آفریقا صادر می‌کنند.

تعداد بازدید : ۲,۳۹۶