در نشست تخصصی تعالی سازمانی در صنعت پتروشیمی تشریح می‌شود:

بکارگیری جدیدترین مدل تعالی سازمانی اروپایی در صنعت پتروشیمی ایران

(سه شنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۰) ۱۵:۰۷

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی از برگزاری نشست تخصصی تعالی سازمانی در صنعت پتروشیمی به منظور ارائه و تشریح ویرایش 2020 مدل تعالی سازمانی بنیاد علمی مدیریت کیفیت اروپا (EFQM) با حضور اعضای هیئت مدیره این بنیاد خبر داد.

به گزارش نیپنا؛ حسن عباس‌زاده با اعلام این مطلب، گفت: این نشست تخصصی فردا (چهارشنبه، 19 خردادماه) با حضور مدیران عامل هلدینگ‌ها و شرکت‌های پتروشیمی ایران و چند مهمان از اعضای هیئت مدیره بنیاد علمی مدیریت کیفیت اروپا(EFQM) و مدیرعامل شرکت QMS(خدمات مدیریت کیفیت آلمان) به عنوان نماینده بنیاد EFQM در اروپا که در حوزه آموزش‌های مرتبط با جوایز تعالی فعالیت می‌کند، برگزار می‌شود.

وی با اشاره به این که تاکنون هشت دوره جایزه تعالی در صنعت پتروشیمی براساس مصوبه هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سال 89 برگزار شده است، افزود: هدف از برگزاری جایزه تعالی، ساماندهی پروژه‌های بهبود شرکت‌های پتروشیمی براساس یک مدل جامع است.

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان این که مدل EFQM رشد و توسعه را در 9 معیار به رهبری، استراتژی، کارکنان، شرکای تجاری و منافع، فرآیندها، نتایج مشتریان، نتایج کارکنان، نتایج جامعه و نتایج کلیدی عملکرد به صورت همزمان پیش می‌برد، ادامه داد: شرکت‌های پتروشیمی ایران هرساله براساس این مدل که در بسیاری از کشورها و شرکت‌های صنعتی و غیرصنعتی نیز استفاده می‌شود، ارزیابی می‌شوند.

عباس‌زاده با تاکید بر این که آموزش‌های ویرایش جدید EFQM از سوی یک مدرس ایرانی مورد تأیید EFQM آغاز شده است، افزود: این نشست به منظور تشریح و ارائه ویژگی‌های این مدل جدید از سوی شرکت QMS و یکی از اعضای هیئت علمی بنیاد EFQM که برای نخستین بار در ایران حاضر می‌شوند، برگزار می‌شود.

به گفته وی، ضرورت بکارگیری رویکردهای نوین تعالی سازمانی در صنعت پتروشیمی ایران، نقش جایزه تعالی صنعت پتروشیمی در ارتقای صنعت ارزش آفرین پتروشیمی در ایران، کاربری جهان شمول مدل EFQM، چگونگی طرح‌ریزی ویرایش جدید EFQM، علل تغییر مدل EFQM در ویرایش نوین براساس ابرروندهای جهانی و راهکارهای موسسه خدمات مدیریت کیفیت آلمان در زمینه تعالی سازمان از محورهای اصلی این نشست است.

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: پروفسور هانس اشنایدر، از مشاوران حوزه تعالی سازمانی شرکت BMW که از شرکت‌های برتر حوزه تعالی سازمانی در جهان و مارکوس گاردوف، مدیرعامل موسسه خدمات مدیریت کیفیت آلمان در این نشست حاضر خواهند شد و تجارب خود را در این زمینه ارائه خواهند داد.

عباس‌زاده گفت: بومل، مدیر تعالی و عضو کمیته راهبردی گروه بوش و عضو اصلی کمیته طراحی ویرایش جدید مدل EFQM و جان لوکا موله، قائم مقام بنیاد مدیریت کیفیت اروپا نیز به صورت آنلاین آخرین دستاوردها و تجارب خود را با شرکت‌های پتروشیمی ایرانی به اشتراک خواهند گذاشت.

امضای تفاهمنامه همکاری با EFQM

وی با اشاره به اینکه تفاهمنامه همکاری آموزشی در حوزه تعالی سازمانی بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکت موسسه خدمات مدیریت کیفیت آلمان(QMS) به عنوان نماینده بنیاد مدیریت کیفیت اروپا (EFQM) در این نشست امضا خواهد شد، اظهار کرد: براساس این تفاهمنامه، زمینه آموزش‌ها، ارزیابی‌ها و استفاده از اطلاعات پایگاه داده بنیاد مدیریت کیفیت اروپا در صنعت پتروشیمی در ایران فراهم می‌شود.

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصریح کرد: در سال‌های اخیر به دلیل شرایط خاص تحریم و کرونا موضوع ارزیابی شرکت‌های پتروشیمی انجام نشد ولی اقدام‌های دیگر صورت گرفت؛ زیرا شرکت‌ها در شرایط تحریم در ارائه اطلاعات به ارزیابان بیرونی احتیاط می‌کنند و همچنین با شیوع ویروس کرونا، حتی اتحادیه اروپا نیز ارزیابی‌ها را متوقف کرد و به سمت پشتیبانی‌ها حرکت کردند.

عباس‌زاده با اشاره به اینکه از سال 96 که آخرین دوره جایزه تعالی صنعت پتروشیمی برگزار شد، شرکت‌های پتروشیمی خود ارزیابی را انجام داده‌اند و شرکت ملی صنایع پتروشیمی آموزش‌های مدل EFQM و پروژه‌های بهبود شرکت‌ها را پیگیری و پایش کرده است، اظهار کرد: امیدواریم امسال یا سال آینده با بهبود شرایط ارزیابی‌ها براساس ویرایش جدید EFQM از سر گرفته شود.

وی ادامه داد: در نیمه دوم سال گذشته، دو دوره آموزش مدل EFQM از سوی مدرس ایرانی انجام شد و 50 نفر در سری جدید آموزش ارزیابی دیدند و مورد تأیید EFQM قرار گرفتند. هم‌اکنون 100 نفر ارزیاب مورد تأیید EFQM در صنعت پتروشیمی ایران وجود دارد.

 

تعداد بازدید : ۱,۰۵۸