تکمیل زنجیره ارزش طرح GTPP اسلام آباد همزمان با ساخت 3 طرح توسعه ای جدید در پایین دست

تکمیل زنجیره ارزش طرح GTPP اسلام آباد همزمان با ساخت 3 طرح توسعه ای جدید در پایین دست
(دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰) ۱۰:۲۵

مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، خبر داد: همزمان با عملیات ساخت پروژه دانش بنیان GTPP اسلام آباد غرب، زمینه اجرای طرح های توسعه ای فرمالین، پلی استال و متیل آمین نیز آغاز شده است.

به گزارش نیپنا، حسن عباس زاده مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، در جریان بازدید میدانی از پروژه GTPP اسلام آباد غرب، گفت: از آنجایی که  این طرح به عنوان نخستین پروژه ملی در صنعت پتروشیمی است که زنجیره آن در هر سه فاز از مسیر گاز طبیعی به متانول، متانول به پروپیلن و پروپیلن به پلی پروپیلن از دانش فنی ایرانی تعریف شده است، از برنامه های توسعه ای شرکت ملی صنایع پتروشیمی استفاده از 200 هزار تن متانول مازاد این طرح جهت ساخت سه طرح فرمالین، پلی استال و متیل آمین در استان کرمانشاه است.

وی با بیان اینکه همواره یکی از سیاست های راهبری شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، توسعه زنجیره ارزش و توسعه صنایع پایین دستی طرح های دردست اجرا است، افزود: در حال حاضر سرمایه گذار ساخت واحد فرمالین درخواست خود را ارائه کرده است و در مرحله صدور موافقت اصولی است.

وی ادامه داد: واحد پلی استال که برای نخستین بار در صنعت پتروشیمی احداث خواهد شد، هم اکنون موافقت اصولی آن نیز صادر شده است، همچنین طرح متیل آمین سنقر که شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس سرمایه گذار آن است و خوراک هر دو طرح از محل متانول مازاد اسلام آباد غرب تامین خواهد شد.

مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، طرح GTPP اسلام آباد غرب را یکی از طرح های مهم راهبردی صنعت پتروشیمی خواند و گفت: عملیات اجرایی این طرح از سوی پیمانکار آغاز شده است و پیمانکار در حال تجهیز کارگاه است.

 برنامه 100 روزه پیمانکار برای شتاب در ساخت طرح

وی با اشاره به بازدید اخیر بهزاد محمدی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران از طرح GTPP اسلام آباد غرب گفت: در این جلسه مقرر شد که مجری طرح و پیمانکار با ارائه یک برنامه 100 روزه تا پایان شهریورماه یک برنامه جامع را ارائه کنند و تا پایان شهریور شاهد آغاز بسیاری از فعالیت ها خواهیم بود و در این مسیر NPC نیز فعالیت ها را پایش خواهد کرد.

مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با بیان این که ظرفیت تولید پلی پروپیلن از یک میلیون تن فعلی به 4 میلیون تن در سال های آتی افزوده خواهد شد، گفت: در سال های قبل طرح های GTP  و نیز GTPP  در کشور تعریف شده بود که به دلیل نبود دانش فنی به مرحله اجرا نرسید، اما اکنون با دانش شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی طرح GTPP اسلام آباد غرب اجرایی خواهد شد و می توان تکمیل زنجیره ارزش آن را نیز محقق کرد.

وی ادامه داد: این طرح 120 هزار تن پلی پروپیلن را تولید خواهد کرد و به دنبال آن صنایع پایین دستی گسترده ای می توانند توسعه یافته و به فعالیت بپردازند.

تامین پروپیلن غرب کشور با ساخت طرح GTPP اسلام آباد

 مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، گفت: با ساخت و تکمیل طرح GTPP اسلام آباد غرب پروپیلن و پلی پروپیلن تولیدی افزون بر تامین نیاز غرب کشور می تواند به  کشورهای همسایه صادر شود.

 عباس زاده با بیان این که با همکاری پیمانکار و نیز عوامل اجرایی استان کرمانشاه به دنبال شتاب در ساخت این طرح هستیم، تصریح کرد: به صورت خاص و ویژه بر ساخت طرح GTPP اسلام آباد غرب تمرکز و تاکید داریم.

 وی اظهارکرد: این طرح ملی هدیه ای است برای مردم استان کرمانشاه و با توجه به این که سطح نیروی آماده به کار، سبب اشتغال زایی و رونق دیگر صنایع استان خواهد شد.

 

 

تعداد بازدید : ۳,۱۹۳