ارزش معاملات بورس و فرابورس 20 هزار میلیارد تومان شد

(سه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۹) ۱۳:۳۳

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با 5523 واحد کاهش روبه‌رو شد اما شاخص هم وزن با رشد 1662 واحدی همراه شد.

به گزارش خبرنگار نیپنا بورس تهران روز جاری رشد شاخص را تجربه نکرد و در پایان معاملات شاخص کل بورس گر چه با کاهش 5519 واحد روبه‌رو شد اما شاخص هم وزن امروز 1662 واحد رشد کرد.
امروز شاخص کل در روی نقطه یک میلیون و 507 هزار و 368 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل بورس با معیار هموزن با رشد 1662 واحد به رقم 444 هزار و 415 واحد رسید.

ارزش روز بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 966 هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از 14.4 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 2.1 میلیون نوبت معامله و به ارزش 13 هزار و 960 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات امروز فرابورس که به بیش از 6 هزار و 474 میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم، معامله‌گران امروز در بورس اوراق و فرابورس ایران بیش از 20 هزار و 436 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز گر چه شاخص کل بورس و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 0.37 درصد افت داشتند، اما شاخص قیمت با معیار هموزن و شاخص کل با معیار هموزن 0.38درصد رشد داشتند.

همچنین شاخص آزاد شناور 0.33 درصد و شاخص بازار اول بورس 0.53 درصد افزایش یافتند. شاخص بازار دوم بورس 1.5درصد کاهش یافت.

امروز نماد ملی مس که بعداز افزایش سرمایه باز شد بیشترین اثر تقویتی در شاخص بورس را داشته و در سوی دیگر نمادهای پتروشیمی خلیج‌فارس، شستا، گل‌گهر، پالایش نفت اصفهان، هلدینگ تاپیکو و پالایش نفت تهران بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند.نمادهای پر تراکنش در بورس تهران شامل ملی مس، شستا، ایران‌خودرو، بانک تجارت، تولید نیروی برق آبادان، زر ماکارون و تأمین سرمایه امین بوده‌اند.
امروز در فرابورس ایران شاخص کل در پایان معاملات 48 واحد رشد کرده و به رقم 19 هزار و 226 واحد رسید.

ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 308 میلیارد تومان رسید و معامله‌‌گران امروز در فرابورس ایران بیش از 3 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب بیش از یک میلیون نوبت معامله و به ارزش 6474میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای پتروشیمی مارون و سنگ آهن گهرزمین بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشتند و در سوی دیگر نماد آریا ساسول، صبا تأمین، بانک دی، پتروشیمی تندگویان و مدیریت انرژی امید تابان حور، بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشتند.

نمادهای پر تراکنش شامل برق و انرژی پیوندگستر پارس، سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، دامپروری ملارد شیر، توسعه مسیر برق گیلان، پتروشیمی ارومیه، صنایع لاستیک یزد و تهیه غذای دنا آفرین فدک بوده‌اند.

تعداد بازدید : ۴,۳۲۵