مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی:

به زودی؛ عملیات اجرایی سه مگا پروژه خوراک ترکیبی آغاز می شود

(یکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۹) ۱۱:۱۱

مدیر برنامه ریزی وتوسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی از آغاز عملیات اجرایی سه مگا پروژه خوراک ترکیبی الفینی- آروماتیکی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: با اجرای این پروژه ها تا سال 1406 ظرفیت تولید پلیمرها به بیش از 20 میلیون تن در سال افزایش می یابد.

حسن عباس زاده سرپرست مدیریت برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفتگو با خبرنگار نیپنا، گفت: به‌منظور توسعه زنجیره ارزش و تنوع سبد محصولات پتروشیمی، استراتژی توسعه صنعت پتروشیمی براساس توسعه پنج زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن، بنزن و اوره اجرا می شود.

وی با بیان اینکه، هم اکنون متوسط قیمت محصولات نهایی پتروشیمی در هر 500 دلار است، افزود: توسعه این پنج زنجیره به تولید محصولات با ارزش‌تر منجر می‌شود که قیمت این محصولات حدود ۱۵۰۰ دلار در هر تن است.

 عباس زاده با اشاره به اینکه در راستای تکمیل زنجیره ارزش، برنامه اجرای طرح های پلیمری در دستور کار شرکت ملی صنایع پتروشیمی است، افزود: در حال حاضر ظرفیت تولید پلیمرها در صنعت پتروشیمی سالانه 9 میلیون تن است که با تعریف و اجرای پروژه های جدید این ظرفیت در افق 1406 این ظرفیت به بیش از 20 میلیون تن در سال افزایش می یابد.

مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه، در مسیر توسعه صنعت پتروشیمی، رویکرد اجرای طرح ها بر پایه خوراک ترکیبی مورد تاکید و اولویت است، اظهار کرد: اجرای سه طرح خوراک ترکیبی با ظرفیت تولید سالانه  در حدود 12.4 میلیون تن به‌منظور استفاده از اتان مازادی که به میزان حدود ۴ میلیون تن در بالادست وجود دارد، تعریف و مجوز اجرای آنها نیز صادر شده است.

وی با بیان اینکه عملیات اجرای سه مگا پروژه در آینده نزدیک آغاز می شود، خاطر نشان کرد: شرکت پتروشیمی هرمز خلیج‌فارس با ظرفیت سالانه ۵.۸ میلیون تن و حجم سرمایه‌گذاری حدود ۴.۵ میلیارد دلار با خوراک اتان و بوتان تعریف شد که انواع پلی‌اتیلن‌ها و پلی‌پروپیلن تولید خواهد کرد. طرح دیگر خوراک ترکیبی الفینی، ویستا انرژی ارغوان در عسلویه است با خوراک اتان و بوتان و حجم سرمایه‌گذاری ۱.۶ میلیارد دلار که سالانه ۱.۸ میلیون تن ظرفیت تولید خواهد داشت. طرح سوم خوراک ترکیبی، طرح الفین آروماتیک شرکت نفت و گاز آریا، زیرمجموعه هلدینگ نفت و گاز پارسیان با خوراک نفتا و اتان با حجم سرمایه‌گذاری ۴.۸ میلیارد دلار است که سالانه ظرفیت تولید ۴.۸ میلیون تن محصول خواهد داشت.

به گفته حسن عباس زاده، تکمیل زنجیره به این مفهوم است که محصولاتی مانند متانول و اتیلن را که به‌عنوان محصولات پایه و به مقدار زیاد تولید می‌شود به‌عنوان خوراک در طرح‌های پایین‌دست آنها وارد و محصولات با ارزش افزوده بالاتر تولید کنیم.

 

تعداد بازدید : ۹۰۸