تا 4 سال آینده

قزاقستان 5 مجتمع پتروشیمی می‌سازد

(سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹) ۱۳:۵۱

قزاقستان تا سال 2025 میلادی پنج طرح جدید پتروشیمی را با هدف توسعه این صنعت در بخش های مختلف اجرا می‌کند.

به گزارش نیپنا به نقل از کازاینفورم، نورلان نوگایف، وزیر انرژی قزاقستان درباره برنامه‌های ساخت پنج مجتمع جدید پتروشیمی گفت: طرح توسعه صنایع نفت، گاز و پتروشیمی تا سال 2025 امسال آماده شود.
وی افزود: تهیه و تدوین برنامه توسعه صنایع نفت، گاز و پتروشیمی قزاقستان امکان توسعه هدفمند با تمرکز بر حل چالش‌های پیش رو، به‌ویژه تهیه طرح‌های توسعه‌ای پتروشیمی، اجرای پروژه‌های یکپارچه و ایجاد ارزش افزوده را فراهم می‌کند.

وزیر انرژی قزاقستان تصریح کرد: افزون بر این، به عنوان بخشی از دستورعمل های شورای سرمایه‌گذاران خارجی، توافقنامه ای بین دولت و سرمایه‌گذار با در نظر گرفتن نیازهای شخص دوم در هنگام اجرای پروژه‌های پتروشیمی در حال بررسی است.

بررسی امکان ساخت پنج مجتمع پتروشیمی تا سال 2025 از جمله مجتمع تولید پلی‌پروپیلن با ظرفیت تولید سالانه 500 هزار تن در منطقه آتیرائو، پالایشگاه تولید گاز با ظرفیت تولید روزانه 57 میلیون متر مکعب نیتروژن و 34 میلیون متر مکعب در روز هوای فشرده خشک در منطقه آتیرائو، مجتمع تولید پلی‌پروپیلن با ظرفیت تولید سالانه 80 هزار تن و مواد افزودنی تقویت‌کننده اکتان برای نفت با ظرفیت تولید سالانه 60 هزار تن در شهر شیمکنت، یک واحد تولید PET با ظرفیت تولید سالانه 430 هزار تن در منطقه آتیرائو و یک واحد تولید متانول (82 هزار تن) و گلیکول (100 هزار تن) با ظرفیت 182 هزار تن در سال در شهر اورالسک شامل این برنامه‌ها می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود با تکمیل پروژه‌ها تا سال 2025 با افزایش 9 برابری به 2 میلیون تن محصولات پتروشیمی برسد و حجم سرمایه‌گذاری در اقتصاد 3.9 میلیارد دلار باشد.

تعداد بازدید : ۴,۸۴۰