نماینده همدان در مجلس شورای اسلامی:

بهره برداری از پتروشیمی هگمتانه با حمایت شرکت ملی صنایع پتروشیمی

(پنج شنبه ۴ دی ۱۳۹۹) ۱۰:۴۶

نماینده همدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به افتتاح پتروشیمی هگمتانه همدان گفت: افتتاح این طرح با حمایت وزارت نفت، شرکت ملی صنایع پتروشیمی و تلاش های سرمایه گذاران محقق شده است.

به گزارش خبرنگار نیپنا ، حمیدرضا حاجی بابایی، نماینده همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این پروژه مهم (پتروشیمی هگمتانه) به فضل الهی افتتاح امروز افتتاح شد، گفت: این پروژه برای نخستین بار در خاورمیانه و در ایران پی‌وی‌سی با گرید پزشکی تولید می‌کند که می تواند نیازهای پزشکی کشور را برطرف کند.

وی با بیان اینکه تولید این مجتمع پتروشیمی 45 هزار تن در سال خواهد بود، افزود: 50 درصد تولیدات آن مصرف داخلی و 50 درصد آن نیز صادر می‌شود که صادرات آن 30 میلیون دلار برای کشور ارزآوری دارد و از 30 میلیون دلار هم که قبلا برای خرید باید ارز صادر می‌شد جلوگیری خواهد کرد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این پروژه توسط بخش خصوصی و با هزینه‌ای بالغ بر 1200 میلیارد تومان انجام شده که تحول عظیمی را در غرب کشور و استان همدان ایجاد خواهد کرد. البته در کنار آن ما پروژه دومی را نیز ایجاد خواهیم کرد که بزودی آن هم تحولی بزرگ در این منطقه ایجاد خواهد کرد.

وی از تلاش 18 ساله همه مسئولانی که در این پروژه زحمت کشیده‌اند به ویژه مسئولان فعلی تشکر و قدردانی کرد و گفت: ما بیش از 100 مورد جلسه در باره این پتروشیمی در طول این 18 سال داشتیم. بخش خصوصی وارد کار بود و این بخش هم مشکلات خاص خود را داشت، گاهی نواقصی وجود داشت .

حاجی بابایی ادامه داد: در سال‌های اخیر جلسه‌ای با وزیر وقت نفت و استاندار وقت داشتم و بیان کردم که حاضرم هرکاری که شما بگویید انجام دهم فقط شما این پروژه را افتتاح کنید، البته در میانه کار سرمایه گذار هم فوت کرد، اما فرزندان وی این پروژه و سرمایه گذاری را جمع کردند که از انها نیز تقدیر و تشکر می‌کنم.

نماینده همدان در مجلس افزود: در افتتاح این پروژه چندین رئیس مجلس، چندین رئیس جمهور، چندین وزیر، چندین استاندار و تعدادی نماینده مجلس تغییر کردند، اما همه کمک کردند و زحمت کشیدند هم از دولت و هم از وزارت نفت و هم از مسئولان پتروشیمی و هم از سرمایه گذار تشکر می‌کنم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این دوسال اخیر سرمایه گذاران جوان تر شدند و جرات سرمایه گذاری افزایش یافت، از این رو سعی کردیم تا اشکالات را برطرف کنیم تصریح کرد: در خصوص این پتروشیمی در سازمان خصوصی سازی مشکلاتی داشتیم که این مشکلات را برطرف کردیم.

وی عنوان کرد: شرایط مهیا شد و دوستان به این نتیجه رسیدند که سرمایه خودشان هم در حال نابودی است. وارد میدان شدند و هم استانداری و هم وزارت نفت و همه کار ویژه‌ای انجام دادند که این پروژه در شرف افتتاح قرار بگیرد.
حاجی بابایی با بیان اینکه پتروشیمی هگمتانه پروژه‌ای زیرساختی است و صنایع و تولیدات آن در بسیاری از عرصه‌ها تاثیرگذار است، گفت: خود پتروشیمی هم تاثیرگذار است، به صورت مستقیم هم اشتغال ایجاد می کند، همچنین در تولید سرمایه، تولیدات جانبی و اشتغال جانبی باواسطه و بدون واسطه نقش موثری خواهد داشت.

نماینده همدان در مجلس افزود: فاز دوم آن نیز بزودی به بهره برداری خواهد رسید و همچنین پتروشیمی دیگری نیز در استان است که از خط اتیلن استفاده می کند که آن هم در آینده به بهره برداری برسد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: ما در استان همدان به قطب صنعتی همراه با قطب گردشگری و کشاورزی توامان فکر می‌کنیم. هرچند نمی خواهیم استان ما با آلودگی‌ نیز همراه باشد و گردشگری خود را هم از دست بدهد. هوای پاک آن بسیار مهم است، زیرا این منطقه، منطقه ویژه‌ای است.

وی با تاکید بر اینکه زنجیره پتروشیمی را در استان همدان پیگیری می کنیم، عنوان کرد: زنجیره تکنولوژی را نیز در همدان پیگیری می‌کنیم. زیرا معتقدم منطقه ما منطقه ویژه مبنتی بر فناوری‌های برتر است.

نماینده همدان در مجلس درباره بهره برداری از فاز دوم هگمتانه نیز گفت: سرمایه گذار آماده است، اگر وزارت نفت نیز همکاری کند شرایط برای فاز دوم نیز مهیا خواهد بود.

حاجی بابایی در خصوص تامین خوراک پتروشیمی هگمتانه نیز افزود: با شستا، وزارت نفت و همچنین شرکت ملی صنایع پتروشیمی صحبت‌هایی انجام داده‌ایم، همه پذیرفته‌اند که بایستی خوراک تحویل این پتروشیمی شود و اقدام نخست هم تحویل خوراک به آنهاست.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به موضوع کمک‌ و همکاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای بهره‌برداری از پتروشیمی هگمتانه اشاره و عنوان گرد: شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم به ما کمک کرد، همه هر آنچه در توان بود انجام دادند. بخش خصوصی مشکلات خاص خود را داشت. البته آقای زنگنه هم خیلی کار کرد و واقعا از جان مایه می‌گذاشت.تعداد بازدید : ۲,۴۹۱