بهره‌برداری از 18 طرح پتروشیمی تا پایان دولت تدبیر و امید

(یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷) ۱۸:۱۳

وزیر نفت با اشاره به این که 15 طرح پتروشیمی با سرمایه‌گذاری 5.6 میلیارد دلار از سال 92 تا 97 به بهره‌برداری رسید،گفت: 18 طرح دیگر پتروشیمی تا پایان دولت دوازدهم به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش نیپنا به نقل از شانا ، بیژن زنگنه امروز (یکشنبه، 26 اسفندماه) در آیین بهره‌برداری رسمی از پالایشگاه فازهای 13 و 22 تا 24 پارس جنوبی گفت: خوشحالم که این مهم در آستانه چند عید، میلاد امام جواد (ع) و مولی‌المتقین امیرالمومنین (ع)، عید نوروز و شصت‌ونهمین سالروز ملی شدن صنعت نفت اتفاق افتاد.

وی با اشاره به اینکه در سال 1376 نخستین قرارداد توسعه میدان گازی مشترک پارس جنوبی امضا و تا مردادماه 84، بهره‌برداری فازهای یکم تا پنجم پارس جنوبی انجام شد، افزود: از سال 84 تا 92 نیز پنج فاز نیمه‌تمامی که تحویل دولت یازدهم شده بوده یعنی فازهای 6، 7 و 8 و 9 و 10 تکمیل شد.

وزیر نفت با بیان اینکه  فاز 12 پارس جنوبی که معادل 3 فاز استاندارد بود، در آخر سال 93 و فازهای 15 و 16 نیز در آخر سال 94 توسط رئیس جمهوری افتتاح شد، ادامه داد: در 25 فرودین 96، 6 فاز متعارف افتتاح شد و امروز چهار فاز دیگر افتتاح می‌شود که در مجموع از نظر پالایشگاه 15 فاز تا به امروز افتتاح شده است.

به گفته زنگنه، تنها فاز 14 پارس جنوبی که معادل دو فاز استاندارد است باقی می‌ماند که تلاش ما این است مشکلات این فاز نیز برطرف شود و تا سال 99 به بهره‌برداری برسد، اما تا میانه سال آینده ان‌شاءالله ما سه فاز دریایی را که مربوط به فازهای 22، 23 و 24 و 13 و 14 است به بهره‌برداری می‌رسانیم.

برداشت روزانه گاز از پارس جنوبی تا میانه 98 به 750 میلیون مترمکعب می‌رسد

وی با اشاره به اینکه هم اکنون یک فاز دریایی فاز 14 پارس جنوبی یعنی یک میلیارد فوت مکعب در درست بهره‌برداری است، اظهار کرد: با تکمیل طرح‌های در حال اجرا تا میانه سال آینده، برداشت گاز ایران از میدان گازی پارس جنوبی (به غیر از فاز 11) به 750 میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید.

وزیر نفت، میانگین تولید واقعی سالانه گاز در سال 91 را 622  میلیون مترمکعب و میانگین 10 ماه امسال را 841 میلیون مترمکعب عنوان و تصریح کرد: با توجه به تقاضا، مجموع تولید گاز کشور در سال 98 به 880 میلیون مترمکعب و در سال 99 به 950 میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید؛ تولید روزانه گاز ما به‌زودی به هزار میلیون مترمکعب می‌رسد.

زنگنه با بیان اینکه تولید در پارس جنوبی در آخر سال 91 و ابتدای سال 92، 280 میلیون مترمکعب بوده است، گفت: هم اکنون میانگین برداشت گاز از این میدان مشترک به 610 میلیون مترمکعب رسیده  که دارای ظرفیت حدود 660 میلیون مترمکعب است.

وی کاهش سهم سوخت مایع نیروگاه‌ها را از آثار افزایش تولید گاز در پارس جنوبی دانست و افزود: سهم سوخت مایع نیروگاه‌ها از 43 درصد در سال 92 به 10 درصد در سال 97 رسیده است.

به گفته وزیر نفت، از پارسال تاکنون نه گاز صنایع کم شد، نه محدودیت بود و نه حتی فشار گاز افت کرد. در هیچ جایی از ایران گزارشی مبنی بر افت فشار نداشتیم و بدون محدودیت علاوه بر تأمین گاز نیروگاه‌ها، صنایع و پتروشیمی‌ها، امسال رکوردی جدیدی در صادرات ثبت شد.

زنگنه با بیان اینکه پوشش گازرسانی کل کشور در سال 97 به 93 درصد رسید، اظهار کرد: گازرسانی روستایی ما به 79 درصد پوشش کل جمعیت رسیده است، یعنی در اواسط سال 98، از 95 درصدی که تعهد پوشش ما در کشور بوده است، عبور می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه همکاران شرکت ملی گاز ایران به رئیس جمهوری قول گازرسانی به 10 روستا را در روز داده بودند، ادامه داد: امسال گازرسانی به 3 هزار روستا انجام شد که مقداری فاصله را نیز به پای روزهای جمعه بگذارید.

وزیر نفت به کاهش مداوم مقدار گازهای ارسالی به مشعل در پالایشگاه‌های اول تا پنجم پارس جنوبی که در آینده باز هم کاهش می‌یابد، اشاره و تصریح کرد: مهم‌ترین کار ما این است که به برکت برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تا پیش از اعمال تحریم‌های جدید، دستگاه‌ها و تجهیزات زیست محیطی لازم را که از خارج به ما نمی دادند، وارد کنیم. دستگاه‌های SRU برای سولفورزدایی راه‌اندازی می‌شوند و به این ترتیب بخش اصلی نگرانی آلودگی زیست محیطی برطرف می‌شود.

زنگنه با بیان اینکه پارس جنوبی نباید تنها در گاز دیده شود، گفت: در این سال‌ها 3 هزار کیلومتر به خطوط اصلی انتقال گاز کشور افزوده شده است و ما با کمک این خطوط و ایستگاه‌ها توانستیم یک شبکه پایدار و مستحکم برای کشور تأمین کنیم.

وی ادامه داد: از اتفاق‌های مهم این است که به اتکای پارس جنوبی ما مجموعه‌ای از صنایع تعیین کننده را در پایین‌دست آن ایجاد کردیم که مهم‌ترین آنها پتروشیمی‌ها هستند.

بهره‌برداری از 18 طرح پتروشیمی تا پایان دولت تدبیر و امید

وزیر نفت با اشاره به اینکه 15 طرح پتروشیمی با سرمایه‌گذاری 5.6 میلیارد دلار و ارزش تولیدات 5.2 میلیارد دلار براساس پایه سال 90 از سال 92 تا 97 به بهره‌برداری رسید، افزود: 18 طرح دیگر پتروشیمی نیز تا پایان دولت دوازدهم به بهره‌برداری می‌رسد.

به گفته زنگنه، پتروشیمی‌های ایلام، لرستان، ارومیه، مهاباد، شیراز، تخت جمشید پارس، ایزوسیانات‌های پتروشیمی کارون، کاویان، مروارید، انتخاب، کردستان، فاز سوم آمونیاک و اوره پردیس و متانول مرجان و سرویس‌های جانبی دماوند از جمله طرح‌های صنعت پتروشیمی است که در دولت تدبیر و امید افتتاح شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه طرح‌های متانول کاوه، فاز یک پتروشیمی بوشهر و فاز 2 پتروشیمی ایلام تا سال آینده به بهره‌برداری می‌رسند، افزود: با تکمیل طرح‌های پتروشیمی میاندوآب، کیمیای متانول خاورمیانه، کود شیمیایی لردگان، مسجدسلیمان، پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس، پتروکیمیای ابن سینا، آرتا انرژی و گچساران در این دولت، تحولی عظیم در صنعت پتروشیمی ایران ایجاد می‌شود.

وزیر نفت با بیان اینکه محصولات نهایی صنعت پتروشیمی ایران در سال 92، 27 میلیون تن بوده که هم اکنون به 31 میلیون تن رسیده است، گفت: با اجرای طرح‌های پتروشیمی یادشده، محصولات پتروشیمی کشور به 52 میلیون تن می‌رسد، یعنی میزان آن نسبت به سال 92 دو برابر می‌شود که 93 درصد افزایش خواهیم داشت و جهش بزرگی روی می‌دهد.

 تحقق ظرفیت تولید سالانه 94 میلیون تنی محصولات پتروشیمی در سال 1400

زنگنه اظهار کرد: ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی درسال 92، 56 میلیون تن بوده است که در سال 96 به 64 میلیون تن رسیده ایم و در سال 1400 به 94 میلیون تن خواهیم رسید.

وی با اشاره به اینکه در سال 92 به قیمت پایه 90، 18 میلیارددلار ارزش تولیدات محصولات پتروشیمی بوده است، گفت: ارزش این محصولات در سال 96 به 25 میلیارد دلار رسیده است و در سال 1400 به 36 میلیارد دلار می‌رسد.

وزیر نفت تصریح کرد: با توجه به افزایش تولید اتان از سال 98 تا 1403 نسبت به مصرف آن، باید برنامه‌ریزی برای صادرات آن انجام دهیم. البته در سال‌های آینده واحدهای اتان کراکر وارد مدار می‌شوند و اتیلن تولید می‌کنند که می‌تواند در داخل مصرف شود.

 افزایش 2 برابری تولید بنزین در کشور

زنگنه با اشاره به پالایشگاه ستاره خلیج فارس به عنوان صنایع پایین دستی پارس جنوبی اظهار کرد: تولید بنزین در سال 91، 52 میلیون لیتر بنزین بوده که امسال به 101 میلیون لیتر رسیده است و به راحتی به 105 میلیون لیتر هم می‌رسد که این نشان از دو برابر شدن تولید بنزین در کشور دارد.

وی با بیان اینکه در سال 91، بنزین یورو در کشور تولید نمی‌شد، اما در امسال 76 میلیون لیتر تولید بنزین یورو داریم، ادامه داد: تولید نفت‌گاز در کشور نیز 12 درصد افزایش یافته است به طوری که از 94 میلیون لیتر در سال 91 به 105 میلیون لیتر در سال 97 رسیده است. همچنین تولید نفت گاز با کیفیت یورو از 6 میلیون لیتر در سال 91 به 44 میلیون لیتر در روز رسیده است.

به گفته وزیر نفت، آنچه که در صنعت انجام شده نماد تحقق اقتصاد مقاومتی است که بخش مهم این تحولات در دوران تحریم‌ها انجام شده است و ما حداکثر استفاده را برای حل مشکلات به ویژه در بخش محیط زیست صنعت نیز در دوران برجام داشتیم و در این دوران فرصتی برای نفس کشیدن و انجام کارهای بزرگ به دست آوردیم.

زنگنه به ساخت پایانه صادراتی جاسک اشاره کرد و گفت: امیدواریم تا پایان سال 99 این پایانه صادراتی فعال شود و برای نخستین بار نفت ایران از طریق مکران صادر خواهد شد.

مشعل‌های اصلی تا پایان دولت دوازدهم خاموش می‌شود

وی ادامه داد: براساس برنامه تلاش می شود که تا پایان دولت دوازدهم همه مشعل‌های اصلی خاموش و از سوختن گازهای همراه نفت جلوگیری شود.

وزیر نفت به رشد 5 برابری افزایش تولید از میدان‌های مشترک در منطقه غرب کارون اشاره و تصریح کرد: تولید از این میدان ها از 70 هزار بشکه در سال 92 به 355 هزار بشکه در سال 97 خواهد رسید.

زنگنه افزود: امروزه نفت در خط مقدم جنگ با دشمن در تحریم‌هاست و نمی شود ما ارقام و اعداد و روش ها و برنامه هایمان را افشا کنیم. این عامل فشار به من و همکاران است و چاره‌ای نداریم جز اینکه تحمل کنیم و این را پیش رویم، اما ما کارهایمان در بخش‌های مختلف بدون سر و صدا دنبال می‌کنیم.

وزیر نفت با تشکر از همه کارکنان و تلاشگران صنعت نفت و مردم این منطقه ادامه داد: صنعت نفت به تعهدهای خود در حوزه مسئولیت اجتماعی منطقه عمل کرده و بیش از هزار میلیارد تومان در این زمینه فعالیت داشته است که نمونه ساده‌ای از آن برگزاری کلاس‌های کنکور برای فرزندان مردم این منطقه بوده است.

تعداد بازدید : ۹۲۴

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید