رشد 33 هزار و 230 واحدی شاخص بورس تهران

(چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹) ۱۳:۴۱

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در پایان معاملات با رشد 33 هزار و 230 واحد روبه‌رو شده و ارزش معاملات بورس و فرابورس به بیش از 23 هزار میلیارد تومان رسید.

به گزارش خبرنگار نیپنا بورس تهران رشد شاخص را امروز رقم زد و پس از ریزش پیاپی شاخص بورس اوراق بهادار تهران، در روزهای گذشته، شاخص کل در پایان معاملات بورس تهران 33 هزار و 230 واحد رشد کرد و به رقم یک میلیون و 183 هزار و 948 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با افزایش 2705 واحد به رقم 433 هزار و 129 واحد رسید.ارزش روز بازار در بورس تهران به بیش از 4 میلیون و 708 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران در بورس تهران بیش از 5.9 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 790 هزار نوبت معامله و به ارزش 6 هزار و 861 میلیارد تومان داد و ستد کردند.اگر ارزش معاملات فرابورس که امروز به بيش از 16 هزار و 380 میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم معامله‌گران امروز در دو بازار بیش از 23 هزار میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز همه شاخص‌های بورس سبز بودند که نشان از رشد شاخص‌ها دارد، به گونه‌ای که شاخص کل بورس و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 2.8 درصد رشد کردند اما شاخص کل با معیار هموزن و شاخص قیمت در این معیار فقط .0.63 درصد افزایش یافت.شاخص آزاد شناور در بورس 2.2 درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس 3.5 درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس 2.1 درصد افزایش یافت.

نمادهای شاخص‌ساز به وظیفه خود عمل کرده و شاخص را بالا نگه داشتند، به گونه‌ای که بیشترین افزایش شاخص توسط پتروشیمی خلیج‌فارس، فولاد مبارکه،‌ملی‌مس، شستا، گل‌گهر، چادرملو و هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین بوده‌اند.نمادهای پرتراکنش در بورس شامل بیمه دانا، صنعتی باما، سرمایه‌گذاری سیمان تأمین، لیزینگ پارسیان، ایران‌ ترانسفو، زرماکارون و زامیاد بوده‌اند.

در فرابورس ایران هم امروز اوضاع روبه‌راه بوده بگونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات 479 واحد رشد کرده و به رقم 18 هزار و 10 واحد رسید.ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 229 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران بیش از 2.8 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 847 هزار معامله و به ارزش 16 هزار و 380 میلیارد تومان داد و ستد کردند، نمادهای پتروشیمی مارون، آریا ساسول، سنگ‌آهن گهرزمین، هلدینگ میدکو، بیمه پاسارگاد، پتروشیمی زاگرس و صنعتی مینو بیشترین افزایش را در شاخص فرابورس داشته‌اند.

نمادهای پرتراکنش در فرابورس شامل چوب خزرکاسپین، دامپروری ملارد شیر، سپیدار سیستم آسیا، سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، پتروشیمی ارومیه، انرژی پیوندگستر پارس، توسعه و عمران استان کرمان بوده‌اند.

تعداد بازدید : ۱,۰۳۶