شکوفایی زنجیره «بوتان» دستاورد دومین جهش پتروشیمی؛

3 محصول جدید زنجیره بوتان در ماهشهر تولید می‌شود

3 محصول جدید زنجیره بوتان در ماهشهر تولید می‌شود
(شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹) ۱۲:۰۸

همزمان با برنامه‌ریزی برای دومین جهش توسعه صنعت پتروشیمی، اولین طرح کامل کننده زنجیره بوتان در ماهشهر با هدف تولید تجاری سه محصول مهم و جدید آماده بهره برداری خواهد شد.

به گزارش خبرنگار نپینا، با آغاز شمارش معکوس تحقق دومین جهش توسعه صنعت پتروشیمی، اولین طرح تکمیل کننده زنجیره ارزش خوراک «بوتان»  در ماهشهر به عنوان قدیمی‌ترین هاب پتروشیمی ایران به بهره برداری می‌رسد.

پتروشیمی امیرکبیر یکی از تجربه های موفق استفاده از خوراک «بوتان» به همراه اتان در صنعت پتروشیمی به شمار می رود و عملا با ترکیب متنوعی از انواع خوراک‌های گازی، زمینه ساز تولید محصولات متنوعی شده است و با این تجربه موفق، اولین طرح کامل کننده زنجیره خوراک بوتان به صورت مستقل در قالب پتروشیمی «پتروکیمیای ابن سینا» هم در قالب دومین جهش توسعه پتروشیمی در مدار بهره برداری قرار می گیرد.

با بهره برداری از این طرح، برای نخستین بار امکان تولید تجاری سه محصول «انیدرید مالئیک»، «ایزو بوتان» و «نرمال بوتان» در ماهشهر فراهم می‌شود که این محصولات در صنایع تکمیلی همچون ساخت و تولید انواع رزین‌های پلی استر، صنایع خودوسازی، دریایی، الگترونیک، انواع الیاف ها و ... دارای کاربردهای متنوع و متعددی است.

خوراک پتروشیمی «پتروکیمیای ابن سینا» حدود 71 هزار تن بوتان بوده که مقرر شده توسط صنایع پتروشیمی ماهشهر همچون بندرامام تامین شود ضمن آنکه اولین طرح مستقل تکمیل کننده زنجیره بوتان صنعت پتروشیمی با دانش فنی و لایسنس اروپایی راه اندازی خواهد شد.

از سوی دیگر، اولین طرح تکمیل زنجیره ارزش بوتان درحالی در صنعت پتروشیمی راه اندازی خواهد شد که شرکت ملی صنایع پتروشیمی با هدف متنوع سازی سبد تولید محصولات قصد دارد از خوراک مازاد بوتان تولیدی در فازهای پارس جنوبی در سایر خوراک های گازی، برای ساخت و بهره برداری مجتمع های خوراک ترکیبی استفاده کند و تاکنون مجوزهایی برای آغاز مطالعات و ساخت این طرح ها صادر شده است.

 

تعداد بازدید : ۵,۷۰۳