کاهش بیش از 13 هزار واحدی شاخص بورس

(یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰) ۱۳:۴۲

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 13 هزار و 627 واحد دیگر در شاخص کل همراه شد.

به گزارش خبرنگارنیپنا بورس تهران روز جاری نیر رشد شاخص را رقم نزد و شاخص کل با کاهش 13 هزار و 627 واحد دیگر به رقم یک میلیون و 180 هزار و 711 واحد رسید. همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن، امروز 1197 واحد کاهش یافته و به رقم 424 هزار و 482 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 4 میلیون و 723 هزار میلیارد تومان رسید و امروز معامله‌گران بیش از 2.9 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 214 هزار نوبت معامله و به ارزش 2 هزار و 237 میلیارد تومان دادو ستد کردند.

تمام شاخص‌های بورس قرمز بودند و میزان ریزش شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی 1.1 درصد بود، اما میزان ریزش این دو شاخص با معیار هم‌وزن 28 صدم درصد بوده است. شاخص آزاد شناور 82 صدم درصد کاهش یافت. شاخص بازار اول بورس 1.3 درصد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس 94 صدم درصد عقب‌نشینی داشت.

نمادهایی که قبلاً شاخص‌ساز بودند امروز بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند به گونه‌ای كه نمادهای فولاد مبارکه، ملی‌مس ایران، شستا، پتروشیمی خلیج‌فارس، چادرملو، گلگهر و هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند.

نمادهای پرتراکنش در بورس تهران شامل بانک ملت، بانک تجارت، معدنی اپالکانی پارس، بانک صادرات، شستا، توسعه و عمران امید و بانک پاسارگاد بودند و امروز در فرابورس ایران هم شاخص کل در پایان معاملات 102 واحد ریزش داشته و به رقم 17 هزار و 470 میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 183 هزار میلیارد تومان رسید و معامله گران امروز در فرابورس بیش از 542 میلیون سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 72 هزار فقره معامله و به ارزش 1687 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای پتروشیمی زاگرس، سنگ‌آهن گهرزمین، آریا ساسول، پتروشیمی تندگویان، پتروشیمی مارون، فولاد هرمزگان و صبا تأمین بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای پرتراکنش در فرابورس ایران شامل سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات، توسعه و عمران استان کرمان، پلیمر آریا ساسول، توسعه مسیر برق گیلان، برق پیوندگستر پارس، پتروشیمی تندگویان و امتیاز تسهیلات مسکن فروردین سال جاری بودند.

تعداد بازدید : ۱,۳۳۷