شاخص روی مدار کاهش

شاخص روی مدار کاهش
(چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰) ۱۴:۲۶

شاخص کل بازار بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند کاهشی با 10 هزار و 899 واحد کاهش همراه شد.

به گزارش خبرنگار نیپنا ، بورس اوراق بهادار تهران امروز هم روند رو به ریزش شاخص را آغاز کرد، به گونه‌ای که در پایان معاملات با کاهش 10 هزار و 889 واحد به رقم یک میلیون و 249 هزار و 896 واحد رسید.همچنین شاخص کل با معیار هموزن با کاهش 1256 واحد به رقم 437 هزار و 115 واحد رسید و ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران به رقم 4 میلیون و 994 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از 1.8 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 243 هزار نوبت معامله و به ارزش 2 هزار و 197 میلیارد تومان داد و ستد کردند و  اگر ارزش معاملات امروز فرابورس که به بیش از 13 هزار و 578 میلیارد تومان رسید را هم در نظر بگیریم معامله‌گران دو بازار امروز بیش از 15 هزار و 775 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز همه شاخص‌های بورس قرمز بودند اما میزان ریزش شاخص‌ها زیر یک درصد بوده است بگونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار هم وزن فقط 0.29 درصد کاهش یافتند و این دو شاخص با معیار وزنی ـ ارزشی 0.86 درصد افت کردند.همچنین شاخص آزاد شناور 0.76 درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس فقط 0.9 درصد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس 0.82 درصد کاهش یافت.

نمادهایی که قبلا شاخص‌ساز بودند امروز در کاهش شاخص اثرگذار بودند، به گونه‌ای که نمادهای فولاد مبارکه، ملی مس، شستا، پتروشیمی خلیج‌فارس، معدنی دماوند، پالایش نفت اصفهان و هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین، به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند.

نمادهای پرتراکنش در بورس تهران شامل شستا، ملی مس ایران، زامیاد، معدنی اپال کانی پارس، معدنی دماوند، تأمین سرمایه امین و پتروشیمی بوعلی‌سینا بوده‌اند.

در فرابورس ایران شاخص کل با 7 واحد رشد به رقم 17 هزار و 924 واحد رسید. ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس ایران بیش از یک میلیون و 218 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در فرابورس ایران بیش از 568 میلیون سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 77 هزار نوبت معامله و به ارزش 13 هزار و 578 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای بیمه پاسارگاد، هلدینگ معدنی خاورمیانه، سنگ‌آهن گهرزمین، مدیریت انرژی امید تابان حور، به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و برعکس نمادهای آریاساسول، پتروشیمی مارون و پتروشیمی تندگویان بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابوس را داشته‌اند.

نمادهای پرتراکنش در فرابورس شامل برق و انرژی پیوندگستر پارس، پلیمر آریا ساسول، توسعه مسیر برق گیلان، مدیریت انرژی امیدتابان هور، امتیاز تسهیلات مسکن اسفند، سرمایه‌گذاری صبا تأمین و تولید برق ماهتاب کهنوج بوده‌اند.

تعداد بازدید : ۳,۶۱۵