رشد 18 هزار و 458 واحدی شاخص بورس تهران

(سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰) ۱۴:۳۷

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران بعد از چند روز ریزش امروز با کمک شرکت‌های حقوقی بزرگ با رشد 18 هزار و 458 واحد روبه‌رو شد.

به گزارش خبرنگار نینا ، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با رشد 18 هزار و 458 واحد به رقم یک میلیون و 244 هزار و 616 واحد رسید وهمچنین شاخص کل با معیار هموزن با 509 واحد افزایش به رقم 435 هزار و 231 واحد رسید.

بر پایه این گزارش ، در پی نشست روز گذشته رئیس سازمان بورس با شرکت‌های حقوقی بزرگ و توافق بر این مسأله که شرکت‌های حقوقی و کارگزاری‌ها با انتشار اوراق تا سقف 24 هزار میلیارد تومان پول وارد بازار کرده و سهام خریداری کنند امروز شاخص بورس رنگ سبز به خود دید و اکثر سهام مثبت شدند.گرچه هنوز بسیاری از سهامداران حقیقی که در زمان اوج سهام خریده بودند در زیان به سر می‌برند. معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از 6.9 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 571 هزار نوبت معامله و به ارزش 5 هزار و 160 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

ارزش معاملات امروز در فرابورس ایران هم بیش از 2 هزار و 220 میلیارد تومان بود که در مجمع معامله‌گران در دو بازار بیش از 7.2 هزار میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز همه شاخص‌های بورس سبز بودند که نشان از رشد دارند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی هر کدام 1.5 درصد رشد کردند و شاخص کل و شاخص قیمت در معیار هموزن 0.12 درصد تقویت شد.شاخص آزاد شناور 1.1 درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس 1.7 درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم بورس 1.2 درصد رشد کرد.

نمادهای بزرگ در شاخص‌سازی اثرگذار بودند، به گونه‌ای که بیشترین اثر تقویتی بر شاخص بازار را نمادهای فولاد مبارکه، شستا،‌ملی‌مس، هلدینگ نفت و گاز، پتروشیمی تأمین،‌چادرملو، فولاد خوزستان و پالایش نفت اصفهان بر عهده داشتند.

همچنین نمادهای پرتراکنش در بورس شامل سایپا، پالایش نفت اصفهان، ایران‌خودرو، فولاد مبارکه، گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو، ملی‌مس ایران و بانک تجارت بوده‌اند.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل با رشد قابل توجه 143 واحد به رقم 17 هزار و 940 واحد رسید و ارزش روز بازار در فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 219 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش روز شرکت‌های بورسی هم به بیش از 4 میلیون و 970 هزار میلیارد تومان رسید.یعنی به عبارت دیگر ارزش روز شرکت‌های بورسی و فرابورسی به بیش از 6.1 میلیون میلیارد تومان رسیده است.

معامله‌گران  در فرابورس بیش از 910 میلیون ورقه سهام و اوراق مالی در قالب 159 هزار معامله و به ارزش 2 هزار و 220 میلیارد تومان داد و ستد کردند و امروز نمادهای آریا ساسول، پتروشیمی زاگرس، فولاد هرمزگان، صبا تأمین، پتروشیمی تندگویان، فولاد ارفع و هلدینگ معدنی خاورمیانه بوده‌اند.

نمادهای پرتراکنش در فرابورس شامل ذوب‌آهن،‌‌ آریا ساسول، برق و انرژی پیوندگستر، پتروشیمی تندگویان، توسعه مسیر برق گیلان، لاستیک یزد و صبا تأمین بوده‌اند.
تعداد بازدید : ۲,۸۱۴