جایگاه گسترده و تاثیرگذار صنعت پتروشیمی در اقتصاد ایران

جایگاه گسترده و تاثیرگذار صنعت پتروشیمی در اقتصاد ایران
(شنبه ۲۶ اَمرداد ۱۳۹۸) ۱۲:۵۶

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اقتصاد ایران با توسعه صنعت پتروشیمی و افزایش ظرفیت تولید محصولات مختلف پلیمری و شیمیایی می تواند رشد مطلوبی را تجربه کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درگفتگو با خبرنگار نیپنا با بیان این که صنعت پتروشیمی به عنوان یک صنعت مولد و اولویت نخست کشور در حوزه ارزآوری و اقتصاد، حائز اهمیت است، اظهار کرد: بدون تردید صنعت پتروشیمی در اقتصاد ایران جایگاهی ارزشمند و تاثیرگذاری دارد و همواره باید مورد حمایت باشد.

محمد حسن نژاد، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که در اسناد بالادستی کشور از جمله سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی یکی از راه‌های جلوگیری از ضربه‌پذیری اقتصاد از درآمدهای نفت و گاز، افزایش صادرات محصولات پتروشیمی عنوان شده است، گفت: محصولات تولیدی این صنعت، مواد اولیه بخش‌های بسیاری از اقتصاد را فراهم می‌کند و از این منظر بسیار حائزاهمیت بوده و همواره مورد توجه سیاست‌گذاران کشوراست.

وی به جایگاه اهمیت ساخت و تکمیل طرح های صنعت پتروشمی در اقتصاد ایران اشاره کرد و افزود: افزایش تولید و صادرات سبب شکوفایی در دیگر صنایع کشور نیز می شود ودر این مسیر باید تکمیل زنجیره ارزش در تمام استان هایی که پتروشیمی ها فعالیت دارند مورد توجه قرار بگیرد.

حسن نژاد تصریح کرد: صنایع بسیاری به صنعت پتروشیمی وابسته هستند، صنعت پتروشیمی ایران امکان توسعه زیادی دارد و موقعیت جغرافیایی ما در مقایسه با سایر کشورهای دارنده ذخایر گاز به نحوی است که می توانیم در توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی از آن استفاده کنیم.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: محصولات پتروشیمی از جمله اقلام صادراتی هستند که با دارا بودن سهم فراوانی در صادرات غیرنفتی، به عنوان یکی از نقاط قوت حوزه انرژی از آن یاد می‌شود.

 

تعداد بازدید : ۲,۱۷۸