رشد 7730 واحدی شاخص بورس تهران

(سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹) ۱۳:۴۷

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز با افزایش 7730 واحدی روبرو شد و امروز بعد از 3 ماه عرضه‌های اولیه در بورس از سر گرفته شد.

به گزارش خبرنگار نیپنا بورس اوراق بهادار تهران امروز  رشد شاخص را رقم زد و در پایان معاملات شاخص کل با رشد 7730 واحد در رقم یک میلیون و 473 هزار و 706 واحد ایستاد.

امروز دو اتفاق مهم در بازار سرمایه روی داد، یکی بازگشایی نماد پالایش یکم که قرار بود در آخر مهرماه این کار انجام شود اما به خاطر ریزش بازار و کاهش ارزش آن و همچنین به خاطر افزایش سرمایه دو شرکت پالایش نفت اصفهان و پالایش تهران که در صندوق پالایش یکم حضور داشت، این بازگشایی با 41 روز تأخیر در روز جاری انجام شد.

با نگاهی به روند بازار امروز درمی‌یابیم معامله‌گران در بورس تهران 13.7 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 2 میلیون نوبت معامله و به ارزش 16 هزار و 229 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

ارزش معاملات در فرابورس ایران به بیش از 7 هزار و 418 میلیارد تومان رسید که در مجموع معامله‌گران در بورس تهران و فرابورس ايران بیش از 23 هزار و 647 میلیارد تومان داد و ستد کردند و این ارقام نشان می‌دهد بازار بورس به روزهای رونق خود برگشته، بنابراین باید

همچنین شاخص کل با معیار هموزن و شاخص قیمت با معیار هموزن فقط نیم درصد رشد کردند. شاخص آزاد شناور 57 صدم درصد، شاخص بازار اول بورس 85 صدم درصد و شاخص بازار دوم بورس 12 صدم درصد رشد کردند.

امروز نمادهای هلدینگ نفت و گاز تاپیکو، پتروشیمی خلیج فارس، پالایش نفت اصفهان، فولاد مبارکه، گسترش نفت و گاز پارسیان و پالایش نفت بندرعباس به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و از سوی دیگر نماد شستا به تنهایی بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته است.

نمادهای پرتراکنش در بورس تهران شامل شستا، پالایش نفت اصفهان، ایران خودرو، فولاد مبارکه، تولید نیروی برق آبادان و مخابرات ایران بودند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل 107 واحد رشد کرده و به رقم 18 هزار و 369 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 249 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز همچنین ارزش بازار بورس اوراق بهادار به بیش از 5 میلیون و 833 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران در فرابورس ایران امروز بیش از 4.1 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب بیش از یک میلیون فقره معامله و به ارزش 7417 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای پتروشیمی تندگویان، ذوب‌آهن اصفهان، صبا تأمین، صنعتی مینو و بانک دی به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و از سوی دیگر پتروشیمی مارون و سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشتند.

نمادهیا پرتراکنش در فرابورس شامل توزیع غذای دناآفرینف بانک دی، سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، برق و انرژی پیوند گستر، پتروشیمی ارومیه، دامپروری ملارد شیر و صنایع لاستیک یزد بودند.

تعداد بازدید : ۳,۴۴۲