بازدید مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از چند طرح توسعه ای صنعت پتروشیمی

(سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸) ۱۸:۲۵

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از روند ساخت چند طرح توسعه ای صنعت پتروشیمی در استان های بوشهر و فارس بازدید کرد.

به گزارش خبرنگار نیپنا، بهزاد محمدی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی عصر امروز سه شنبه ( 9 مهرماه ) به همراه جمعی ازمدیران ارشد این شرکت از طرح های استحصال اتان شرکت پالایش پارسیان سپهر به عنوان تامین کننده خوراک وطرح پلیمر پاد جم بازدید کرد و درجریان آخرین مراحل ساخت و روند تکمیل این طرح ها قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در جریان این بازدید ها بر لزوم شتاب در روند تکمیل این طرح ها و نیز رفع برخی مشکلات و موانع پیش روی اجرا تاکید کرد.

این گزارش می افزاید: مدیران عامل طرح ها ی درحال ساخت نیز گزارشی از آخرین روند ساخت و تکمیل این طرح های توسعه ای را ارائه کردند.

براساس این گزارش مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی فردا چهارشنبه(10 مهرماه) ازطرح های متانول پتروشیمی بوشهر ،هنگام، دماوند، پارس فنل ، کیمیای پارس خاورمیانه واکسیر حلال نیز بازدید خواهد کرد .

طرح استحصال اتان و هیدروکربن های سنگین تر شرکت پالایش پارسیان سپهر
این طرح بمنظور استحصال اتان از گازهای خروجی پالایشگاه گاز پارسیان با آب گیری گازهای یادشده در منطقه مُهر وجداسازی متان و سپس انتقال باقیمانده گازها از طریق خط لوله به عسلویه، جهت تفکیک اتان (و تزریق به خط خوراک ) و ارسال محصولات پروپان، بوتان و+C5 به مخازن ذخیره در زمینی به مساحت 30 هکتار واقع در شهرستان مُهر استان فارس و 23 هکتار در عسلویه در بهمن ماه 1393 آغاز به کار کرد.
طرح فوق دارای واحدهای فرایندی، پست وخط انتقال برق، مخازن صادراتی، خط لوله انتقال+C2 و واحد سرویس های جانبی است.پیشرفت فیزیکی کل پروژه تا پایان شهریور ماه امسال 81 درصد می باشد .
طرح پلیمر پادجم
با اجرای این طرح یک واحد ABS به ظرفیت 200هزارتن در سال و یک واحد LCBR/SB/SBS) RUBBER) به ظرفیت 60 هزارتن در سال به پتروشیمی جم اضافه می شود. طرح ABS/Rubber از جمله طرح های فاز دوم پتروشیمی جم می باشد که درمنطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس واقع در بندر عسلویه در زمینی به مساحت 14.8 هکتار در محل پارک استایرن درحال احداث است. خوراک این طرح شامل 54 هزار تن درسال بوتادین، 145 هزارتن استایرن و 48 هزار تن در سال آکریلونیتریل می باشد و نزدیک به24 هزارتن درسال از تولیدات واحدRubber به عنوان خوراک واحد ABS می باشد. سرویس های جانبی طرح از طریق پتروشیمی دماوند تامین خواهند شد.

طرح واحد متانول پتروشیمی بوشهر
قرارداد لیسانس، مهندسی پایه این طرح با شرکت کازاله و مهندسی تفصیلی و خدمات خرید با شرکت پیدک در تیرماه 1391منعقد گردیده است.این طرح از طرح های اولویت دار صنعت پتروشیمی است.پیشرفت فیزیکی کل طرح حدود 99 درصد است.

طرح اتیلن گلایکول پارس فنل
این طرح در منطقه عسلویه در فاز 2 پتروشیمی به مساحت 7.33 هکتار واقع شده است. فرآورده اصلی این واحد، منو اتیلن گلایکول (MEG) به میزان 500 هزار تن در سال به همراه دی اتیلن گلایکول (50 هزار تن درسال) و تری اتیلن گلایکول (3.5هزارتن درسال) خواهد بود و خوراک آن شامل 330 هزار تن اتیلن و 380 هزار تن در سال اکسیژن است که محل تامین خوراک اتیلن از پتروشیمی بوشهر و اکسیژن از پتروشیمی دماوند خواهد بود.پیشرفت کلی این طرح 63.31 درصد می باشد.

طرح متانول پتروشیمی پارس خاورمیانه
شرکت پتروشیمی کیمیای پارس خاورمیانه مجری طرح تولید 1650 هزار تن در سال (5000 تن در روز) متانول در فاز 2 منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس است که در زمینی به مساحت 7.48 هکتار واقع شده که اجرای آن از سال 1390 آغاز شد و پیشرفت کلی آن تا پایان شهریورامسال95.53 درصد بوده است.

طرح آمونیاک و اوره پتروشیمی هنگام
طرح پتروشیمی هنگام جهت اجرای یک واحد تولید اوره و آمونیاک به ظرفیت 726 هزارتن در سال آمونیاک و 1155 هزار تن در سال اوره در زمینی با مساحت 25.47 هکتار در فاز دوم منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس (عسلویه) واقع شده است .پیشرفت فیزیکی کل  فاز1 تا پایان شهریور ماه امسال 74.5 درصدبوده است .

تعداد بازدید : ۱,۸۱۳