افزایش حجم معامله فرآورده های شیمیایی دربورس کالا

(شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸) ۱۱:۰۱

داد و ستد ترکیبات شیمیایی در بورس کالا به بالاترین سطح در 4 هفته اخیر رسید و حجم معاملات پلیمرها در هفته گذشته رشدی نزدیک به 5 درصد داشت.

 به گزارش خبرنگار نیپنا، بازار محصولات پتروشیمی در بورس کالا در مسیر بهبودی نسبی قرار گرفته‌ است و برخی داده‌ها از احتمال تقویت حجم معاملات و همچنین افزایش حجم تولید در صنایع تکمیلی خبر می‌دهد. در هفته گذشته حجم معاملات پلیمرها در بورس کالا باز هم به بالای 40 هزار تن در هفته رسید که اگرچه به نسبت هفته قبل از آن از رشدی نزدیک به 5 درصد برخوردار شد این در حالی بود که رشد تقاضا نیز نزدیک به 6.5 درصد به ثبت رسید. در بازار آزاد هم جرقه‌هایی از رشد قیمت‌ها دیده می‌شود که به معنی افزایش تقاضای واقعی از سوی مصرف‌کنندگان مواد اولیه است. این وضعیت معاملاتی در حالی به ثبت رسید که قیمت‌های پایه در بورس کالا نزولی بود. البته این حجم معاملات پلیمرها به معنی تداوم رکود در این بازار مهم است ولی برای روزهای آینده احتمال بهبود بازار با افزایش حجم معاملات وجود دارد.

بر اساس این گزارش ، حجم معامله ترکیبات شیمیایی هفته گذشته در بورس کالا رشد 1.6 درصدی داشت و این افزایش محدود موجب شد تا حجم داد و ستد ترکیبات شیمیایی به بالای 21 هزار تن در هفته برسد که بالاترین رقم ثبت شده در 4 هفته اخیر است. این در حالی بود که حجم عرضه‌ها نیز 9 درصد افزایش یافته و تقاضا کمتر از 7 درصد تقویت شد.

این شواهد احتمال بهبود نسبی در بازار را مطرح می‌کند و داده های بازار حاکی از آن است که حجم معاملات در هفته جاری افزایش یابد که با توجه به رکود و حجم معاملات پایین در دو هفته اخیر ، احتمال تقویت حجم معاملات در هفته جاری چندان هم عجیب نیست. البته تجربه نشان داده که با تغییر فصل و نزدیکی به روزهای سرد سال سبد مصرف مواد اولیه در بازار تغییر کرده و شاید بتوان از هم‌اکنون امیدواری‌های جدیدی را برای تقویت تقاضا در هفته‌های پیش رو مطرح کرد.

تعداد بازدید : ۲۵۴

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید