معاملات سهام پتروشیمی ها در هفته ای که گذشت

(شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹) ۱۲:۳۵

بازار نمادهای پتروشیمی در بورس طی هفته گذشته با اندک تغییری در نوسان از روند مثبتی برخوردار بودند و با وجود این که پایان هفته در شرایط نیمه تعطیل قرار داشت اما در آخرین روز معاملات (13 خرداد) کلیه نمادهای پتروشیمی در بورس سبز پوش شدند و شاخص بورس دوباره از مرز یک میلیون واحدی گذشت.

به گزارش خبرنگار نیپنا، در هفته گذشته تعداد روزهای معاملاتی به دلیل تعطیلات آخر هفته محدود بوده اما روند کلی بازار برای گروه شیمیایی (پتروشیمی ها) مثبت بود. در ابتدای هفته شاخص بورس با نوسان مثبت و منفی مواجه بود اما در مجموع برای گروه پتروشیمی ها شاخص منفی دیده نشد و حتی شرکت های پتروشیمی به دلیل حجم معاملات بالا از روند تاثیرگذار بازار هم به شمار رفتند.
میانگین نوسان در بین شرکت های پتروشیمی در بورس و فرابورس ایران در ابتدای هفته گذشته بیش از 2 درصد بود؛ اما در روز پایانی هفته معاملات (13 خرداد ماه)، شرکت های پتروشیمی از حداکثر نوسان ( 5درصد) و حجم معاملات بالا در بین گروه پتروشیمی برخوردار بودند؛ درحالیکه برخی از گروه ها مانند شرکت های دارویی و غذایی نمادهای بورسی در خود داشتند که دارای نوسان منفی بودند. 
همچنین هفته گذشته، گروه پتروشیمی ها به طور میانگین با عرضه سهام چشمگیری مواجه نبودند و اکثر نمادها با تقاضای خرید سهام بویژه در بین سهامداران حقیقی برخوردار بود و عرضه های پتروشیمی نیز با اندک نوسانی همان روز و یا روز بعد به تقاضای خرید سهام منتهی شد. 
با این توضیح می توان به شاخص تقاضای بازار در سهام پتروشیمی ها اشاره کرد که در بین نمادهای پربیننده بورس، نماد فارس (صنعتی هلدینگ خلیج فارس) به عنوان تاثیرگذارترین نماد در شاخص کل بورس با میانگین حدود 1700 واحدی درطول هفته مواجه بود و در فرابورس نیز نماد آریا (آریا ساسول) و شگویا (پتروشیمی تندگویان) در طول هفته از نمادهای پربیننده و شاخص ساز بودند.  
 
نبض بازار با انتشار گزارش عملکرد پتروشیمی ها 

 

گزارش های شرکت های پتروشیمی در بورس طی هفته گذشته نشان دهنده روند سودآوری و افزایش فروش و در نتیجه تعدیل سود به سهامداران بود که این گزارشات در سامانه اطلاع رسانی ناشران ( کدال) از سوی نمادهای بورسی قابل ارائه است :
-  شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با سرمایه ۱۴۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی، صورت وضعیت پرتفوی سرمایه‌گذاری‌ها در دوره یک ماهه منتهی به ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹(حسابرسی نشده) خود را منتشر کرد. این شرکت در دوره یک ماهه منتهی به ۳۱ اردیبهشت ماه 1399 تعدادی از سهام چند شرکت بورسی را با بهای تمام شده معادل یک هزار و ۷۹ میلیارد و ۱۷۴ میلیون ریال به مبلغ ۱۲ هزار و ۷۷۶ میلیارد و ۲۶۸ میلیون ریال واگذار کرد و از این بابت ۱۱ هزار و ۶۹۷ میلیارد و ۹۴ میلیون ریال سود کسب کرد .
- گزارش آریا ساسول با نماد آریا در کدال در زمینه میزان فروش این شرکت در اردیبهشت ماه امسال 906 میلیارد تومان بوده و به عبارتی 24 درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته و فروردین ماه گزارش شده است. گزارشات اعلامی هفته گذشته از سوی این شرکت بویژه ارائه ارقام مثبت و رو به رشد آن مورد توجه سهامداران و سرمایه گذاران بازار سرمایه قرار گرفت و پس از اعلام گزارش، این نماد در بازار با صف خرید 200 میلیونی در سهم مواجه شد.
- اعلام خبر سودسازی گروه سرمایه گذری ایرانیان با نماد پترول در بورس به رقم 237.3 میلیارد تومان در اردیبهشت امسال به ارزندگی این سهم افزود. این گزارش منتشر شده از پترول در کدال حاکی است که بیشترین سود 237.3 حاصل از پتروشیمی لردگان معادل 231.1 میلیارد تومان بوده است. 
- پتروشیمی خارک با نماد شخارک از فروش 40 درصدی در اردیبهشت ماه امسال نسبت به ماه فروردین معادل 204 میلیارد تومان خبر داد که این رقم در فروردین ماه سال جاری 137 میلیارد تومان بوده است.
- همچنین پتروشیمی شیراز نیز با نماد شیراز از درآمد قابل توجه 560 میلیارد تومانی اردیبهشت ماه ناشی از عملکرد قابل توجه این شرکت خبر داد که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته 50 درصد بیشتر بوده است و نسبت به فروردین سال جاری 57 درصد بیشتر درآمد به دست آورده است. بر اساس آمارهای گذشته این شرکت، رقم به دست آمده در اردیبهشت ماه یک رکورد چشمگیر برای شیراز محسوب می شود و این شرکت در هیچ یک از ماه های گذشته به چنین رقم درآمدی دست پیدا نکرده است.
اعلام گزارشات مجامع سالانه و فوق العاده شرکت های پتروشیمی در کدال و تقسیم سود سالانه به سهامداران نیز دلیل توجه سرمایه گذاران و معامله گران از نمادهای پتروشیمی طی هفته گذشته بوده است و این دلیل می تواند در هفته جاری نیز تداوم داشته باشد. 
پیش بینی سهام گروه پتروشیمی با تحلیل کارشناسان در هفته جاری از روند مثبت و رو به رشدی برخوردار است زیرا گذشت شاخص بورس از مرز یک میلیون واحد در روز 13 خرداد و نگاه سرمایه گذاری برای خرید سهام و ورود نقدینگی بیشتر، دلیل رو به رشد بازار در هفته جاری خواهد بود.
همچنین با توجه به حمایت رئیس جمهور از تولید داخلی و ایجاد جهش تولید و صادرات و تعیین نرخ جدید خوراک پتروشیمی ها به دلیل تبعات اقتصادی کرونا، این طور به نظر می رسد که با انتشار این خبر مثبت شرایط برای شرکت های پتروشیمی در روزهای آینده از روند مطلوب بازار برخوردار شود و این شرکت ها به عنوان نمادهای ارزنده در بورس مورد توجه سرمایه گذاران و خریداران حقیقی و حقوقی سهام باقی بمانند. 

 

گزارش مریم میخانک بابایی 
 
  
تعداد بازدید : ۳,۹۳۲
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید