معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی خبر داد:

درآمد بالای 20 میلیارد دلاری صنعت پترشیمی ایران در سال 1400

درآمد بالای 20 میلیارد دلاری صنعت پترشیمی ایران در سال 1400
(دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰) ۱۶:۱۰

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: با بهره برداری از 6 طرح تا پایان امسال به درآمد بالای 20 میلیارد دلار در سال 1400 دست می‌یابیم.

به گزارش خبرنگار نیپنا؛ بهزاد محمدی امروز (دوشنبه، 28 تیرماه) در مجمع عمومی عادی سالانه سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با تأکید بر تداوم فعالیت شرکت ملی صنایع پتروشیمی در فرآیند توسعه صنعت پتروشیمی به عنوان شرکت توسعه‌‌ای اظهار کرد:  شرکت ملی صنایع پتروشیمی در حال حاضر نظارت و پیگیری  50 طرح فعال پتروشیمی را برعهده دارد.

وی به 11 طرح باقیمانده از جهش دوم صنعت پتروشیمی اشاره کرد و افزود: 6 طرح تا پایان امسال و 5 طرح نیز به دلیل مشکلات ناشی از کرونا در نیمه نخست سال 1401 به بهره‌برداری می‌رسد که به درآمد بالای 20 میلیارد دلار در سال 1400 دست می‌یابیم که ناشی از افزایش قیمت محصولات و رشد ظرفیت تولید صنعت به واسطه ورود مجتمع‌های جدید به مدار تولید است.

ثبت رکورد درآمد ۱۴ میلیارد دلاری در صنعت پتروشیمی

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: در سال 1400 حدود 14 میلیارد دلار درآمد ارزی و 7 میلیارد دلار درآمد فروش داخلی این صنعت خواهد بود که این رکورد حائز اهمیتی است که برای نخستین بار این صنعت به این میزان درآمد می‌رسد.

محمدی به 39 طرح جهش سوم صنعت پتروشیمی اشاره کرد و گفت: صنعت پتروشیمی ایران در سال 1404 به ظرفیت 137 میلیون تن و درآمد 37 میلیارد دلاری دست می‌یابد که این مهم بسیار حائز اهمیت برای نقش شرکت ملی صنایع پتروشیمی و صنعت پتروشیمی در اقتصاد کلان کشور است.

وی با بیان اینکه 2دسته طرح برای هوشمندسازی و افزایش کیفیت صنعت پتروشیمی در مراحل اجرا، طراحی و پیشنهاد هستند، تصریح کرد: با اجرای 3 طرح خوراک ترکیبی با تنوعی از محصولات پتروشیمی و 33 طرح پیشران برای تأمین نیازهای صنایع پایین دستی پتروشیمی، ظرفیت صنعت پتروشیمی در سال 1406 به سالانه 167 میلیون تن با درآمدی بالغ بر 50 میلیارد دلار خواهد رسید.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، حجم سرمایه‌گذاری صورت گرفته در صنعت پتروشیمی در سال 1406 از 80 میلیارد دلار کنونی به 125 میلیارد دلار خواهد رسید که بخشی از این میزان انجام شده و بخشی نیز باید انجام شود.

محمدی به هاب پتروشیمی ماهشهر به عنوان قدیمی‌ترین هاب‌ پتروشیمی کشور اشاره کرد و افزود: یک‌سوم ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی ایران در هاب ماهشهر است که از مبتنی بر گازهای همراه نفت بوده که خوشبختانه در ماه‌های گذشته طرح عظیم بیدبلند خلیج فارس به بهره‌برداری رسید و ان‌جی‌ال 3200 نیز در سال آینده اضافه می‌شود و کمبود خوراک در این منطقه جبران خواهد شد که علاوه بر تکمیل طرح‌های ظرفیت خالی، طرح‌های جدید نیز مانند طرح الماس ماهشهر تعریف شده است.
وی به طرح PDH سلمان به عنوان نخستین طرح PDH ایران در صنعت پتروشیمی است که از مسیر پروپان به پروپیلن خواهد رسید، اشاره و اظهار کرد: این طرح نخستین طرحی خواهد بود که به منظور افزایش تولید پروپیلن در سال 1402 به بهره‌برداری خواهد رسید و به پروپیلن بیشتری در کشور دست خواهیم یافت.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه هاب ماهشهر ظرفیت بالایی برای توسعه طرح‌های میانی و پایین دستی دارد، ادامه داد: به به کارگیری خوراک‌های پایه در این منطقه به طرح‌های میانی و پایین دستی و تنوع محصولات دست خواهیم یافت.

محمدی درباره توسعه فاز 2 منطقه ماهشهر و کمبود زمین گفت: از 2 سال گذشته مناطق مختلفی و متعددی در این زمینه پیشنهاد و بررسی شد که به دلایل متعددی جابه جا شد و امیدواریم آخرین منطقه انتخابی به زودی نهایی شود و بتوانیم فضا را برای توسعه صنعت پتروشیمی در این منطقه فراهم کنیم.

تولید 18.5 میلیون تنی پتروشیمی‌های ماهشهر در سال99

سیدامید شهیدی‌نیا، مدیرسازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی نیز در این مجمع با ارائه گزارش عملکرد سال 99 این سازمان اظهار کرد: این منطقه در سال گذشته 18.5 میلیون تن تولید داشته است که از این میزان 5 میلیون تن به ارزش 2.2 میلیارد دلار صادر و 7.5 میلیون تن به ارزش 3.2 میلیارد دلار فروش داخلی بوده است.

وی با اشاره به اینکه 112 شرکت فعال تکمیل شده در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر وجود دارد، ادامه داد: 42 طرح فعال در حال ساخت و 28 طرح در دست بررسی و امکان‌سنجی در این منطقه است.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی افزود: پارسال 11 موافقت اصولی برای طرح‌های شیمیایی صادر شد که 2 طرح در صنایع میانی و 9 طرح در صنایع پایین دستی در مجموع به ارزش 10 هزار میلیارد و 87 میلیون دلار بوده است که پیش‌بینی می‌شود سبب اشتغالزایی 550 نفر خواهند شد.

به گفته شهیدی‌نیا، هفت موافقت اصولی برای طرح‌های غیرشیمیایی که برای 100 نفر اشتغالزایی ایجاد خواهد کرد.

وی بااشاره به مهمترین طرح‌های پتروشیمی در حال اجرای در این منطقه گفت: پیش‌بینی می‌شود طرح پتروکیمیای ابن سینا تا شهریورماه به بهره‌برداری برسد.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با اشاره به برنامه‌ریزی بهره‌برداری از 11 طرح پتروشیمی این منطقه برای امسال اظهار کرد: از این تعداد سه طرح افتتاح شده و هشت طرح نیز به مرور تا پایان امسال و اوایل سال آینده به بهره‌برداری می‌رسند.

گفتنی است، در مجمع عمومی عادی سالیانه سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی برای سال منتهی به 30 اسفندماه 99، گزارش فعالیت هیئت مدیره، صورت‌های مالی این سازمان و تصمیمات و تکالیف مجمع به تصویب رسید

تعداد بازدید : ۲,۳۳۲