انتظار بهبود حجم معاملات در بازار پتروشیمی‌ها

(شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸) ۱۱:۵۷

بازار محصولات پتروشیمی که با کاهش حجم معاملات در یک هفته نیمه‌تعطیل روبه‌رو شده بود هفته جاری شاهد بازگشت خریداران به بورس کالا خواهد بود.

 به گزارش خبرنگار نیپنا ، افت تقاضا در هفته گذشته را می‌توان دلیل اصلی افت حجم و ارزش معاملات در بورس کالا به شمار آورد اگرچه حجم عرضه پلیمرها نزدیک به 3 درصد رشد داشته ولی حجم عرضه ترکیبات شیمیایی نزدیک به 16 درصد کاهش داشته است و نشان می‌دهد بازار از آرامش و ثبات پیشین خود فاصله گرفته است و می‌تواند بر حجم معاملات در هفته‌های آینده در بورس کالا هم اثرگذار باشد.

البته برای هفته جاری انتظار رشد تقاضا و رشد حجم معاملات وجود دارد که به معنی بهبود در این بازار است. البته مهمترین دلیل برای ضعف تقاضا را باید در تعطیلی نیمی از هفته گذشته در کنار کاهش قیمت‌های جهانی جستجو کرد. بازار با توجه به احتمال افت نرخ در روزهای آینده شاید ترجیح داده است که خرید خود را به تعویق انداخته تا مواد اولیه مورد نیاز خود را با قیمت‌های کمتری تهیه کند.

این رویکرد البته در کنار کاهش قیمت ار ز و جو روانی کاهش قیمت‌ها نیز و تعویق تقاضا و موکول کردن خرید به آینده قابل قبول است  اما درصورتی که حجم معاملات در هفته جاری باز هم افزایش یابد. به احتمال زیاد در هفته جاری حجم معاملات افزایش خواهد یافت اما برای رصد رخدادها بهتر است که حجم معاملات هفته جاری را به عنوان یک ملاک مهم در نظر بگیریم آن هم در شرایطی که هم ماه رمضان سپری شده و هم تعطیلات به پایان رسیده است و واقعیت‌های بازار نمود عینی بهتری دارد.

در هفته گذشته حجم معاملات پلیمرها در بورس کالا بیش از 31 درصد کاهش داشته که یکی از کارنامه‌های نامطلوب معاملاتی در سال جاری است تا جایی که حجم معاملات در هفته نیمه‌تعطیل پیشین به کمترین حد از روزهای ابتدایی و نیمه تعطیل سال جاری تاکنون کاهش داشته است. این داده به خوبی نشان می‌دهد که اثرگذاری تعطیلات بر حجم معاملات به چه میزان بوده اگرچه احتمال بهبود بازار را هم مطرح می‌کند و این  احتمال وجود دارد که هفته جاری شرایط کلی در بازار بهبود یابد. در هفته گذشته حجم معاملات پلیمرها در بورس کالا کمتر از 41 هزار تن بود و در بازار محصولات شیمیایی این حجم با 25.5 درصد کاهش به بیش از 16 هزار تن رسید که باز هم در کمترین سطح از روزهای نیمه‌تعطیل ابتدایی سال جاری تاکنون است.

تعداد بازدید : ۷۹۱

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید