بررسی هفتگی «نیپنا» از سهام های پتروشیمی در بازار سرمایه

هفته ناکامی با یک پایان باز!

(شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹) ۰۹:۱۸

در چند هفته گذشته نوسان های یک و دو روزه باعث شده بود که نمودار شاخص کل در طول هفته سینوسی باشد اما هفته کاری گذشته در بازار سرمایه (27 - 30 مهر ماه) هفته ای بود که در هر 4 روز کاری اش، شاخص کاهش یافت و از این نظر منحصر به فرد بود!

شاخص کل در روز شروع کاری هفته یک میلیون و 561 هزار واحد بود که این عدد در پایان معاملات روز چهارشنبه به یک میلیون و 412 هزار واحد کاهش یافت. به این ترتیب اگر شاخص کل را معیار قرار دهیم، سهامداران به طور متوسط در طول این هفته 9.5 درصد زیان دیده اند. نکته مهمتر این بود که در این هفته شاخص کل از مرز یک میلیون و 500 واحد ( که به نوعی مرز روانی محسوب می شد) پایین تر رفت. در هفته های اخیر هرگاه شاخص کل به این مرز نزدیک می شد بازار مثبت می شد و همواره این شاخص در محدوده بین یک میلیون و 500 هزار تا یک میلیون و 600 هزار جریان داشت. با این حال، یک نقطه امید در ساعات آخر روز چهارشنبه پیدا شد، بسیاری از سهم هایی که در طول هفته منفی خورده بودند در ساعات پایانی معاملات افزایش قیمت پیدا کردند و همین موضوع باعث امیدواری سهامداران شد.

در چنین وضعیتی سهم های مرتبط با صنعت پتروشیمی هم وضعیت مطلوبی نداشتند. برای اولین بار در طول هفته های اخیر، تنها یک سهم از این سهم ها دارای افزایش قیمت هفتگی، آن هم به اندازه ای بسیار اندک بود و قیمت 23 سهم دیگر در پایان معاملات روز چهارشنبه مقداری کمتر از شروع هفته را ثبت کرد.

در این هفته نماد صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) در روز دوشنبه به علت برگزاری مجمع فوق العاده بسته شد. در این مجمع افزایش سرمایه 100 درصدی این شرکت مورد بررسی و تصویب قرار می گیرد. سه نماد از این گروه، پتروشیمی ممسنی (ممسنی)، پتروشیمی کازرون (کازرو) و پتروشیمی دهدشت( دهدشت) هم به علت ابهام در وضعیت اطلاعاتی از خرداد ماه بسته شده وهنوز در حالت تعلیق است. نماد پتروشیمی گلستان (شستان) نیز به همین علت از نهم تیرماه بسته شده و در تعلیق بسر می برد. نماد پتروشمی فناوران (شفن) که در هفته ماقبل با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت ( خرید 1.29 درصد سهام بانک ملت) بسته شده بود، در روز چهارشنبه بدون محدوده نوسان باز شد که نتیجه آن کاهش قیمت 12 درصدی بود.

بیشترین رشد

همانطور که گفته شد در این هفته عجیب تنها یک سهم پتروشیمی افزایش قیمت داشت: پتروشیمی اصفهان (شصفها) که در آغاز هفته 95529 ریال قیمت داشت هفته ای پرنوسان را پشت سر گذاشت اما به لطف افزایش قیمت در آخرین روز با قیمت 95871 ریال بسته شد که با این وصف 0.3 درصد سود را نشان داد. این سود اگرچه بسیار ناچیز و کم اهمیت است اما در مقایسه با سایر سهم ها که کاهش قیمت تا 15 درصد را تجربه کردند، خوب بود! پتروشیمی اصفهان در هفته ماقبل جزو سهم های پرسود پتروشیمی بود.

بیشترین زیان

از میان 23 نمادی که در هفته گذشته کاهش قیمت داشتند، 10 نماد کاهش قیمت بیش از 10 درصد را تجربه کردند. از قیمت 6 نماد نیز بین 5 تا 10 درصد کاسته شد. پتروشیمی تخت جمشید (شجم) که دو هفته قبل با 12 درصد رشد قیمت، سودده ترین پتروشیمی در بورس بود، این هفته 1.7 درصد کاهش قیمت داشت که کاهش اندکی است اما این نماد در پایان معاملات چهارشنبه با صف فروش بسته شد که می تواند نشانه تداوم ریزش قیمت این سهم باشد.
دو نماد پتروشیمی فسا (فسا) و پتروشیمی داراب (داراب) چندین هفته متوالی است که زیان ده هستند. این دو نماد همچنان صف فروش شدید دارند ولی چون خریدار چندانی ندارند در این هفته ها، حجم معاملاتی کمی داشته اند و همین نشان می دهد که همچنان چشم انداز مثبتی برای این دو سهم وجود ندارد.
پنج سهم پر زیان پتروشیمی در هفته مورد بررسی به ترتیب عبارتند از :

نماد درصد زیان قیمت ابتدای هفته قیمت پایانی وضعیت نهایی
کرماشا 15.8 46320 39000 -
جم 15.1 50250 42620 -
شگویا 14.7 15099 12875 صف فروش
شیراز 14.6 61700 52700 -
شپدیس 14.6 107670 91980 -

چشم انداز هفته پیش رو

روز چهارشنبه 7 نماد با صف های فروش بسته شدند: پتروشیمی جهرم (جهرم)، پتروشیمی آبادان (شپترو)، پتروشیمی تندگویان (شگویا)، پتروشیمی فارابی (شفارا)، صنایع پتروشیمی تخت جمشید (شجم)، پتروشیمی فسا (فسا) و پتروشیمی داراب (داراب). از این 7 نماد، 5 نماد پتروشیمی جهرم (جهرم)، پتروشیمی آبادان (شپترو)، پتروشیمی فارابی (شفارا)، پتروشیمی فسا (فسا) و پتروشیمی داراب (داراب) در هفته ماقبل نیز با صف فروش بسته شده بودند و همین موضوع نشان دهنده تداوم چند هفته ای کاهش قیمت این سهم ها است و نمی توان چندان به بازگشت قیمت آنها امیدوار بود. اما صنایع پتروشیمی تخت جمشید (شجم) در هفته ماقبل صف خرید داشت و به نظر می رسید این هفته اصلاح را آغاز کرده است. این سهم یک دوره طولانی کاهش قیمت (از 25 مرداد تا 14 مهر) داشت و قیمت هر سهم آن از 13911 به 8100 ریال رسید که نشان دهنده کاهش 42 درصدی قیمت این سهم بود. هفته ماقبل این هفته به نظر می رسید این سهم رشد قیمت را آغاز کرده است اما وضعیت نامساعد کل بورس در این هفته مانع از ادامه حرکت این سهم شد.

با این حال شاید وضعیت پتروشیمی تندگویان (شگویا) حادتر از بقیه باشد؛ سهمی که در هفته مورد بررسی نزدیک 15 درصد کاهش قیمت داشت و در روز چهارشنبه با صف فروش هم بسته شد.

این هفته دو نماد هم با صف خرید کار خود را به پایان بردند. پتروشیمی نوری (نوری) اگرچه در سه روز اول کاهش قیمت داشت اما در روز چهارشنبه حرکت مثبتی داشت و علاوه بر صف خرید، افزایش 5 درصدی قیمت را تجربه کرد. به این ترتیب کاهش قیمت هفتگی این سهم به 4 درصد رسید. نماد دیگری که حرکت قابل توجهی دارد گروه پتروشیمی س. ایرانیان (پترول) است که به نظر می رسد دوباره روزهای خوبش شروع شده است. این نماد در هفته های قبل، یک هفته جزو پرسودها بود و یک هفته جزو پرضررها. این نماد در هفته مورد بررسی 7.9 درصد کاهش قیمت داشت در پایان معاملات با صف خرید بسته شد.

نزدیک شدن به انتخابات آمریکا، تردیدها را در بورس افزایش داده است و وضعیت بازار سرمایه به گونه ای است که نمی توان تحلیل دقیقی درباره آن داشت. به نظر می رسد تا روز 13 آبان که پایان رای گیری در این کشور است، بازارهایی چون بورس، طلا و ارز، بازارهای بسیار پرریسک هستند.

تعداد بازدید : ۱,۵۹۳