طهماسبی:

با تجمیع سهمیه ها عرضه و تقاضا در بازار تامین می شود

(چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹) ۱۳:۲۲

رئیس دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی گفت: تلاش می‌کنیم که با همکاری وزارت صمت و تجمیع سهمیه‌ها تقاضا و عرضه در بازار را تامین کنیم.

به گزارش خبرنگار نیپنا، مرضیه طهماسبی رئیس دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی  امروز چهارشنبه (30 مهرماه) در پنجمین کنفرانس بین المللی مستربچ و کامپاند های پلیمری بر داخلی سازی گریدهای مختلف محصولات پایین دستی پتروشیمی تاکید کرد و گفت: فعالیت عمده دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی شامل تنظیم بازار، مطالعات و پشتیبانی از تشکل ها است. در بخش پشتیبانی همبستگی در واحدهای تولیدی پایین دست پتروشیمی از طریق انجمن ها، تعاونی‌ها و تشکل‌ها به منظور مدیریت بازار و جلوگیری از رقابت‌های شدید در بازار، مدیریت تولید و جلوگیری از دلالی مواد خام در بازار و ارتقای کیفیت و توسعه بازارهای صنایع تکمیلی در دستور کار دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی قرار دارد و در نهایت تلاش می‌کنیم ارتباط بین سامانه‌های اطلاعاتی و نظارتی موجود در سطح کشور برقرار شود.

رئیس دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی از افزایش معاملات در شش ماهه اول سال جاری در بورس کالا خبر داد و گفت: در شش ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بین 28 تا 30 درصد افزایش معاملات در بورس داشتیم که نشان دهنده رشد صنعت است بر این اساس یکی دیگر از وظایف دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی تنظیم بازار است که شامل قیمت گذاری بورس و گمرک، مدیریت عرضه و تقاضا با استفاده از کمیته تخصصی است. با همکاری تشکل‌ها تقاضای بازار را رصد کرده و از طریق توزیع مستمر و برنامه‌ریزی برای تولید بیشتر یا واردات کوتاه مدت برخی محصولات بازار را کنترل می‌کنیم تا صنایع پایین دست پتروشیمی بتوانند مواد اولیه مورد نیاز خود را تامین کنند.

طهماسبی مدیریت تقاضای بازار را بیشتر به وزارت صمت مربوط دانست و گفت : تلاش می‌کنیم که با همکاری وزارت صمت و تجمیع سهمیه‌ها تقاضا و عرضه در بازار را تامین کنیم. قیمت گذاری‌ها به صورت هفتگی اعلام می‌شود و برای تعیین آنها ارتباط تنگاتنگی با تشکل‌ها و انجمن‌ها داریم و در نهایت قیمت ها بر اساس رصد هفتگی بازار تعیین می‌شود و در صورت عدم انطباق قیمت‌ها کاهش می‌یابد.

وی در ادامه تشکل ها و انجمن ها را بازوی تصمیم گیری برای دولت عنوان کرد و گفت: مجموعه های تولیدی می توانند پیشنهادات بهتری برای تنظیم بازار داشته باشند. امیدواریم با نزدیکی بیشتر با تشکل ها گریدهای خاص و مورد نیا صنعت تولید شود که شاهد خودکفایی در تولید باشیم.

طهماسبی در پایان در مورد فعالیت‌های دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی در حوزه مستربچ و کامپاند توضیح داد و گفت: در استاندارد سازی و اجرای الزامات بهداشتی آمیزه، مستربچ و دوده مورد نیاز در تولید لوله‌های PE 100 نچرال و بلک در لوله‌های انتقال آب و گاز نظارت و پیگیری داشتیم همچنین با مشارکت در کمیته علمی و تخصصی کنفرانس‌های مستربچ و کامپاند، حمایت از مطالعات در زمینه بررسی بازار جهانی و سنجش توان پتروشیمی‌ها در تولید کامپاندهای تخصصی با حجم تولید بالا به منظور تفکیک حوزه فعالیت آنها از کامپامدسازان فعالیت داریم.

وی ادامه داد: برای حل مشکلات و چالش‌های صنعت به همکاری بیشتری با تشکل‌ها نیاز است بر همین اساس ارتباط مستمر و مداوم با انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند ادامه داد. ما اعتقاد داریم که توسعه صنایع پایین دست پتروشیمی منجر به ایجاد اشتغال و ارزش افزوده و شرایط بهتر برای کشور می‌شود.

تعداد بازدید : ۹۹۶