مشارکت 4.5 میلیون سهامدار در عرضه اولیه بوعلی

مشارکت 4.5 میلیون سهامدار در عرضه اولیه بوعلی
(شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۹) ۱۰:۲۴

عرضه اولیه 12 درصد از سهام پتروشیمی بوعلی سینا با قیمت هر سهم 4143 تومان با مشارکت 4 میلیون و 519 نفر در بورس تهران صورت گرفت و روز چهارشنبه 19 آذر این شرکت به عنوان سیزدهمین شرکت بورسی هلدینگ خلیج فارس مورد توجه سهامداران حقیقی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار نیپنا، در حالی 12 درصد از سهام پتروشیمی بوعلی سینا معادل 420 میلیون سهم در بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران عرضه شد که قرار است سه درصد از سهام این شرکت نیز مجددا ظرف دو ماه آینده به بورس عرضه شود که مجموع سهام این شرکت در بورس به 15 درصد خواهد رسید و در بین شرکت های هلدینگ خلیج فارس بیشترین میزان عرضه و بیشترین سهامدار حقیقی را در بازار سرمایه به خود اختصاص خواهد داد.

پس از کشف قیمت 4143 تومان قرار بود به هر کد بورسی 200 سهم تعلق گیرد اما به دلیل استقبال سرمایه گذاران به کد معاملاتی 79 سهم تخصیص یافته است. این شرکت با نماد "بوعلی" در بخش محصولات شیمیایی گروه و طبقه تولید مواد شیمیایی پایه به جز کود درج شده است.

پتروشیمی بوعلی سینا از ابتدا تاکنون

پتروشیمی بوعلی سینا 29 فروردین سال 77 در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسید و متعاقب آن در سال 83 با نام طرح آروماتیک سوم و سرمایه گذاری داخلی و خارجی به بهره برداری رسید. این سرمایه گذاری با مشارکت ۱۳۷۰ میلیارد ریال و ۳۰۰ میلیون دلار بوده است که سرمایه گذاری ارزی آن از طریق فاینانس بلژیک و فرانسه و سرمایه گذاری ریالی از طریق مشارکت بانک ملت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی انجام گرفته است.

سرمایه اولیه شرکت با 813 نیروی انسانی در بدو تاسیس یک میلیون تومان بوده که طی دو مرحله افزایش سرمایه به 350 میلیارد تومان رسیده است. مالکیت 70 درصدی سهام به هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس و 30 درصد سهام هم به شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت تعلق دارد.
خوراک این مجتمع نفتا و میعانات گازی به میزان ١٧١٨ هزار تن در سال از پالایشگاه های پارسیان، فجر جم و مناطق نفت خیز جنوب و ١٣٩ تن بنزین پیرولیز در سال از مجتمع پتروشیمی امیرکبیر تامین می شود.

مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا در ‏منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره)، سومین طرح آروماتیکی صنایع پتروشیمی ایران را در اختیار دارد که عملیات اجرایی ‏آن در فروردین ماه ۱۳۸۰ آغاز شد و واحدهای تولیدی آن در سال ۱۳۸۳ راه‌اندازی شده است.‏ این پتروشیمی حلقه اصلی زنجیره تامین برای صنایع پایین دستی در تولید سوخت پلیمرها، شوینده ها در منطقه ویژه اقتصادی بندر ماهشهر است. این پتروشیمی بزرگترین تولید کننده مشتقات سوختی در بین پتروشیمی های کشور است.

محصولات تولیدی مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا شامل بنزن با ظرفیت تولید ۱۸۰ هزار تن در سال برای مصارف استایرن ‏مونومر و ‏LAB، گاز مایع ‏LPG‏ با ظرفیت تولید ۴۰ هزار تن در سال برای مصارف خوراک واحدهای الفین، برش سبک نفتا با ‏ظرفیت تولید ۳۵۰ هزار تن در سال برای مصارف خوراک واحدهای الفین، برش سنگین نفتا با ظرفیت تولید ۴۹۹ هزار تن در ‏سال برای مصارف سوخت، نفت سفید، ‏LAB‏ و حلال‌های صنعتی و ریفرمیت با اکتان +۹۸ با ظرفیت تولید ۷۰۰ هزارتن در سال ‏برای مصارف سوخت یورو ۴، سوپر و معمولی است.‏

یکی از اتفاقات حاشیه ساز در پتروشیمی بوعلی وقوع آتش سوزی در سال 1395 بود که بخش هایی از فعالیت این پتروشیمی را مختل کرد . بر اساس عملیات اصلاحی که پس از سال 95 انجام شده است، بر اساس پیش بینی اعلام شده قرار است پروژه بازسازی واحد پارازایلین اسفند 1400 به بهره برداری برسد. درصد پیشرفت فیزیکی پروژه تا پایان نیمه نخست سال جاری حدود 23 درصد بوده است.

احمدزاده مدیرعامل پتروشیمی بوعلی سینا در زمان عرضه اولیه این شرکت به بورس به تشریح سه پروژه در دست اجرای این پتروشیمی اشاره کرد و اظهار داشت: پروژه شیرین سازی برش سبک پتروشیمی ‏بوعلی سینا یکی از طرح‌های در دست اقدام است که به‌منظور شیرین سازی برش سبک‌ترش و تبدیل آن به محصولات با ارزش ‏افزوده بالاتر همچون رافینیت و ‏LPG‏ طراحی و ساخته شده است که این پروژه تا پایان سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید.‏

وی همچنین عملیات ساخت و نصب مخزن ‏TK-2001C‎‏ پتروشیمی بوعلی سینا به دست تلاشگران ‏داخلی و با همکاری شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی را از دیگر پروژه‌های تأثیرگذار در آینده این مجتمع خواند که تا ‏پایان سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید و با بهره برداری از این مخزن امکان ذخیره‌سازی خوراک در مجتمع افزایش یافته و این امر سبب استمرار و افزایش ‏تولیدات مجتمع و سودآوری برای این شرکت خواهد شد.‏

احمد زاده به دیگر پروژه شرکت اشاره کرد و گفت: پروژه پارازایلین از مهم‌ترین پروژه‌های این شرکت است که به‌منظور ‏تکمیل زنجیره تولید پتروشیمی بوعلی سینا و تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر همچون پارازایلین و ارتوزایلین نقش بسزایی ‏ایفا خواهد کرد و این محصول به‌عنوان خوراک شرکت پتروشیمی شهید تندگویان به مصرف خواهد رسید.‏

عملکرد مالی پتروشیمی بوعلی سینا

بر اساس اطلاعات منتشر شده این شرکت در کدال ( سامانه اطلاعات ناشران) در سال 1398 با ‏افزایش بیش از ۳۰۰ درصدی سود و پیشرفت چشمگیر در پروژه‌های در دست اجرا توانست سود قابل توجهی را به دست آورد همچنین در شش‌ماهه نخست سال 99 با افزایش ۲.۸ برابری نسبت به سال 98، رکوردی جدید در سودآوری بیشتر و رسیدن به تحقق برنامه ریزی ها بوده است.

بر اساس گزارشات منتشر شده، میزان تولید کل شرکت در سال 98 برابر با 1.36 میلیون تن است که افزایش آن نسبت به سال قبل 77 هزار تن برآورد می شود.

در بخش تولیدات این مجتمع پتروشیمی، محصول با ارزش برش سبک نفتا با ۳۹ درصد، گاز مایع با ۲۵ درصد و ‏بنزن با بیش از ۲۳ درصد تولید نسبت به ۶ ماهه نخست سال قبل همراه بوده که بر این اساس، با افزایش تولیدات پتروشیمی ‏بوعلی سینا، بازار کشور از واردات محصول بنزن بی‌نیاز شده است.‏

درحال حاضر طی ۸ماهه سال 99 میزان تولید شرکت ۹۸۴ هزار تن بوده است که حدود ۱۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش تولید داشته است.

مقدار فروش کل شرکت در سال 98 برابر با 1.34 میلیون تن که نسبت به سال قبل 216 هزار تن معادل 19 درصد افزایش داشته است.

ارزش کل فروش شرکت در سال 98 بالغ بر 8 هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به سال های 97 و 96 به میزان 94 و 139 درصد افزایش یافته است. نرخ میانگین فروش محصولات سال ۹۸ نسبت به سال گذشته با افزایش 63 و 174 درصدی همراه بوده که این امر تحت تاثیر تغییرات قیمت جهانی محصولات، قیمت نفت و نرخ تسعیر ارز بوده است.

همچنین در حوزه فروش محصولات در این مجتمع پتروشیمیایی در نیمه نخست 99، محصولات با ارزش مانند برش سنگین ۲۹3 درصد و ‏محصول استراتژیک بنزن ۱۰۵ درصد فروش در مقایسه با مدت مشابه سال قبل را به ثبت رسانده است.‏ بدین ترتیب مقدار فروش محصولات این شرکت در شش ماه نخست سال 99 نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۰ درصد افزایش ‏یافته است.

محصولات صادراتی پتروشیمی بوعلی سینا در سال ۹۸، برش سنگین، بنزن، ارتوزایلین، مخلوط زایلین، ریفرمیت و رافینت است که در مجموع، ۸۶۰ هزار و ۳۳ متریک تن محصولات فوق به ارزش ۵۲ میلیون و ۹۵۶ هزار و ۸۵۹ میلیون ریال به فروش رسید.

جدول گزارش بوعلی

ظرفیت تولید پتروشیمی بوعلی سینا از لحاظ تامین خوراک حدود یک میلیون و هفتصد هزار تن است. حدود ۶۵ درصد محصولات پتروشیمی بوعلی صادراتی و ارز آور است.

به گفته احمدزاده مدیرعامل پتروشیمی بوعلی سینا بین 500 ‌میلیارد دلار تا ۸۰۰ میلیون دلار ارزآوری دارد و در حدود 35 درصد محصولات این شرکت در بازارهای داخلی به فروش می رسد.

پتروشیمی بوعلی سینا بیش از ۸۰۰ نفر نیروی کار در واحدهای مختلف دارد که با آموزش مستمر آنان در منطقه ویژه پتروشیمی ‏به‌عنوان یکی از نخبه پرورترین شرکت‌های پتروشیمی شناخته می‌شود.‏

صنعت پتروشیمی کشور با اهداف کسب ارزش افزوده بیشتر و سودآوری، گوی رقابت را از دیگر صنایع کشور به دست گرفته اند. اهداف استراتژیک و چشم انداز توسعه و پیشرفت نیز همواره در برنامه ریزی شرکت های پتروشیمی تعریف شده است. پتروشیمی بوعلی نیز با برنامه ریزی راهبردی در ارائه اهداف استراتژیک در افق 1402 در نظر دارد ابتدا ساختار هزینه ناشی از تبعات تغییر نرخ ارز را بهبود ببخشد؛ علاوه بر آن توسعه بازار از طریق افزایش تولید و فروش محصولات، توسعه سبد محصولات، افزایش سود با سرمایه گذاری از طریق خرید سهام و غیره را در دست اقدام دارد.

گزارش : مریم میخانک بابایی


تعداد بازدید : ۶,۲۶۳