سقوط قیمت محصولات زنجیره پلی‌استر آسیا در پی شیوع کرونا

(سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹) ۱۲:۲۷

گسترش ویروس کرونا قیمت محصولات زنجیره پلی‌استر در قاره کهن را به‌طور بی‌سابقه‌ای کاهش داد.

به گزارش نیپنا به نقل از خبرگزاری پلاتس، تازه‌ترین داده‌های موسسه پلاتس نشان داد که قیمت محصولات زنجیره پلی‌استر مانند پارازایلین، مونواتیلن گلیکول، ترفتالیک اسید خالص، زایلن مخلوط ایزومر گرید در پی تبدیل شدن ویروس کرونا به یه پدیده همه‌گیری جهانی (پاندمیک) به پایین ترین سطح خود رسید.

پلی‌اتیلن ترفتالات، محصولی که در پایین‌دست ترین زنجیره پلی‌اتیلن‌ها تولید می‌شود، از نخستین محصولاتی است که رکورد سقوط قیمت را ثبت کرده است.

در پی کاهش قیمت محصولات پایین‌دستی، قیمت پلی‌اتیلن ترفتالات به صورت بطری به 740 دلار برای هر تن عرضه به صورت FOB  شمال شرق آسیا و 760 دلار به ازای هر تن برای عرضه به صورت FOB جنوب شرق آسیا در روز 18 مارس رسید.

قیمت ثبت شده برای این محصول، پایین‌ترین قیمت از زمان آغاز ارزیابی پلاتس از بازارهای پتروشیمی در 13 فوریه سال 2006 میلادی به شمار می‌آید.

یک بازرگان شمال شرق آسیا در این باره گفت: در پی کاهش رفت‌وآمدها به دلیل گسترش ویروس کرونا، مصرف امسال به پایین‌تسن سطح خود در چند سال گذشته می‌رسد.

قیمت پارازایلین برای عرضه به صورت CFR به مقصد تایوان به پایین‌ترین سطح خود و 496 دلار و 33 سنت به ازای هر تن رسید که این عدد پایین ترین قیمت از زمان آغاز محاسبات پلاتس در چهارم آوریل سال 2005 میلادی است.

کاهش قیمتی در زنجیره محصولات پلی‌استری به دلیل نگرانی درباره رکود اقتصادی جهان است و اصلی‌ترین دلیل آن به گسترش ویروس کرونا و تبدیل شدن آن به یک پیده همه‌گیری جهانی بر می‌گردد.

تعداد بازدید : ۱,۵۸۸
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید