همکاری ترکیه و الجزایر در صنعت پتروشیمی

(یکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷) ۱۲:۲۴

ترکیه و الجزایر اعلام کردند که برنامه دارند یک میلیارد و 200 میلیون دلار برای ساخت یک مجتمع پتروشیمی در جنوب ترکیه سرمایه گذاری کنند.

به گزارش نیپنا به نقل از پایگاه اینترنتی حریت دیلی نیوز یکی از مهمترین شرکت های خوشه ای ترکیه موسوم به هلدینگ Rönesans، و شرکت سوناطراک (Sonatrach) الجزایر به تازگی اعلام کردند که برنامه دارند یک میلیارد و 200 میلیون دلار برای ساخت یک تاسیسات پتروشیمی در جنوب ترکیه سرمایه گذاری کنند.

این دو شرکت در کنفرانس مطبوعاتی برگزار شده در استانبول، در تاریخ 28 نوامبر، عنوان کردند: تاسیسات یادشده قرار است در منطقه صنعتی Ceyhan، در شهر آدانا ترکیه و با هدف تولید پلی پروپیلن به بهره برداری برسد. ترکیه تا حد زیادی وابسته به واردات این محصول است.

مصطفی وارناک، وزیر صنایع و تکنولوژی ترکیه، می گوید: تاسیاست جدید با عملیاتی شدن در سال 2023 میلادی، قادر به تولید 450 هزارتن پلی پروپیلن در سال خواهد بود. رقمی که بیش از یک چهارم تقاضای ترکیه برای این محصول است.

وارناک ادامه داد: ترکیه در سال گذشته میلادی 38 میلیارد دلار محصولات پتروشیمی وارد کرده است و بخش پتروشیمی این کشور 13 میلیارد دلار کسری تجارت خارجی (foreign trade deficit) داشته است که 17 درصد از کل کسری تجارت کشور را به خود اختصاص می دهد.

وی افزود: ما برای تامین تعدادی از محصولات پتروشیمی تا حدود زیادی به واردات وابسته ایم. از جمله می توان به انواع پلاستیک اشاره کرد. از این رو چنین سرمایه گذاری هایی از اهمیت بالایی برای جبران کسری حساب (account deficit) فعلی ترکیه برخوردارند و می توانند کشور را در دستیابی به یک مدل رشد تولید-محور (production-based) یاری کنند.

تعداد بازدید : ۱,۰۶۵
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید