رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی:

صنعت پتروشیمی ایران موفقیت های ماندگاری در سال 98 داشت

(چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹) ۱۳:۴۳

رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: صنعت پتروشیمی ایران نقشی موفق و تاثیرگذار در صادرات غیرنفتی ایران طی سال 98 داشت.

فریدون حسنوند، در گفتگو با خبرنگار نیپنا با بیان اینکه صنعت پتروشیمی به عنوان پیشران بخش اقتصادی کشور باوجود برخی محدودیت‌ها ، دستاوردهای قابل قبولی در سال 98 داشته است، گفت: صنعت پتروشیمی نقش بسیار مهمی در توسعه پایدار، ایجاد ارزش افزوده، بومی کردن فناوری، توسعه صنایع پایین‌دستی، ایجاد اشتغال وغیره بر عهده دارد.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده و مزایای این صنعت در کشور به‌دلیل برخورداری از منابع سرشار نفت و گاز، خوراک ارزان، دسترسی به آب‌های بین‌المللی، نیروی انسانی و توان داخلی بالا و داشتن امنیت خاص باوجود قرار گرفتن در منطقه‌ای نا آرام می‌تواند قطار توسعه اقتصادی و صنعتی کشور را به خوبی حرکت داد.

حسنوند با تاکید بر اینکه صنعت پتروشیمی از حلقه‌های متعددی تشکیل شده و تولیدات هر حلقه به عنوان خوراک در حلقه‌های پایین‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد،  افزود: محصولات نهایی که در این صنعت تولید می‌شود نیز در صنایع متعددی نظیر صنعت ساختمان، رنگ‌سازی و صنعت خودرو، ماشین‌آلات صنعتی و صنعت مواد آرایشی، بهداشتی و دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد و توسعه هر چه بیشتر آن می‌‌‌تواند زمینه‌های رشد و توسعه سایر صنایع را نیز فراهم کند.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: لازمه تولید کالاهای نهایی در صنعت پتروشیمی توسعه متوازن این صنعت است که از آن به عنوان تکمیل زنجیره ارزش افزوده در صنعت پتروشیمی یاد می شود.

وی گفت: امید است در سال‌های پیش رو موانع توسعه صنعت پتروشیمی کشور برطرف شده و در نهایت شاهد ارتقای نقش صنایع پتروشیمی در شاخص‌های کلان اقتصاد کشور باشیم.

تعداد بازدید : ۲,۰۵۷