کاهش شاخص بورس تهران

(سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹) ۱۳:۵۶

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 40 هزار و 627 واحد روبرو شد و ارزش معاملات به 17 هزار میلیارد تومان رسید.

به گزارش خبرنگارنیپنا، شاخص بورس اوراق بهادار تهران روز جاری افت شاخص را رقم زد و در پایان معاملات با کاهش 40 هزار و 627 واحد شاخص کل به رقم یک میلیون و 260 هزار و 697 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن امروز با کاهش 6 هزار و 165 واحد به رقم 463 هزار و 194 واحد رسید.معامله‌گران در بورس تهران بیش از 7.4 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 1.1 میلیون نوبت معامله و به ارزش 8 هزار و 726 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همچنین در فرابورس ایران امروز ارزش معاملات 8 هزار و 364 میلیارد تومان شد که با در نظر گرفتن این دو رقم ارزش معاملات در بورس و فرابورس به بیش از 17 هزار و 90 میلیارد تومان رسیده است.

امروز همه شاخص‌های بورس قرمز بودند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 3.1 درصد کاهش یافتند. همچنین شاخص کل با معیار هموزن و شاخص قیمت با معیار هموزن 1.3 درصد کاهش یافتند.شاخص آزاد شناور 2.5 درصد افت کرد، شاخص بازار اول بورس 3.7 درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس 2.3 درصد کاهش یافت.

نمادهای شاخص‌ساز امروز برعکس عمل کرده و در کاهش شاخص مؤثر بودند به گونه‌ای که نمادهای پتروشیمی خلیج فارس به عنوان بزرگترین شرکت بورسی ایران و پس از آن فولاد مبارکه، ملی مس، شستا، گل گهر، هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین و گسترش نفت و گاز پارسیان، از جمله بزرگ‌ترین شرکت‌های بورسی بودند که اتفاقا بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را هم داشتند.

نمادهای پرتراکنش در بورس تهران امروز شامل بهساز کاشانه تهران، لیزینگ پارسیان، سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی، صنایع مس ایران، چادر ملو، سرمایه گذاری سیمان تأمین و تأمین سرمایه امین، بودند.
امروز در فرابورس ایران هم شاخص کل 473 واحد کاهش یافته و به رقم 18 هزار و 701 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 276 هزار میلیارد تومان رسید.

همچنین ارزش بازاری شرکت‌های بورس امروز به بیش از 5 میلیون و 19 هزار میلیارد تومان رسید. در حالی که این رقم در روزهای اوج به نزدیک به 7 میلیون میلیارد تومان رسیده بود. یعنی با ریزش‌های شاخص بورس، ارزش شرکت‌های بورسی نزدیک 2 میلیون میلیارد تومان آب رفته است.

معامله گران در فرابورس ایران بیش از 3.1 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 762 هزار نوبت معامله و به ارزش 8 هزار و 364 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

نمادهای تأثیرگذار در کاهش شاخص فرابورس شامل سنگ آهن گهر زمین، آریاساسول، پتروشیمی زاگرس، فولاد هرمزگان، صبا تأمین، ذوب‌آهن اصفهان و هلدینگ معدنی خاورمیانه بوده‌اند.

نمادهای پرتراکنش در فرابورس ایران شامل توسعه و عمران استان کرمان، خزر کاسپین، پتروشیمی ارومیه، سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، سپیدار سیستم آسیا، برق و انرژی پیوند گستر پارس و صنعتی مینو بودند.

تعداد بازدید : ۶۴۶