همکاری مشترک شرکت های سوکار و بی پی برای ساخت یک مجتمع جدید پتروشیمی

(یکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸) ۱۲:۳۲

تصمیم نهایی برای سرمایه گذاری در یک طرح مشترک میان شرکت های سوکار و بی پی (BP) که قرار است در ترکیه به بهره برداری برسد، بزودی اعلام می شود.

به گزارش نیپنا به نقل از آذرنیوز (azernews)، انار ممدوف، مدیر کل مجموعه پتروشیمی پتکیم، یک زیرمجموعه شرکت سوکار (SOCAR) آذربایجان در ترکیه، به تازگی در کنفرانسی مطبوعاتی در ازمیر ترکیه اعلام کرد: تصمیم نهایی برای سرمایه گذاری (final investment decision) درباره مجموعه پتروشیمی مشترک شرکت های سوکار و بی پی (BP) که قرار است در ترکیه به بهره برداری برسد، در سال 2020 میلادی اعلام می شود.
او یادآور شد: پروژه یادشده طرحی راهبردی است و با راه اندازی آن ترکیه به طور کامل از واردات اسید ترفتالیک خالص (PTA) بی نیاز می شود. در حال حاضر این محصول تنها در مجتمع اسید ترفتالیک خالصی که بخشی از تاسیسات پتکیم به شمار می رود، به تولید می رسد. اگر چه مقدار تولید شده تنها بخشی از نیاز این کشور را پوشش می دهد.
ممدوف تاکید کرد: پروژه سرمایه گذاری جدید همچنین امکان تولید پارا-زایلین (PX) را در ترکیه فراهم می آورد. محصولی که اکنون در حجم 800 هزار تن به کشور وارد می شود.
به گفته وی، انتظار می رود این پروژه به ارزش یک میلیارد و 800 میلیون دلار، در نیمه اول سال 2020 کلید بخورد. پیش بینی می شود سوکار و بی پی تصمیم نهایی برای این سرمایه گذاری را تا سال آینده میلادی اتخاذ کنند. مطابق جدول زمانبندی، این تاسیسات در سال 2023 میلادی راه اندازی خواهد شد.
مدیر کل مجموعه پتروشیمی پتکیم، همچنین اظهار داشت: در حال حاضر فرآیند تشریفات اداری و فنی پروژه ای تحت عنوان مرکیری (Mercury) در جریان است. در صورتی که نتایج این فرآیند مثبت باشد، تصمیم نهای برای سرمایه گذاری در پروژه یادشده در سال 2020 میلادی گرفته می شود.

تعداد بازدید : ۴۷۳
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید