رشد 218 واحدی فرا بورس با نقش آفرینی پتروشیمی ها

رشد 218 واحدی فرا بورس با نقش آفرینی پتروشیمی ها
(دوشنبه ۴ اَمرداد ۱۴۰۰) ۱۳:۳۹

نمادهای پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی مارون، پتروشیمی تندگویان و آریاساسول به ترتیب در میان شرکت هایی قرار گرفتند که بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را رقم زدند.

به گزارش خبرنگار نیپنا بورس اوراق بهادار تهران امروز پس از 6 روز تعطیلات در حالی باز شد که روند رو به رشد به خود گرفته، به گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با افزایش 12 هزار و 113 واحد جدید به رقم یک میلیون و 323 هزار و 420 واحد رسید.

شاخص کل با معیار هموزن با افزایش 1003 واحد به رقم 404 هزار و 77 واحد رسید.ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 376 هزار میلیارد تومان رسید و معامله‌گران در بورس تهران بیش از 6.6 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 666 هزار فقره معامله و به ارزش 5 هزار و 557 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات فرابورس که امروز به بیش از 14 هزار و 746 میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم، ارزش معاملات دو بازار از 20 هزار و 303 میلیارد تومان فراتر رفت.

امروز همه شاخص‌های بورس غیر از شاخص بازار عمده‌فروشی مثبت بودند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 0.92 درصد رشد کردند و همچنین این دو شاخص با معیار هموزن 0.25 درصد تقویت شدند. شاخص آزاد شناور 0.47 درصد رشد کرد.

شاخص بازار اول بورس 1.7 درصد رشد کرد اما شاخص بازار دوم بورس که معاملات عمده در آن انجام می‌شود با 0.8 درصد کاهش همراه شد ونمادهای شاخص‌ساز امروز شامل گل‌گهر، فولاد مبارکه، چادرملو، سرمایه‌گذاری امید، سرمایه‌گذاری توسعه معادن، پتروشیمی پردیس و فولاد خوزستان بودند.

بر اساس این گزارش ، نمادهای پرتراکنش شامل سپید ماکیان، لیزینگ کارآفرین، سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی، دارویی برکت، گروه مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی، باما و شرکت فرآوری معدنی اپال کانی پارس بوده‌اند.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل با رشد 218 واحد به رقم 19 هزار و 267 واحد رسید و ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 65 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌‌گران در فرابورس بیش از 2 میلیارد سهام حق تقدم واوراق مالی در قالب 331 هزار نوبت معامله و به ارزش 14 هزار و 746 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای بیمه پاسارگاد، پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی مارون، پتروشیمی تندگویان، آریاساسول و ذوب‌آهن به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را از خود جای گذاشتند.

نمادهای پرتراکنش در فرابورس شامل کاغذی لطیف، گسترش صنایع روی ایرانیان، تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان، چوب خزرکاسپین، توسعه و عمران استان کرمان، تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک و شیر پاستوریزه پگاه گیلان بوده‌اند.
تعداد بازدید : ۱,۷۰۳