افزایش 5 هزار و 571 واحدی شاخص بورس تهران

(چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹) ۱۴:۲۱

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات آخرین روز معاملاتی هفته 5571 واحدی افزایش یافت.

به گزارش خبرنگار نیپنا شاخص بورس امروز نیز صعودی بود و در پایان معاملات امروز نماگر بازار سرمایه 5447 واحد رشد کرده و به رقم یک میلیون و 752 هزار و 526 واحد رسید. معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از 15.6 میلیارد سهام حق تقدم و سایر اوراق مالی در قالب 2.30 میلیون نوبت معامله و به ارزش بی‌سابقه 22 هزار و 434 میلیارد تومان داد و ستد کردند و امروز شاخص کل بورس و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی هر کدام 0.31 درصد رشد کردند اما شاخص کل بورس با معیار هموزن و شاخص قیمت با معیار هموزن هر کدام 0.92 درصد کاهش یافته‌اند.

همچنین شاخص آزاد شناور 0.19 درصد افت داشت، شاخص بازار اول بورس 0.29 درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس 0.34 درصد رشد کرد.

امروز معامله‌گران حدود 22.5 هزار میلیارد تومان در بورس تهران و حدود 9.1 هزار میلیارد تومان در فرابورس ایران معامله کردند یعنی بیش از 31 هزار میلیارد تومان ظرف سه ساعت و نیم در بازار سرمایه ایران معامله شد و این بهترین فرصت برای شرکت‌های بورسی و فرابورسی است که به تأمین مالی برای اجرای پروژه‌های خود نوسازی خطوط تولید و افزایش تکنولوژی و بهره‌وری بپردازند.

همچنین با نگاهی به بورس تهران در می‌یابیم ارزش بازار که حاکی از ارزش سهام و تعداد سهام همه شرکت‌های بورسی به بیش از 6 میلیون و 491 هزار میلیارد تومان رسید و امروز نمادهای فولاد مبارکه،‌ شستا، پالایش نفت اصفهان، گسترش نفت و گاز پارسیان، پالایش نفت تهران و پالایش نفت بندرعباس به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشته‌اند.

نمادهای پربیننده امروز مربوط به بانک ملت، بانک تجارت، صنایع ملی مس ایران، فولاد مبارکه، پالایش نفت اصفهان، بانک صادرات و گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو بوده‌اند.

همچنین در پایان معاملات فرابورس ایران شاخص کل 85 درصد رشد کرده و به رقم 18 هزار و 150 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 184 هزار میلیارد تومان رسید و امروز معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از 3.9 میلیارد سهام حق تقدم و یا اوراق مالی در قالب 983 هزار نوبت معامله و به ارزش 9 هزار و 194 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای گهرزمین، پتروشیمی مارون، صباتأمین، فولاد هرمزگان، همگی در تقویت شاخص فرابورس مؤثر بودند و نمادهای هلدینگ معدنی خاورمیانه و پتروشیمی زاگرس بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.
نمادهای پربیننده در فرابورس ایران شامل صنایع کاغد پارس، توسعه مولد نیروگاهی جهرم، پتروشیمی تندگویان، بانک دی، تولید نیروی برق دماوند، سیمان لار سبزوار و سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی بوده‌اند.


تعداد بازدید : ۲,۹۹۳