لزوم ساخت پتروپالایشگاه‌ها با هدف افزایش ارزآوری و تولید

(چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸) ۱۰:۳۳

عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران گفت: سرمایه گذاری و ساخت پتروپالایشگاه‌ها با استفاده از سرمایه‌های مردمی در سطح درآمدزایی کشور و افزایش تولید پتروشیمی‌ها اثرگذار است.

محمدحسن دیده‌ ور، عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران در گفتگو با خبرنگار نیپنا با بیان این که محصولات پتروشیمی پس از نفت بیشترین ارزآوری را برای کشور دارند، اظهارکرد: تنوع  تولیدمحصولات پتروشیمی ایران بالاست، به همین دلیل نمی‌توانند این محصولات را همچون نفت مورد تحریم صددرصدی قرار دهند، ضمن آن که مشتریان فراوانی در سراسر جهان خواهان این محصولات هستند.

وی با اشاره به این که تنوع مشتریان مانع از وابستگی فروش محصولات پتروشیمی به مشتریان سنتی و قدیمی شده است، افزود: تنوع محصولات پتروشیمی سبب شده فضای مناسبی برای صادرات آ‌نها به‌ مقاصد مختلف  به وجود بیاید، بنابراین با افزایش تولید، به فروش بیشتر در اخل و افزایش صادرات نیز خواهیم رسید.

دیده‌ور تصریح کرد: نیاز مبرم بازار جهانی به محصولات پتروشیمی مانع از تاثیرپذیری این محصولات از تحریم‌های آمریکا علیه  صنعت پتروشیمی کشورمان شده است.

عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران به موضوع احداث پتروپالایشگاه‌ها با استفاده از سرمایه‌های مردمی اشاره و عنوان کرد:توسعه پتروپالایشگاه ها منجر به تحولی مثبت در پالایشگاه ها و پتروشیمی ها می شود و باید در نظر داشت که تولید محصولات نهایی و تکمیل زنجیره ارزش سبب ایجاد ارزش افزوده مطلوبی برای کشور خواهدشد.

وی درخصوص تحولاتی که ساخت پتروپالایشگاه‌ها با استفاده از سرمایه‌های مردمی می‌تواند در پی داشته باشد اشاره کرد و گفت: این مهم در سطح درآمدزایی کشور و افزایش تولید پتروشیمی‌ها اثرگذار است، همچنین افزون بر ترغیب سرمایه‌گذران به ساخت پتروشیمی‌ها و پتروپالایشگاه‌های جدید،  می تواند  برخی از پروژه‌های نیمه‌ تمام را نیز به سرانجام رسانده و ظرفیت تولید پتروشیمی‌های موجود را نیز افزایش خواهد داد.

تعداد بازدید : ۵۹۷