تجهیز و نوسازی ناوگان ایمنی و آتش نشانی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی

(سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸) ۰۹:۱۱

با حضور مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، دو خودروی آتش نشانی پیشرفته، به ناوگان تجهیزات آتش نشانی این سازمان افزوده شد.

به گزارش نیپنا به نقل از روابط عمومی سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، سید امید شهیدی نیا، در مراسم آغاز بهره برداری از آنها، اظهار کرد: امیدواریم که امکانات و تجهیزات جدید همواره منشاء خیر و برکت و آرامش برای صنعت باشند و ضریب قدرت عملیاتی آتش نشانان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی را بالاتر ببرد.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی افزود: با افزایش ظرفیت های عملیاتی و لجستیکی تجهیزات در حوزه ایمنی و آتش نشانی، که حاصل تلاش همکاران ما در حوزه HSE بوده است، و خوشبختانه کارهایی که در این زمینه در حال انجام است نوید بخش استحکام بیشتر در منطقه است.

براساس این گزارش، ساخت و تجهیز دو خودروی چند منظوره  آتش نشانی، از سال 1395 آغاز شده و تا زمان آغاز بهره برداری، خرید شاسی، جلسات کمیته فنی و نصب تجهیزات آن تاکنون با موفقیت و طبق برنامه صورت گرفته است و هم اکنون این خودروها به تمامی تجهیزات روز دنیا مجهز هستند.

گفتنی است، این خودروها امکان حمل و نگهداری چهار هزار لیتر فوم و شش هزار لیتر آب دارد که یک پمپ 6500 و یک مانیتور 6000 و 100 کیلو پودرخاموش کننده روی آنها نصب شده است؛ همچنین یک سیستم انتقال قدرت روز دنیا در آنها استفاده شده تا بتوانند در حوادث، از توانمندی و استواری لازم برای مقابله با آتش برخوردار باشند.

همچنین دو دستگاه آمبولانس دیزلی، ویژه مجتمع های پتروشیمیایی و پالایشگاهی با تجهیزات کامل مراقبت و ریکاوری از بیمار، یک دستگاه خودروی پیشرو تبدیل وضعیت شده به جرثقیل و چند خودروی نوسازی و بازسازی شده‌ دیگر آتش نشانی از دیگر مواردی بود که مورد بازدید و بهره برداری قرار گرفت.

در بازسازی و نوسازی خودروهای قدیمی مرکز آتش نشانی،به طور کلی از توان و ظرفیت های داخلی و سطح استان خوزستان استفاده شده است.

لازم به ذکر است، ناوگان آتش نشانی سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی مطابق دستورالعمل های سازمان پدافند غیرعامل کشور و مدیریت شرایط اضطراری، همواره به عنوان نیروی پشتیبان در حوادث سطح 2 آتش نشانی و براساس اعلام نیاز شرکت های مستقر در منطقه وارد عملیات می‌شود.

پرده برداری و بهره برداری از دو تندیس و یک گلخانه نیمه صنعتی

به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، مدیرعامل و تنی چند از مدیران این سازمان، از دو تندیس در منطقه پرده برداری و از یک گلخانه ی نیمه صنعتی بهره برداری کردند.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، صبح دیروز (دوشنبه 11 شهریور ماه 1398) در حاشیه ی این برنامه‌ها گفت: نقش شهرداری در بهبود چهره‌ منطقه نقشی بی بدیل است و می‌تواند با بهره گیری از ظرفیتهایی مثل نهالستان، زمینه ی توسعه بیشتر فضای سبز را فراهم کند.

سیدامید شهیدی نیا، با بیان این نکته که براساس طرح جامع بایستی کمربندی سبز اطراف منطقه ایجاد شود، گفت: بخش دیگری از طرح زیباسازی منطقه که در حوزه ی وظایف شهرداری است، ایجاد المان‌هایی است که با اهداف مشخص در نقاط مختلف منطقه طراحی و ساخته می‌شود. در این بخش سعی شده، ضمن القای مفاهیم صنعتی و شغلی، محیط خشک صنعتی را برای شاغلان و عابران تلطیف نماییم.

پرده برداری از المان صنعتی ورودی گمرکی سایت پنج منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، نخستین برنامه ی امروز بود که به عنوان نمادی از منطقه، در گلوگاه ورودی/خروجی منطقه ساخته شده است. این طرح دو طرفه، در میان بلوار دروازه ی گمرکی سایت پنج منطقه واقع شده است و جانمایی آن در محلی است که صادرات منطقه از این دروازه صورت می‌گیرد؛ لذا سعی شده در طرح تلفیقی، عناصری از صنعت پتروشیمی، لوگوی سازمان، نیروی انسانی، ریل راه آهن، اسکله های کشتیراتی و حمل و نقل جاده ای، به عنوان نمادهایی از صادرات استفاده شود.

ابعاد این المان دایره ای به قطر 2 متر است و زمان اجرای آن 3 ماه بوده است.

همچنین در برنامه ی بعدی، به جهت تقدیر از جایگاه آتش نشان، تندیسی متشکل از مجسمه نمادین سه آتش نشان در چهارراه آتش نشانی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ساخته و توسط مدیرعامل و مدیران سازمان پرده برداری شد.

برای ساخت این تندیس نزدیک به 500 میلیون ریال هزینه شده و ساخت آن دو ماه طول کشیده است. در این مجسمه سه گانه، یک نفر فرمانده  آتش و دو نفر دیگر آتش نشان هستند که در حال اطفای حریق می‌باشند.

در ادامه  برنامه های امروز، سازه ی گلخانه ی نیمه صنعتی نهالستان شهرداری وارد فاز بهره برداری شد. این گلخانه ی 240 متری که کلنگ احداث آن در روز درختکاری گذشته (15 اسفند 1397) به زمین زده شده بود، دارای یک سیستم خنک کننده‌ی ابتکاری است که شرایط دمایی و رطوبت مناسب را برای نگهداری گیاهان حساس و یا آسیب دیده را در فصول گرم سال فراهم می‌کند.

در این گلخانه هوای گرم از یک پد سلولوزی مشبک 2 در 8 متر با ضخامت 15 سانتی متر که بصورت مداوم توسط آب خیس شده، عبور کرده و هوای خنک و مرطوب ناشی از تبخیر توسط سه اگزاز فن قوی به داخل فضای گلخانه کشیده می‌شود. اسکلت این گلخانه از لوله های فلزی گالوانیزه و روکش آن نایلون یو‌وی به همراه یک شیلد پلاستیک مشبک است.

شهرداری سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، تاکنون در سطح منطقه یکصد هکتار فضای سبز کاشته و از آنها نگهداری می‌کند؛ لذا بایستی محلی به عنوان مخزن نهالهای تولیدی و مراقبت از گیاهان حساس و آسیب دیده از گرمای خوزستان داشته باشد.

تعداد بازدید : ۷۲۵