تقویت معاملات شیمیایی‌ها در بورس کالا

(شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۸) ۱۰:۳۸

ثبات نسبی حجم معامله پلیمرها در کنار افزایش حجم داد و ستد ترکیبات شیمیایی دو رخداد اصلی بورس کالا در هفته گذشته بود.

 به گزارش خبرنگار نیپنا ، بازار محصولات پتروشیمیایی در بورس کالا با محوریت پلیمرها در هفته گذشته معاملاتی آرام را تجربه کرد و همچون هفته قبل از آن حجم داد و ستد پلیمرها رقمی نزدیک به 40 هزار تن بود.

این در حالی بود که حجم عرضه‌ها در مقایسه با هفته قبل از آن از رشد نزدیک به 1.5 درصدی برخوردار شد. روند کاهشی قیمت‌های پایه با اهرم افت بهای دلار نیمایی و همچنین عقب‌کرد قیمت‌های جهانی موجب شده تا اهالی بازار احتمال تداوم افت نرخ را در نظر بگیرند که این عامل خود یکی از دلایل کاهش معامله در بورس کالا به شمار می‌رود. این در حالی است که اهالی بازار منتظر آغاز به کار معاملات اعتباری در بورس کالا هستند. رویکردی که در بازار فولاد بورس کالا آغاز شده و حتی در حال گسترش است.

افزایش 12.23 درصدی حجم عرضه ترکیبات شیمیایی در بورس کالا در هفته گذشته و ثبت رقمی نزدیک به 51 هزار و 400 تن که بالاترین حجم عرضه از هفته منتهی به 24 اسفندماه سال گذشته تاکنون بوده است ؛ شاید مهمترین خبر در بازار محصولات شیمیایی بود که نشان می‌دهد وضعیت برای خرید در این گروه کالایی مهیا بوده است. این وضعیت موجب شد تا تقاضای بیشتری به بازار جذب شود و حجم معاملات در این گروه کالایی افزایش یافت.

بر پایه این گزارش ، برای هفته گذشته می‌توان از رشد 16.54 درصدی حجم معامله شیمیایی‌ها و ثبت رقم 24 هزار و 589.2 تن که بالاترین رقم در 5 هفته اخیر است یاد کرد که نشان می‌دهد که رشد تقاضا در کنار وفور عرضه‌ها به حمایت نسبی از این بازار انجامیده است. در بازار ترکیبات شیمیایی شاهد هستیم که هفته‌های اخیر یک روند صعودی در حجم معاملات پدید آمده و اگر این روند باز هم ادامه یابد احتمال حمایت از کل بازار پتروشیمی وجود داشته و محرکی برای بهبود حجم معاملات پلیمرها نیز به شمار می‌رود.


تعداد بازدید : ۵۱۰
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید